Trumpův krok vůči EU si čeští politici vyložili po svém. Opravdu se rozpadá, jak tvrdí Okamura?

Americký prezident Donald Trump snížil status diplomatů EU ve Washingtonu. Tomio Okamura jeho krok uvítal, považuje jej za ponížení Bruselu. Trump podle jeho názoru očekává rozpad „osmadvacítky“. Dlouholetý diplomat a nynější senátor Pavel Fischer tvrdí, že se váha EU s blížícím se brexitem snížila. Současná diplomacie prý prochází vážnou krizí.

Fakt, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snížila status diplomatů Evropské unie ve Washingtonu, vyšel najevo v úterý. Informovala o něm agentura Reuters s odvoláním na představitele EU. Podle dostupných informací tak Trump učinil, aniž by o tom Brusel předem informoval.

Postavení diplomatů EU ve Washingtonu tak nebude zdaleka tak významné jako během funkčního období předchozího šéfa Bílého domu Baracky Obamy, což na svém facebookovém profilu oslavuje předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Rovněž dodává, že ambasador EU měl v USA status reprezentanta samostatné země od roku 2016, takže o něj přijde po pouhých třech letech.

„Rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa vítám a ponížení Evropské unie mě těší, jelikož EU opravdu není státem, i když by si to Brusel a centralističtí politici typu Merkelové, Macrona, Babiše či Hamáčka přáli a dělají pro to vše možné i nemožné,“ konstatuje současný místopředseda Poslanecké sněmovny.

Podle Okamury tak Trump učinil v návaznosti na vzestup národně orientovaných stran včetně jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie. „Je možné, že prezident Trump vidí nárůst podpory vlasteneckých stran a hnutí napříč Evropou a rostoucí odpor občanů evropských států k Evropské unii a očekává její rozpad. Je to studená sprcha pro všechny budovatele „světlých unijních zítřků,“ konstatuje Okamura.

Svůj pohled na věc přednesl i neúspěšný prezidentský kandidát a nynější předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. Ten je považován za mimořádného odborníka na diplomacii, v minulosti působil v kanceláři tehdejšího prezidenta Václava Havla, na ministerstvu zahraničí a rovněž byl velvyslancem ČR ve Francii a Monaku.

Fischer konstatuje, že americká administrativa sice snížila protokolární postavení diplomatů EU ve Washingtonu bez velkého hluku, ale toto rozhodnutí by prý rozhodně nemělo projít bez povšimnutí. Podle jeho názoru totiž má svůj politický význam.

„K rozhodnutí přispěly komplikovaná obchodní jednání USA a EU, hledání cesty k budování obranných schopností,“ říká někdejší diplomat, podle kterého se váha EU s blížícím se brexitem snížila. „Spojené království totiž do debat vnášelo perspektivu velmoci se zkušeností s působením na všech kontinentech,“ dodává Fischer.

3 Mnohostranná diplomacie prochází vážnou krizí. Zabývá se detaily a stanovuje si ideologicky neuskutečnitelné cíle, takže zklamaná očekávání podlamují důvěru právě v době, kdy roste napětí ve světě a závody ve zbrojení jsou v plném proudu.

— Pavel Fischer (@PavelFischer) 9. ledna 2019

Zároveň konstatuje, že současná mnohostranná diplomacie prochází vážnou krizí. „Zabývá se detaily a stanovuje si ideologicky neuskutečnitelné cíle, takže zklamaná očekávání podlamují důvěru právě v době, kdy roste napětí ve světě a závody ve zbrojení jsou v plném proudu,“ analyzuje loňský prezidentský kandidát.

Podle Fischera si Evropská unie musí pozici aktéra světové politiky odsloužit, krok americké administrativy svědčí o tom, že ačkoliv si EU pozici partnera vydobyla, automaticky to neznamená, že jí získala navždy.

Právě členské státy Evropské unie jsou nyní na tahu. „Úkol mají jasný, spolupracovat ve strategických otázkách, držet společně v tom zásadním, jako je vztah k Rusku nebo Číně, a přispět k tomu, aby se z křesla stálého člena Rady bezpečnosti OSN (po brexitu vní bude EU zastupovat jediný člen: Francie – pozn. red.) mluvilo častěji i za celou EU,“ dodává Fischer.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) diplomacie Tomio Okamura Pavel Fischer Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy