Česko-slovenské vztahy? Snad se další generace domluví bez tlumočníků, zaznělo v Praze

Spolupráci Česka a Slovenska na mezinárodním poli si dnes v projevech na slavnostní schůzi Sněmovny pochvalovali předsedové Sněmovny a Národní rady Slovenska Radek Vondráček a Andrej Danko. "Narodil jsem se jako Slovák v Československu a jsem na to hrdý," řekl Danko. Mimo jiné vyzdvihl, že v roce 1992 se Češi a Slováci dokázali rozejít nenásilně a se ctí. Dodal, že by byl rád, kdyby se jazyková příbuznost obou národů nepřerušila a i další generace by se dokázaly domluvit bez tlumočníků.

Danko dál řekl, že ve visegrádské skupině je Česko dynamickým prvkem a obě země jsou respektovanými partnery. Popřál Česku prosperitu a stabilitu. "Jsme upřímně rádi, že vás máme," řekl. Také Vondráček ocenil, že obě země se umí podpořit ve vytváření podpory v Evropě a tvořit zájmové koalice.

Ve svém projevu hovořil Danko i o vztazích k Evropské unii, která, jak řekl, není fúzí států. Vyslovil se pro reformu unie, je třeba podle něho otevřeně mluvit o společné obraně a bezpečnosti. "Máme zájem na silné, ale reformované EU," řekl Danko. Unie musí řešit podle něho strategické záležitosti, ne rušení střídání letního a zimního času. "Ať je zvednutým prstem brexit, nedovolme ohrožení schengenu," zdůraznil.

Právě teď s mým kolegou, předsedou slovenské Národní rady Andrejem Dankem, u pamětní desky na budově Sněmovny. Dnes si společně připomeneme ? let od první schůze československého parlamentu - Revolučního národního shromáždění - dne 14. 11. 1918 ????? pic.twitter.com/h6glyRp9dD

— Radek Vondráček (@vondraczech) 14. listopadu 2018

Slavnostní schůzi, která se konala 100 let od prvního zasedání československého Parlamentu, Revolučního národního shromáždění, zahájily hymny obou států. Poslanci dostali Pamětní list a knihy Slavná Sněmovno.

Vondráček připomněl, že před 100 lety v jednacím sále současné Sněmovny naplnila česká a slovenská státní idea a touha po svrchované svobodě. Aklamací v něm byl zvolen prvním prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk, jenž tou dobou ještě pobýval v zahraničí. Poslanci nehlasovali, všichni povstali a Masaryka zvolili. Vondráček připomněl i prvního premiéra Karla Kramáře, který pronesl slova o tom, že Habsbursko-Lotrinská dynastie ztratila práva na český trůn a vyhlásil republiku.

Na tiskové konferenci po mimořádném zasedání Sněmovny Vondráček a Danko vyzdvihli schůzku předsedů parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4), která se koná ve čtvrtek v Bratislavě za účasti zástupců Německa a Francie. "Já jsem při své návštěvě Berlína navrhoval, aby se Visegrád potkal s Německem a ze strany německého předsedy Bundestagu vzešla myšlenka, že by bylo dobré potkat se ve formátu Visegrád plus Francie plus Německo. Já jsem tu možnost zmínil na summitu v Budapešti a přemýšlel jsem o tom v rámci českého předsednictví v příštím roce," řekl Vondráček.

"Hodně si od toho slibujeme, co se týče vnějších vztahů Visegrádu a vysvětlování naší pozice v rámci EU," dodal.

Danko uvedl, že cílem V4 je být hybnou silou v rámci EU. "Snažíme se ukázat, že V4 je dynamickým prvkem, že umí otevírat otázky jako je kvalita potravin, rovný přístup k nadnárodním společnostem," řekl Danko.

Danko odmítl snahu trestat členské státy V4, které porušují demokratické principy. "Tresty pro členské státy v podobě článku sedm by měly mít aktivovány až po vyčerpání všech prostředků. Určitě by to neměl být nástroj," uvedl.

Související

Jan Lipavský

Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem

Otázka evidence expremiéra Andreje Babiš (ANO) u komunistické Státní bezpečnosti byla tématem nedělního vydání Partie. Slovensko v uplynulých dnech uzavřelo smír s Babišem a uznalo, že byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale trvá na tom, že Babiš se v minulosti sám přiznal k působení v "hodné" StB. 

Více souvisejících

Radek Vondráček (ANO) Andrej Danko Česká republika Slovensko visegradská čtyřka EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 49 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy