Boj proti korupci v Česku? ANO vychvaluje svou práci, opozice to vidí jinak

Česká republika se měla v žebříčku vnímání korupce, který sestavuje Transparency International (TI), posunout výš o víc než o čtyři pozice, řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Zlepšení ale považuje za pozitivní a doufá v další. ODS posun uvítala, podle ní a podle hnutí STAN ale trvá problém s možným střetem zájmů premiéra. SPD Tomia Okamury uvedlo, že korupce v ČR není vyřešena, prostor ke zlepšování vidí i Piráti a KSČM.

Česko se na celosvětovém žebříčku vnímané korupce loni posunulo o čtyři pozice nahoru a skončilo na 38. místě s 59 body. Podle tiskové zprávy ministerstva spravedlnosti dosáhlo zatím nejlepšího bodového zisku. Přesto zůstává pod průměrem Evropské unie. Podle TI navíc může být zlepšení českého postavení křehké, ohrozit ho může vývoj kolem možného střetu zájmů premiéra Babiše ohledně vlastnictví médií a kvůli evropským dotacím pro holding Agrofert, i po převedení holdingu do svěřenských fondů.

"Myslím, že jsme se měli posunout podstatně výš, protože od nástupu hnutí ANO do vlády neznám žádnou korupční záležitost. Myslím, že jsme dovedli transparentnost a vybíráme lidi do firem na základě výběrových řízení," řekl ČTK Babiš.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek připsal zlepšení českého umístění na žebříčku práci vlád, ve kterých ANO působilo. "Vnímáme to, že v očích veřejnosti se korupční prostředí zlepšuje," řekl. Dodal, že hnutí pověřilo předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby na odstraňování korupce dál spolupracoval s nevládními organizacemi.

“Česká republika se v letošním žebříčku CPI umístila s 59 body na druhé příčce v rámci visegrádské skupiny. Její podprůměrné výsledky můžeme spatřovat i v problematice anonymního vlastnictví, na kterou v TI upozorňujeme už přes 10 let,” doplňuje @milan_eibl, vedoucí analytik TI pic.twitter.com/GSuftYqaAE

— Transparency ?? (@Transparency_CZ) 29. ledna 2019

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek připsal zlepšení českého umístění na žebříčku práci vlád, ve kterých ANO působilo. "Vnímáme to, že v očích veřejnosti se korupční prostředí zlepšuje," řekl. Dodal, že hnutí pověřilo předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby na odstraňování korupce dál spolupracoval s nevládními organizacemi.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že každé zlepšení vnímání korupce lze uvítat. Zdůraznil však, že hlavní problémy v ČR se týkají střetu zájmů premiéra Babiše, které podle něj v zahraničí nemají obdobu.

Předseda SPD Tomio Okamura upozornil, že i přes posun na žebříčku jsou před Českem země jako Botswana nebo Bhútán. "Česká republika na tom z korupčního hlediska dobře není, je na tom špatně. Korupce v České republice není dořešena, naopak bují," řekl. Za chybu označil, že ministři nemají hmotnou odpovědnost za své rozhodování.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek v reakci na žebříček TI řekl, že posun není dostatečný. "Česká republika má na víc," uvedl. Podle něj Piráti navrhovali sedm protikorupčních opatření, zatímco od vlády žádné do Sněmovny nepřišlo.

Podle KSČM lepší postavení Česka na indexu míry vnímání korupce ukazuje, že se situace v zemi zlepšila. "Ale určitě nejsme spokojeni, myslíme si, že je co zlepšovat," řekl místopředseda strany Stanislav Grospič.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek posun v žebříčku uvítal. "Když se méně krade, tak je to dobře, když se méně korumpuje, je to také dobře. O co méně se rozkrade, o to více může jít do školství nebo zdravotnictví," řekl novinářům.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek upozornil, že index korupce TI nemapuje skutečnou korupci v zemi, ale je založen na vnímání korupce. "O něčem se dnes informuje, o něčem se dnes neinformuje," poznamenal s tím, že by byl spíše znervózněn menší svobodou slova, než se radoval nad tím, že je tady méně korupce.

Místopředseda STAN Vít Rakušan vidí za zlepšením indexu především práci komunálních politiků. "Pokud se situace v České republice lepší, tak bych to spíš přikládal dobré práci nižších vrstev české politiky, ozdravování odspoda, ale rozhodně ne nějaké velké iniciativě, která by přicházela ze strany vlády České republiky," řekl.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

Korupce transparency international Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Petr Fiala (ODS) Vít Rakušan (STAN) Tomio Okamura Miroslav Kalousek Andrej Babiš Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy