Piráti hodlají zarazit směrnici EU o autorských právech, vadí jim články 11 a 13

Podoba evropské směrnice o ochraně autorských práv na internetu, jak se na ní ve středu večer dohodli zástupci unijních zemí a Evropského parlamentu (EP), znamená podle českých Pirátů "malou domů" pro copyrightovou lobby, která všem ostatním vnutí robotickou cenzuru. Piráti budou proti přijetí návrhu, téma spojují s květnovými eurovolbami, uvedli v dnešní tiskové zprávě. Unie vydavatelů naopak směrnici vítá, podle ní umožní vydavatelům chránit jimi vytvořený obsah před bezplatným komerčním využíváním.

Piráti kritizují zejména články 11 a 13 směrnice. První z nich má majitelům práv - včetně médií - zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu, článek 13 pak dává internetovým platformám povinnost řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Dohoda mezi členskými státy a europarlamentem otevírá cestu k finálnímu přijetí nových pravidel. Pokud se to stane, budou mít země dva roky na převedení nových pravidel do svých zákonů.

Europeans will finally have modern #copyright rules fit for the digital age. Real benefits for everyone: enhanced rights for users, fair remuneration for creators, clear rules for platforms, and strengthened cultural sector. https://t.co/deZytx9JUa

— European Commission ?? (@EU_Commission) 14. února 2019

Článek 11 zavádí povinnost získávat licence i k odkazům delším, než jsou jednotlivá slova nebo nejkratší popisy. Podle Pirátů blízce kopíruje německou verzi daně z odkazu, která v Německu ani ve Španělsku neuspěla, a přináší právní a v důsledku i tržní nejistotu.

"Myšlenka zpoplatnění něčeho, co vám dělá reklamu, je od začátku špatná a současný návrh je navíc zcela nejasný. Místo vynucování nefunkčních obchodních modelů je třeba hledat nové cesty a zásadně reformovat copyright," uvedl lídr pirátské kandidátky Marcel Kolaja.

Unie vydavatelů v dnešní tiskové zprávě oponuje tím, že se ustanovení o právech vydavatelů netýkají nekomerčního užití obsahu pro osobní potřebu. Občané si tak podle ní nadále budou moci mezi sebou obsah tisku a citace z něj volně sdílet. Digitální platormy však nebudou moci nadále zcela bezplatně používat úryvky z obsahu produkovaného vydavateli.

"V rámci svých vyhledávacích a agregačních služeb, z jejichž provozování získávají ohromné a obtížně zjistitelné objemy reklamních příjmů, budou za využívání tohoto obsahu odvádět odpovídající licenční poplatky tvůrcům," doplnila profesní organizace vydavatelů novin, časopisů a internetového obsahu.

Návrh směrnice o copyrightu v EP je nebezpečný. Provozovatelé služeb by měli instalovat automatizované filtry cenzurující nahrávaný obsah. Finančně to zlikviduje menší podnikatele. Reformu je třeba odložit po eurovolbách, tato diskuse potřebuje Piráty. https://t.co/DWkxJjoUjE

— Mikuláš Peksa (@vonpecka) 14. února 2019

Kritiku Pirátů sklidila i konečná dohoda nad článkem 13. Takzvané nahrávací filtry, které zavádí, se budou podle dohody týkat všech komerčních poskytovatelů obsahu, kteří jsou na trhu déle než tři roky, mají roční obrat nad deset milionů eur či přes pět milionů návštěvníků za měsíc, to podle nich poškozuje i řadu malých a středních českých firem.

"Článek 13 v bezhlavé snaze ochránit zisky držitelů práv zásadně omezí kreativitu, diverzitu trhu i svobodu samotnou. Evropský digitální trh tak bude předhozen technologickým gigantům a vstup na něj bude pro menší české firmy řádově složitější. Všechna vyjádření budou muset procházet automatické filtry, které budou tupě cenzurovat obsah nahrávaný na síť," popsal výhrady poslanec Pirátů Mikuláš Peksa.

Proti výsledku středečního jednání se už ve středu postavila německá pirátská europoslankyně Julia Redaová, se kterou čeští Piráti spolupracují. Naopak místopředseda Evropské komise pro digitální jednotný trh Andrus Ansip výsledek jednání jednoznačně přivítal. Uživatelé podle něj budou mít větší právní jistotu, že autorsky chráněný obsah prohlížejí legálně.

Související

Zdeněk Hřib

Hřib povede Piráty i do voleb. Prozradil, kde hodlá kandidovat

Piráti si zvolili lídra pro letošní parlamentní volby. Bude jím předseda strany Zdeněk Hřib, pro kterého hlasovalo 492 z celkových 643 hlasujících. Hřib uspěl v souboji se senátorkou Adélou Šípovou, přičemž oba se shodli, že strana je připravena přinést do české politiky skutečné změny a zaměřit se na problémy, které občany nejvíce trápí. Hřib hodlá kandidovat v Praze.
Marek Ženíšek Původní zpráva

Český pohled na Trumpa. Ministr Fialovy vlády či lídr Pirátů pro EZ řekli, co si myslí o prezidentovi

Donald Trump se minulý týden oficiálně chopil moci v Bílém domě, což znamená zahájení nové éry nejen pro Spojené státy, ale i pro světovou politiku. Dopad jeho vlády bude citelný i v České republice. Server EuroZprávy.cz proto vyzval politické strany, včetně těch mimo parlament, aby se podělily o své názory na nového prezidenta Spojených států a jeho politiku MAGA (Make America Great Again).

Více souvisejících

Česká pirátská strana autorská práva evropský parlament internet EU (Evropská unie) Mikuláš Peksa (Piráti) Marcel Kolaja

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 45 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 10 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy