Uctíváme pandu, nebo bijeme draka? Analytička popsala, jak se čeští politici chovají k Číně

Odbornice na mezinárodní vztahy Ivana Karásková popsala v rozhovoru pro zahraniční server Visegrad Insight, jak se čeští politici chovají k Číně. Převážilo u nich „uctívání pandy“, nebo se raději staví do role „drakobijců“?

Ivana Karásková je analytičkou Výzkumného centra AMO (Asociace pro mezinárodní otázky) a spoluautorkou studie s názvem Uctívači pandy nebo drakobijci? Obraz Číny v českém a maďarském parlamentu. Jde o historicky první výzkum zaměřený na český a maďarský politický diskurz o Číně. Karásková teď výsledky analýzy okomentovala pro server Visegrad Insight.

Podle odbornice na mezinárodní vztahy je rozdíl mezi chováním českého a maďarského parlamentu na první pohled patrný. Čeští poslanci nahlíželi zprvu na vztahy s Čínou skepticky, pak názor vylepšil příslib čínského kapitálu. Dnes už prý zase vnímáme Čínu jako hrozbu.

„Tentokrát ale nejde o hrozbu čistě ideologickou nebo politickou, která je spojená s otázkou dodržování lidských práv, ale také o hrozbu bezpečnostní, což demonstruje kauza Huawei,“ konstatuje Karásková.

I maďarský parlament byl původně k Číně kritický, během opozičních let zastával tento názor dokonce i Orbánův Fidesz. Po jeho nástupu k moci kritiky ubylo a stanovisko Maďarů je spíše neutrální. Hlavní rozdíl v přístupu obou zemí k Číně vidí analytička AMO jinde. „Opozice v Maďarsku je zticha, protože všechny strany respektují čínskou ekonomickou pozici,“ říká.

Parlamentní debata na téma vztahů s Čínou je podle Karáskové méně emotivní. „Čeští politici, ať mají k Číně jakýkoliv postoj, zvedají toto téma raději v médiích, nikoliv v parlamentu,“ vysledovala Karásková. „V České republice to doprovází svými převážně kritickými názory na čínskou vládnoucí garnituru i sami novináři,“ dodává.

Právě proto se rozhodla popsat i dopady čínského vlivu na tuzemská média. Už dřívější analýza prokázala, že vlastnictví média čínskou společností vede k totální změně ve způsobu referování o Čínské lidové republice, což analytička popsala na konkrétním příkladu.

„Jedno české médium informovalo o Číně běžným mixem pozitivních, neutrálních i negativních zpráv. Po akvizici čínskou společností CEFC jsou náhle všechny zprávy o Číně pozitivní,“ popisuje Karásková a zmiňuje, že se toto médium často věnuje i tématům, která Číňané propagují, kupříkladu projektu Nové Hedvábné stezky.

A co zmiňovaná kauza Huawei? „Z dostupných informací vyplývá, že čeští politici, ať už jde o vládnoucí strany, nebo opozici (TOP 09, ODS a Piráti), berou toto téma velice vážně. Reflektuje to i zájem Američanů o zjištění úřadu NÚKIB,“ uvedla Karásková.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

politika Čína česko-čínské fórum Miloš Zeman Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy