KOMENTÁŘ | Karvinské ohnisko může do hnutí ANO zavléci novou infekci. Stát má pomáhat, ne jen zaklekávat

KOMENTÁŘ – Mohou si sami do svých řad zavléci novou nekontrolovatelně šířící infekci. A tentokráte se nejedná o covid-19. Hnutí ANO totiž hrozí, že onemocní nepříjemnou diagnózou, která může zavinit podstatný úbytek voličských preferencí. Karvinsko, kde propuklo ohnisko koronavirové nákazy, se může cítit pořádně ukřivděno tím, že politici, které převážně volili, je nechali nyní v pořádné bryndě. Hnutí ANO, jež v Moravskoslezském kraji při parlamentních volbách získalo přes 35 procent hlasů, může ohledně své budoucnosti v tomto regionu vážně trnout. A když k tomu ještě přidáme zrušení nemocnice v Orlové, pak se odveta u volebních uren může proměnit i v debakl současného lídra, byť zatím stále bezpečně vede.

Jako by Karvinsko leželo na konci světa. Jinak si macešský přístup vládní koalice a především hnutí ANO lze jen těžko vysvětlit. Koronavirové ohnisko v tamním regionu kabinet Andreje Babiše dlouho ignoroval. Stát nechal běžet doly, byť mnozí upozorňovali, že právě zde hrozí největší riziko nákazy. A na toto zjištění nemusí být člověk epidemiologem, aby věděl, co vážně hrozí, pokud havíři budou dále fárat.

Ekonomické zájmy zřejmě zvítězily nad zdravím horníků i dalších občanů. Za státní podnik Prisko, který provozuje OKD, je totiž odpovědné ministerstvo financí, jež má v gesci Alena Schillerová. Paní ministryně měla už na jaře, kdy se takzvaně vypnula kvůli infekci celá země, omezit či zastavit těžbu v dolech. Neudělala to. Proč tak neučinila, není asi těžké uhodnout. OKD se totiž údajně nenachazí v dobré fyzické kondici. Až raketový nárůst konečně doly zastavil.

Za důvěru ve volbách se jim nyní odvděčili ignorací

Lidé na Karvinsku tak mají oprávněný dojem, že se vláda na region zcela vykašlala. Což je paradoxní, neboť Moravskoslezský kraj lze nazvat baštou hnutí ANO, které  zde při posledních parlamentních volbách v roce 2017 rozdrtilo konkurenci a slavilo zisk přes 35 procent. Za důvěru se jim vítěz nyní odvděčil ignorací při současných problémech. Jestli někdo z voličů, kteří fandí zmiňovanému hnutí, měl určité pochybnosti, když vláda nechala uzavřít nemocnici v Orlové, kde by se nyní mohli léčit pacienti s koronavirovou nákazou, pak nyní už asi neváhá. Tolik vychvalovaní politici, které volební vítězství katapultovalo k moci, se nyní od občanů na Karvinsku odvrátili zády.

Moc dobře si tamní lidé uvědomují, že pokud by ohnisko nezačalo komplikovat ostatním občanům v zemi odjezdy na zahraniční dovolené, neboť některé státy nedávno ohledně ohniska znovu zpozorněly, pak by se nákaza s největší pravděpodobností tak detailně nerozebírala a neřešila. Většina lidí z Karvinska s politiky už nadobro skoncovala. Poslouchat totiž, jak někteří z nich vykládají, že si za současnou situaci mohou sami, je nebetyčná nehorázná lež. Oni za ni nemohou, to je nesmysl! Jen zbytečně tak sílí stigma občanů z regionu, kterých se pomalu ostatní lidé v republice štítí. Viníci jednoznačně sedí ve Strakově akademii. Doly měli činitelé uzavřít hned, jak se koronavirus uvelebil v České republice. Jasně to dokumentoval poslanec za ODS Jakub Janda, který kabinet Andreje Babiše, konkrétně jeho, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a ministryni financí Alenu Schillerovou vyzval, aby už konečně zvedli zadek a zajeli se podívat, jak situace v Karviné vypadá, kde ve městě ani v okolí není dostatečný počet kapacit na testování. Dělají se hlavně rychlotesty, která však ukáží jen to, že jste nemoc prodělali, ale neodhalí, zda jste aktuálně infekční. Je nutné začít testovat pomocí PCR testů a posílit mobilní odběrová místa. Nákazu pacientům neoznamuje hygiena, ale vrátný

Pane premiére, stát tady občas je od toho, aby občanům skutečně pomohl. Stát tady opravdu není jen proto, aby na některé nepohodlné podnikatele či firmy jen zaklekával či díky němu pocítili, jaké je to zaplést se s Finanční správou a řešit zajišťovací příkazy. Chytrou karanténu vláda v regionu proměnila na hloupou, z lidí si snad dělá legraci, když hygienické stanice nejsou schopny občanům sdělit, zda jsou pozitivní či nikoli. Organizace od hygieniků, kteří tvrdí, že když vám nezavolají do 16 hodin, pak nejste nakaženi, abyste poté zjistili, že pozitivní jste, jen ze stanice zapomněli vytočit vaše číslo, neodpovídá moderní době pyšnící se tolika technickými vymoženostmi.

Mnozí se rovněž o tom, že jim v těle řádí koronavirus, dozvěděli až od vrátného, který je nepustil přes vstupní závoru na směnu, protože má pro ně od hygieniků vzkaz, že jsou nemocní. Kdyby se tyto zmatky děly v počátku pandemie, nikdo by se nedivil. Ale koronavirus zde vládne už pátým měsícem. Místo, aby bylo okamžitě zahájeno celoplošné testování a v první řadě byli kontrolováni horníci s jejich rodinnými příslušníky, tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si od mimořádné schůze v Poslanecké sněmovně dopřeje desetidenní pauzu než za asistence armády tento projekt spustí. Rozjet se má až 19. července.

Premiér se občas promění v paní Columbovou

Ministerský předseda Andrej Babiš opět prokázal, že pokud se vyskytne problém, který jej může politicky ohrozit, promění se v paní Colombovou anebo dá od patálie ruce pryč. Zatímco ještě 24. března v projevu k národu prohlásil následující: „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politikou odpovědnost,“ tak se jí postupně a pozvolna zříkal. Definitivně ji ze svých beder sundal před týdnem. V neděli 5. července prohlásil: „Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové a hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala.“ Do normální řeči se premiérova slova dají volně přeložit tak, že pokud je malér, za nic nemůže, to oni, já s tím nesouhlasil a v případě, že se objeví úspěch, okamžitě si jej přivlastní. Lidé ale dávají ve volbách hlas tomu, kdo se za ně postaví, když to bude nutné. Andrej Babiš tak zatím nečiní a nechává své příznivce ve štychu.

Karvinskem se nyní šíří zloba, a tak je logické, milí horníci i občané, abyste ani na okamžik ze své situace nevinili pana premiéra. To stejné platí i pro živnostníky, kteří tratí na tržbách, když do regionu se turisté bojí jezdit. Ale potlačme ironický tón a vžijme se do lidských osudů, které jsou ohniskem těžce zkoušeny.

Živnostníci i agenturní horníci volají o pomoc

Vláda by se měla zachovat lidsky a nepočítat jen groše. Kabinet Andreje Babiše by měl podnikatelům na Karvinsku vyplatit mimořádný kompenzační bonus, zastat by se měl i 1700 agenturních horníků, kteří na rozdíl od těch kmenových mají při uzavření dolů nárok jen na 60 procent ze své mzdy. Jejich složitá situace stát příliš netrápí. Kdyby opoziční Piráti nezačali vyjednávat o udělení různých benefitů, zbytek republiky by vůbec netušil, jaké trable prožívají agenturní havíři i jejich rodiny.

Koronavirové ohnisko na Karvinsku skutečně může zatřást volebními preferencemi a přeskupit síly. Zatímco u premiérova údájného střetu zájmů či jeho kauzy Čapího hnízda se voliči kvůli složitosti případů řídí podle vyjádření politiků, s nimiž sympatizují, u nákazy v Moravskoslezském kraji je situace jiná. Tady lidé nepotřebují nic vysvětlovat, jak se na kauzu Karvinsko mají dívat. Mohou se řídit vlastní zkušeností, která je u většiny stejná: Bohužel, vláda Andreje Babiše se zatím na nás vykašlala.

Související

NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně Komentář

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Vláda ČR Karviná OKD Moravskoslezský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 41 minutami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 1 hodinou

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

Zdroj: David Holub

Další zprávy