Česko-slovenské vztahy? Snad se další generace domluví bez tlumočníků, zaznělo v Praze

Spolupráci Česka a Slovenska na mezinárodním poli si dnes v projevech na slavnostní schůzi Sněmovny pochvalovali předsedové Sněmovny a Národní rady Slovenska Radek Vondráček a Andrej Danko. "Narodil jsem se jako Slovák v Československu a jsem na to hrdý," řekl Danko. Mimo jiné vyzdvihl, že v roce 1992 se Češi a Slováci dokázali rozejít nenásilně a se ctí. Dodal, že by byl rád, kdyby se jazyková příbuznost obou národů nepřerušila a i další generace by se dokázaly domluvit bez tlumočníků.

Danko dál řekl, že ve visegrádské skupině je Česko dynamickým prvkem a obě země jsou respektovanými partnery. Popřál Česku prosperitu a stabilitu. "Jsme upřímně rádi, že vás máme," řekl. Také Vondráček ocenil, že obě země se umí podpořit ve vytváření podpory v Evropě a tvořit zájmové koalice.

Ve svém projevu hovořil Danko i o vztazích k Evropské unii, která, jak řekl, není fúzí států. Vyslovil se pro reformu unie, je třeba podle něho otevřeně mluvit o společné obraně a bezpečnosti. "Máme zájem na silné, ale reformované EU," řekl Danko. Unie musí řešit podle něho strategické záležitosti, ne rušení střídání letního a zimního času. "Ať je zvednutým prstem brexit, nedovolme ohrožení schengenu," zdůraznil.

Právě teď s mým kolegou, předsedou slovenské Národní rady Andrejem Dankem, u pamětní desky na budově Sněmovny. Dnes si společně připomeneme ? let od první schůze československého parlamentu - Revolučního národního shromáždění - dne 14. 11. 1918 ????? pic.twitter.com/h6glyRp9dD

— Radek Vondráček (@vondraczech) 14. listopadu 2018

Slavnostní schůzi, která se konala 100 let od prvního zasedání československého Parlamentu, Revolučního národního shromáždění, zahájily hymny obou států. Poslanci dostali Pamětní list a knihy Slavná Sněmovno.

Vondráček připomněl, že před 100 lety v jednacím sále současné Sněmovny naplnila česká a slovenská státní idea a touha po svrchované svobodě. Aklamací v něm byl zvolen prvním prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk, jenž tou dobou ještě pobýval v zahraničí. Poslanci nehlasovali, všichni povstali a Masaryka zvolili. Vondráček připomněl i prvního premiéra Karla Kramáře, který pronesl slova o tom, že Habsbursko-Lotrinská dynastie ztratila práva na český trůn a vyhlásil republiku.

Na tiskové konferenci po mimořádném zasedání Sněmovny Vondráček a Danko vyzdvihli schůzku předsedů parlamentů zemí visegrádské čtyřky (V4), která se koná ve čtvrtek v Bratislavě za účasti zástupců Německa a Francie. "Já jsem při své návštěvě Berlína navrhoval, aby se Visegrád potkal s Německem a ze strany německého předsedy Bundestagu vzešla myšlenka, že by bylo dobré potkat se ve formátu Visegrád plus Francie plus Německo. Já jsem tu možnost zmínil na summitu v Budapešti a přemýšlel jsem o tom v rámci českého předsednictví v příštím roce," řekl Vondráček.

"Hodně si od toho slibujeme, co se týče vnějších vztahů Visegrádu a vysvětlování naší pozice v rámci EU," dodal.

Danko uvedl, že cílem V4 je být hybnou silou v rámci EU. "Snažíme se ukázat, že V4 je dynamickým prvkem, že umí otevírat otázky jako je kvalita potravin, rovný přístup k nadnárodním společnostem," řekl Danko.

Danko odmítl snahu trestat členské státy V4, které porušují demokratické principy. "Tresty pro členské státy v podobě článku sedm by měly mít aktivovány až po vyčerpání všech prostředků. Určitě by to neměl být nástroj," uvedl.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Radek Vondráček (ANO) Andrej Danko Česká republika Slovensko visegradská čtyřka EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Aktualizováno před 6 hodinami

Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Ukrajinci zasáhli ruské území raketomety HIMARS, tvrdí ruské zdroje

Ukrajinci už zřejmě využili zbraně americké výroby proti ruskému území. Raketomety HIMARS měly v neděli mířit proti Belgorodské oblasti. Podle tamních úřadů bylo při útocích zraněno šest lidí. Ukrajinci smí tyto zbraně používat pouze pro obranu Charkovské oblasti, tedy proti vojenským zařízením, které ohrožují její bezpečnost.

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Volby do EP jsou referendem o domácí situaci. Členské státy EU trápí různé věci

Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá. 

včera

včera

Franz Kafka

Století bez Franze Kafky. Spisovatelova práce sklízela úspěch až po jeho smrti

Třetího červnového dne roku 1924, tedy před sto lety, zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů minulého století. Sám Franz Kafka byl prý se svou tvorbou často nespokojen a své rukopisy z toho důvodu mnohdy ničil. Ačkoliv mu byl vlastní zdravý životní styl, trpěl vážnými zdravotními problémy, které vyústily v jeho předčasnou smrt v pouhých čtyřiceti letech. Několik jeho literárních děl mu vyšlo až posmrtně, kdy také teprve sklízela velký úspěch.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

V určitém bodě nastane bod zlomu, varuje Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že by přijal domácí vězení nebo pobyt ve vězení. Prohlásil to poté, co jej soudní porota v New Yorku uznala vinným v kauze uplácení a falšování obchodních záznamů. Tvrdí však, že takový trest by veřejnost jen těžko přijala, informovala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Teroristé Hamásu

Co bude po konci války v Gaze? Izrael má jasný plán

Izrael nesouhlasí s tím, aby hnutí Hamás nadále vládlo v Pásmu Gazy, a to ani během procesu ukončování tamní války. Toto stanovisko vyjádřil v neděli izraelský ministr obrany Joav Galant, který uvedl, že Izrael zkoumá alternativy vůči vládě této islamistické organizace, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Záchranné složky zasahují v Liberci po úderu blesku do stromu. (2.6.2024) Prohlédněte si galerii

Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk

V nemocniční péče se po nedělním úderu blesku během bouřky v zámeckém parku v libereckých Vratislavicích nakonec ocitlo 22 lidí. Na místě včera zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Policie po ukončení zásahu uvedla, že zdravotníci pečují ve třech nemocnicích o 18 pacientů.

včera

včera

USA tlačí na Izrael, aby ukončil válku: Dosáhli jste všech svých cílů

Spojené státy stále tlačí na Izrael, aby ukončil válku v Pásmu Gazy, poté co představily návrh na příměří. Podle Washingtonu již Izrael v Gaze splnil většinu svých vojenských cílů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy