Netaktní Juncker? Česko se ohradilo proti zpochybňování rumunského předsednictví EU

Předem kritizovat rumunské předsednictví v Evropské unii, které začalo 1. ledna, pokládá český velvyslanec při EU Jakub Dürr za netaktní. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Připravenost Bukurešti na předsednickou funkci již stihli zpochybnit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i rumunský prezident Klaus Iohannis, kritik současné rumunské vlády. Podle něj čeká Rumunsko při předsednictví obtížná práce kvůli brexitu a kvůli evropským volbám, i proto vítá, že se chce Bukurešť věnovat i rozšíření unie o státy západního Balkánu.

"To poslední, co Rumuni teď potřebují ve své těžké práci, je, aby jim někdo říkal už dopředu, že dělají něco špatně, aniž by ještě byl důvod, proč negativní soudy pronášet. Hodnotit něco, co ještě ani nezačalo, mi přijde opravdu za hranou jakékoli taktnosti," řekl Dürr. "V Bruselu patřím mezi ty, kdo aktivně rumunskému předsednictví chce pomoci," uvedl.

Česko předsedalo EU v první polovině roku 2009. Na počátku roku čelila Praha kritice tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jehož země předsedala EU před Českem a který vyjadřoval přesvědčení, že Česko vedení unie nezvládne. Podobu českého předsednictví ovlivnil pád vlády Mirka Topolánka na konci března.

Rumunsko převzalo od Rakouska unijní předsednictví v době hlubokého vnitropolitického rozkolu a sporů o podobu právního státu v zemi. Evropská komise již v polovině listopadu kritizovala Rumunsko za kroky, jimiž podle ní socialistický kabinet znehodnotil pokrok v boji proti korupci a ohrozil nezávislost soudnictví v zemi. Prezident Iohannis tuto kritiku sdílí, opozice se kvůli sporným personálním změnám v justici neúspěšně pokusila vyslovit vládě nedůvěru.

Dürr uvedl, že rumunské předsednictví bude specifické v tom, že do něj zasáhnou evropské volby. Běžná legislativní agenda se tak bude řešit pouze do poslední plenární schůze Evropského parlamentu, poté se Bukurešť bude muset zaměřit na oblasti, u nichž se parlament na rozhodování nepodílí. Bude to tak víceletý finanční rámec, nebo rozhovory s balkánskými státy o připojení k EU, které si Rumunsko vytyčilo jako jednu z priorit.

Česko podle Dürra vítá, že Rumunsko navázalo na bulharské a rakouské předsednictví a považuje jednání se státy západního Balkánu za prioritu. "Je nutné mluvit jasněji, nabízet konkrétnější evropskou perspektivu," řekl.

Praha dlouhodobě podporuje začlenění států západního Balkánu do Evropské unie. "V tomhle jsme opravdu velmi aktivní a děláme vše proto, abychom pomohli našim západobalkánským partnerům i v jejich komunikaci s některými staršími partnery v Evropské unii, kteří nesdílejí úplně aktivně představu o jejich začlenění," řekl Dürr.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Česká republika Jean-Claude Juncker Rumunsko Jakub Dürr (diplomat)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy