ROZHOVOR | Europoslanec Zdechovský pro EZ: Chceme lepší EU. Spolupráce s TOP 09 a STAN se neosvědčila

ROZHOVOR - Kandidátka KDU-ČSL do Evropského parlamentu (EP), na jejímž 2. místě stojí Tomáš Zdechovský, integrovala i další menší uskupení. Jsou mezi nimi Sdružení nezávislých kandidátů-Evropští demokraté, Koruna Česká, Nestraníci a Konzervativní strana. Iniciativa, kterou KDU-ČSL posvětila, pochází právě od europoslance Zdechovského, který poskytl rozhovor serveru EuroZprávy.cz.

Pane poslanče, snažíte se propojit na kandidátce do Evropského parlamentu s menšími stranami. Jedná se v tomto případě o vaši iniciativu, nebo je to součástí strategie KDU-ČSL?

Je to strategie KDU-ČSL, která vzešla předně z mé iniciativy. Celkově je to ale týmová práce, kdy jsem všechny své kroky konzultoval s vedením a mnoha jednání se účastnil přímo Pavel Bělobrádek.

Menší uskupení, ale zejména STAN a TOP 09 vyzvaly k vytvoření společné kandidátky centristů. Proč nedošlo k tomuto spojení s KDU-ČSL? Jde o to, že KDU-ČSL chce být hlavně stranou konzervativní?

Příklon ke konzervativnímu směřování je jen jedním z mnoha více faktorů, jsou zde totiž i rozpory v pohledu na reformu Evropskou unii (EU), kterou my prosazujeme, nebo také v pohledu na další ekonomická a ekologická témata. Významnou roli hrály také zkušenosti s dřívější volební spoluprací, která se neosvědčila.

Jste znám jako jeden z výrazných eurofederalistů. Jsou to právě tyto myšlenky, které k vám přivedly Korunu Českou nebo Konzervativní stranu? Ta první je dokonce monarchistická, o té druhé není příliš slyšet...

Ne, hlavní myšlenkou byla snaha sjednotit ty subjekty, které podobně jako já dokázaly reflektovat, že se situace vyvinula a nyní je potřeba EU zreformovat tak, aby se více přiblížila občanům, byla více pravicově konzervativní a jen za téměř každou cenu nepostupovala integrace třeba i v oblastech azylové nebo sociální politiky, které by dál měly zůstat jen na odpovědnosti národních států. Sjednotila nás tedy předně myšlenka, že chceme lepší EU.

Kdy začne vaše kampaň? Jaký máte plánovaný rozpočet? Budete ji dělat s lídrem Pavlem Svobodou?

Začátek kampaně KDU-ČSL by oficiálně měl být vyhlášen 1. března, kdy samozřejmě děláme kampaň společně s dalšími kandidáty, ačkoliv každý máme ještě své týmy, což je logické, protože volby do EP jsou o osobnostech.

Je totiž jen 21 míst a lidé by si proto měli být vědomi, že se bude volit národní tým nejlepších hráčů, kde už by se nemělo zohledňovat, jestli je někdo „sparťan nebo slávista". Vybráni by jednoduše měli být ti nejlepší z nejlepších.

Vedení KDU-ČSL už oznámilo, že na kampaň dá 5,5 milionu a dále budou do společného rozpočtu přispívat jednotliví kandidáti. Toto se ještě vyvíjí, v každém případě to pak vše bude dohledatelné na transparentním účtu strany.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Eurovolby EU (Evropská unie) evropský parlament rozhovor KDU - ČSL Koruna Česká (monarchisté)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy