Uctíváme pandu, nebo bijeme draka? Analytička popsala, jak se čeští politici chovají k Číně

Odbornice na mezinárodní vztahy Ivana Karásková popsala v rozhovoru pro zahraniční server Visegrad Insight, jak se čeští politici chovají k Číně. Převážilo u nich „uctívání pandy“, nebo se raději staví do role „drakobijců“?

Ivana Karásková je analytičkou Výzkumného centra AMO (Asociace pro mezinárodní otázky) a spoluautorkou studie s názvem Uctívači pandy nebo drakobijci? Obraz Číny v českém a maďarském parlamentu. Jde o historicky první výzkum zaměřený na český a maďarský politický diskurz o Číně. Karásková teď výsledky analýzy okomentovala pro server Visegrad Insight.

Podle odbornice na mezinárodní vztahy je rozdíl mezi chováním českého a maďarského parlamentu na první pohled patrný. Čeští poslanci nahlíželi zprvu na vztahy s Čínou skepticky, pak názor vylepšil příslib čínského kapitálu. Dnes už prý zase vnímáme Čínu jako hrozbu.

„Tentokrát ale nejde o hrozbu čistě ideologickou nebo politickou, která je spojená s otázkou dodržování lidských práv, ale také o hrozbu bezpečnostní, což demonstruje kauza Huawei,“ konstatuje Karásková.

I maďarský parlament byl původně k Číně kritický, během opozičních let zastával tento názor dokonce i Orbánův Fidesz. Po jeho nástupu k moci kritiky ubylo a stanovisko Maďarů je spíše neutrální. Hlavní rozdíl v přístupu obou zemí k Číně vidí analytička AMO jinde. „Opozice v Maďarsku je zticha, protože všechny strany respektují čínskou ekonomickou pozici,“ říká.

Parlamentní debata na téma vztahů s Čínou je podle Karáskové méně emotivní. „Čeští politici, ať mají k Číně jakýkoliv postoj, zvedají toto téma raději v médiích, nikoliv v parlamentu,“ vysledovala Karásková. „V České republice to doprovází svými převážně kritickými názory na čínskou vládnoucí garnituru i sami novináři,“ dodává.

Právě proto se rozhodla popsat i dopady čínského vlivu na tuzemská média. Už dřívější analýza prokázala, že vlastnictví média čínskou společností vede k totální změně ve způsobu referování o Čínské lidové republice, což analytička popsala na konkrétním příkladu.

„Jedno české médium informovalo o Číně běžným mixem pozitivních, neutrálních i negativních zpráv. Po akvizici čínskou společností CEFC jsou náhle všechny zprávy o Číně pozitivní,“ popisuje Karásková a zmiňuje, že se toto médium často věnuje i tématům, která Číňané propagují, kupříkladu projektu Nové Hedvábné stezky.

A co zmiňovaná kauza Huawei? „Z dostupných informací vyplývá, že čeští politici, ať už jde o vládnoucí strany, nebo opozici (TOP 09, ODS a Piráti), berou toto téma velice vážně. Reflektuje to i zájem Američanů o zjištění úřadu NÚKIB,“ uvedla Karásková.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

politika Čína česko-čínské fórum Miloš Zeman Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 10 minutami

před 43 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy