Česko v rámci předsednictví EU plánuje 221 akcí, některé jsou bezpečnostně "velmi citlivé"

Při předsednictví České republiky v Radě EU v druhé polovině roku 2022 se v Česku uskuteční 221 centrálně koordinovaných akcí. Vyplývá to z informace o přípravách bezpečnostního zajištění předsednictví, které v pondělí předloží vládě ministerstva vnitra a zahraničí. Asi dvacet akcí bude podle předběžného hodnocení z bezpečnostního hlediska spadat do kategorie citlivých či velmi citlivých.

Z hlediska bezpečnosti bude podle dokumentu klíčové, jaké objekty budou zvoleny jako centrální pro konání akcí spojených s předsednictvím.

Dokument chystané akce třídí na tři kategorie. Mezi velmi citlivé, které se chystají čtyři, patří společenské či politické události velkého rozsahu, kde je řada chráněných osob a představitelů vrcholných orgánů EU. Do kategorie citlivých událostí bylo pak zařazeno 16 akcí, kde je menší počet chráněných osob. Mezi ostatní akce řadí materiál jednání malého rozsahu a pracovní jednání bez účasti chráněných osob, zejména resortní aktivity na expertní úrovni.

Materiál vznikl na základě podkladů získaných bezprostředně před vypuknutím krize související s covidem-19. "Proto nereflektuje, a ani ještě nemůže reflektovat všechny změny, které s sebou s vysokou mírou pravděpodobnosti pandemie v oblasti zajišťování bezpečnosti v budoucnu přinese," uvádí. Nové bezpečnostní požadavky může znamenat nutnost identifikovat nakažené osoby, ale také přesun většího počtu jednání do kyberprostoru.

Podle dokumentu aktuálně neexistuje žádná přímá hrozba teroristickým útokem, která by se akcí předsednictví dotýkala. Materiál připomíná, že současný stupeň míry ohrožení teroristickým útokem v ČR je na prvním stupni. Ve stupnici od nuly do trojky to znamená nutnost zvýšené bdělosti. "Zároveň z nedávné historie nemáme žádné poznatky o tom, že by byl vůči některému z předchozích předsednictví spáchán teroristický útok. Míra pravděpodobnosti se však může měnit v závislosti na zahraniční politice ČR a EU, mediálně diskutovaných tématech a globálním bezpečnostním vývoji," stojí v dokumentu.

Bezpečnostní složky se budou připravovat také na možnost útoku psychicky narušené osoby. Počítá se také s možností akcí extremistů, projevy nenávisti, demonstracemi či nepokoji v ulicích včetně snahy blokovat či obsadit místa zasedání či ubytování účastníků jednání. "Nejvíce lze očekávat organizování protestních akcí typu ohlášených či spontánních shromáždění či blokád," stojí v dokumentu. Autoři neočekávají protesty proti EU jako takové, ale spíš proti tématům, o kterých se bude v dané době v souvislosti s unií mluvit.

Materiál řeší i hrozby v kyberprostoru. "Je zřejmé, že během příprav a výkonu předsednictví bude docházet k navýšení četnosti, objemu a také důležitosti předávaných informací mezi jednotlivými zainteresovanými subjekty. Tato skutečnost s sebou může nést zvýšené riziko úniku informací," uvádí dokument. Varuje před únikem citlivých či přihlašovacích údajů. Dokument také zmiňuje, že v době předsednictví patrně zintenzivní dezinformační kampaně. Jejím cílem nemusí být EU, ale také vláda, státní orgány, veřejnoprávní média a další subjekty, varuje materiál.

Související

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) Ministerstvo vnitra ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy