ROZHOVOR | Vystrčil návštěvou Tchaj-wanu vyslal signál, že ani Čína nemůže pořád rozkazovat, říká pro EZ Vondra

ROZHOVOR – Nedělá si iluze a počítá s tím, že Čína dá ještě najevo svou nelibost ohledně cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, která právě končí. Bývalý ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra upozorňuje, že komunistická země v poslední době zostřila svou rétoriku a její chování je agresivnější a asertivnější. „Vystrčil ale návštěvou ostrovní země vyslal jasný signál, že ani diktátorská Čína si nemůže všechno dovolit a neustále rozkazovat,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý disident a europoslanec Alexandr Vondra.

Může se mstít. Čína, která Tchaj-wan považuje za vzbouřeneckou provincii, ale podle bývalého šéfa diplomacie Alexandra Vondry nemá moc šancí, jak by mohla po ostrovní misi předsedy Senátu Miloše Vystrčila zvýšit na Českou republiku svůj tlak v podobě určitých sankcí. „Nedokážu predikovat, jak se rozhodne. Ale myslím, že tolik možností zase nemá, protože v rovině investic by se to asi příliš nepoznalo. Možná by se to promítlo v rovině obchodu. Pokud by cesta na Tchaj-wan přinesla ze strany Číny trest, který by představoval, že by se u nás prodávalo méně levnějšího zboží z Číny, pak by to nemuselo znamenat nic tragického,“ tvrdí místopředseda ODS, ale vzápětí dodává: „Myslet si, že Vystrčilova cesta bude bez jakýchkoli následků, by nebylo poctivé a fér.“

Misi svého stranického kolegy ale hodnotí Vondra kladně a vítá, že se stala centrem zahraniční pozornosti. Naznačil, že delegace se stala jakýmisi průkopníky v ostře sledované ostrovní zemi. „Pokud by se cesta stala určitým precedentem, který bude vztahy s Tchaj-wanem posouvat dál, pak nepochybně to bude zajímat řadu dalších zemí. Naopak Čína se ale všemožně bude snažit, aby se podniknutý výjezd žádným precedentem nestal,“ soudí bývalý ministr obrany. Hrozbou čínského ministerstva zahraničních věcí, podle něhož Vystrčil za pobyt v Tchaj-peji zaplatí vysokou cenu, se nechce detailně zabývat. „Odmítám na něj cokoli přivolávat.“

Signatář Charty 77, který v ní v letech 1989 až 1990 vykonával funkci mluvčího, netuší, zda lze čínský režim označit za komunistický anebo imperiální. „Já už nevím, jestli je čínský prezident Si Ťin-pching více komunistickým pohlavárem anebo autoritativním císařem. Každopádně, čím tvrději se vlastně taková velmoc chová, čím více jsou ohroženy malé státy kolem, tak je na místě se nějakým způsobem s onou menší zemí solidarizovat a vyjádřit jí své sympatie,“ konstatuje český europoslanec z frakce Evropských konzervativců a reformistů.

Vondra se netají tím, že má strach o tchaj-wanskou svobodu. Čím dál reálněji může hrozit čínská vojenská invaze na ostrov. „Intenzita vojenských manévrů se tam nyní za poslední léta spíš zvětšuje a v celém světě nenajdete stát, který by zbrojil více než Čína,“ varuje. Bývalý disident ignoruje prohlášení tuzemských komunistů, aby se Babišův kabinet, který podporují, i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček distancoval od Vystrčilovy cesty. „Je to typický komunistický manévr. Domnívám se, že vláda asi potvrdí naší politiku jedné Číny, protože žádné zásadní rozhodnutí tuto politiku změnit určitě neplánuje,“ soudí Alexandr Vondra.

VELMOC NEPLNÍ SVÉ SLIBY A JE AGRESIVNĚJŠÍ

Pane europoslanče Vondro, jak jako bývalý ministr zahraničních věcí hodnotíte právě končící návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu?

Hodnotím ji pozitivně a nedivím se, že se stala centrem zahraniční pozornosti. Je totiž logické, že misi Miloše Vystrčila všichni ve světě sledovali, protože faktem je, že návštěva v takovém rozsahu a na takové úrovni v Tchaj-wanu velice dlouho nebyla. Loni v květnu zde sice byl dnes už bývalý předseda belgického Senátu Jacques Brotchi, ale popravdě řečeno nikdo ho neznal předtím ani potom a jeho přítomnost loni na jaře měla spíše osobní než politický charakter. Naopak Vystrčilova cesta je na jiné úrovni, letěl tam s podporou celé horní komory, včetně jejího vedení a zástupců různých politických stran. Navíc letadlo bylo plné podnikatelů. Je to tedy větší, významnější návštěva, než jakou podnikl Brotchi. Pokud by se už zmíněná cesta stala určitým precedentem, který bude vztahy s Tchaj-wanem posouvat dál, pak nepochybně to bude zajímat řadu dalších zemí.

Co říkáte výhrůžkám čínského ministerstva zahraničních věcí, které prohlásilo, že Vystrčil za misi v Tchaj-peji zaplatí vysokou cenu? Je dobré připomenout, že Čína považuje Tchaj-wan za svou vzbouřeneckou provincii.

Už dříve bylo evidentní, že se Čína ozve a Vystrčilovo počínání nenechá bez odezvy. Ona přesně nechce, aby se česká senátorská návštěva stala precedentem. Myslet si tedy, že jeho cesta bude beznákladová, tedy bez jakýchkoli následků, by nebylo poctivé a fér. Co se týče čínské rétoriky, tak bych neřekl, že se jedná o něco nového, protože čínský politický jazyk je jiný než v Evropě. Ale je nutné říci, a toho si nemůžeme nevšimnout, že její chování je agresivnější a asertivnější. Čína navíc přestala dodržovat některé své sliby, jimiž se její představitelé dokonce veřejně i písemně zavázali. Takovým zářným příkladem je Hongkong, když se podíváme, co se tam nyní děje. Asijská velmoc tvrdila, že padesát let bude dodržovat režim jedna země dva systémy, ale zapomněla na to velmi rychle. (1. července 1997 přešla bývalá britská kolonie Hongkong pod čínskou správu - pozn. red.) Proto i v tomto kontextu bych let Miloše Vystrčila na Tchaj-wan vnímal jako určitý signál, že ani diktátorská Čína si nemůže všechno dovolit a neustále rozkazovat.

A jak podle vás zmíněné výhrůžky může naplnit?

To já nevím, nechci předjímat a odmítám je přivolávat. Nedokážu predikovat, jak se rozhodne. Ale myslím, že tolik možností zase Čína nemá, protože v rovině investic by se to asi příliš nepoznalo. Mimochodem sliby ohledně velkého investování naplněny nebyly. Možná by se to promítlo v rovině obchodu. Faktem je, že oproti ní máme obrovský deficit v importu, který je mnohem větší než náš export, ale nejsme v tom výjimeční, to je ale ukázkový příklad pro všechny západní země. Pokud by cesta na Tchaj-wan přinesla ze strany Číny trest, který by představoval, že by se u nás prodávalo méně levnějšího zboží z Číny, pak by to nemuselo znamenat nic tragického. Možná i v některých věcech by to nakoplo více zdejší byznys, aby tolik nespoléhal ve všem na dovoz z Číny. Tvrdě jsme na to dopláceli, pokud šlo o zdravotnický materiál na začátku letošního roku, kdy vypukla koronavirová krize. Pak by tedy zbyl český export, v něm bychom určité nedostatky mohli pocítit.

Jak jako bývalý disident, signatář Charty 77, vnímáte téměř 31 let po revoluci komunistický nátlak nejen na nás, ale celkově i na svět?

Tady se vlastně nabízí otázka, do jaké míry lze čínský režim považovat za komunistický anebo imperiální. Já už nevím, jestli je čínský prezident Si Ťin-pching více komunistickým pohlavárem anebo autoritativním císařem. Každopádně, čím tvrději se vlastně taková velmoc chová, čím více jsou ohroženy malé státy kolem, tak je na místě se nějakým způsobem s onou menší zemí solidarizovat a vyjádřit jí své sympatie. Podobný postoj má v Čechách velkou tradici. Například Izrael v moři arabských velmocí má naši trvalou podporu, myslím si tedy, že na tuto cestu můžeme nahlížet i v tomto kontextu.

OSTROVU HROZÍ VOJENSKÁ INVAZE, PEKING ZBROJÍ

Máte jako bývalý ministr zahraničních věcí nějaký recept či návod, jak eliminovat čínský nebezpečný režim?

Osobně tvrdím, že Češi sami na velký odpor nestačí, ale mohou ukázat, že vzdor je možný, což právě ukázala návštěva české delegace. Z naší strany to ale bude vždy mix idealismu, tato cesta totiž má parametry určitého idealismu a mix realismu. Pokud se ale Čína či Peking rozhodne řešit problém s Tchaj-wanem silou, a vyloučit to v žádném případě nejde, nemyslím teď ve vztahu k nám, ale ve vztahu k Tchaj-wanu, pak určitě mohou Američané pomoci více než my. To je prostě realita.

A hrozí podle vás vojenská invaze ze strany Číny na tamní ostrov?

Intenzita vojenských manévrů se tam nyní za poslední léta zvětšuje a v celém světě nenajdete stát, který by zbrojil více než Čína.

Líbil se vám výrok Miloše Vystrčila, který v tamním parlamentu pronesl: „Já jsem Tchajwanec“? Co na něj říkáte? Šéf Horní komory tak parafrázoval slavnou větu amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který 26. června 1963 v Západním Berlíně vyřkl: „Ich bin ein Berliner,“ aby tím dal najevo, že Americe není lhostejný osud metropole rozdělené Berlínskou zdí.

Miloše Vystrčila mám moc rád, velmi si ho vážím, je to mimořádně slušný, pracovitý a zodpovědný člověk. Ale zmíněná pasáž mně připadala trochu lacinější, protože v projevu mě zaujala celá řada jiných věcí, které bych více vypíchl. Jinak jeho projev jsem si přečetl celý a byl moc hezký. Klobouk dolů.

Komunistická strana Čech a Moravy, která podporuje vládu ANO a ČSSD, vyzvala kabinet i ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby se distancovali od Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan. Jak zmíněné prohlášení vnímáte?

Nemyslím si, že tady má cenu se na jejich příkaz od něčeho distancovat, je to totiž typický komunistický manévr. Domnívám se, že vláda asi potvrdí naší politiku jedné Číny, protože žádné zásadní rozhodnutí tuto politiku změnit určitě neplánuje. A nepovažuji za nutné k tomuto dotazu připojovat ještě cokoli dalšího.

Byla podle vás mise na Tchaj-wan úspěšná i z obchodního hlediska? Na ostrov totiž s delegací letělo i téměř čtyřicet podnikatelů.

To ukáže až čas. Upřímně jsem však přesvědčený, že v porovnání skóre sliby/činy, dopadneme s Tchaj-wanem lépe než s Čínou. Je to koneckonců i v jeho zájmu. Čína je veliká a má tendenci menší státy přehlížet, Tchaj-wan je menší a má samozřejmě daleko větší zájem vztahy rozvíjet. Osobně bych očekával, že spolupráce s ostrovní zemí přinese mnohem konkrétnější výsledky než úsilí s Čínou.

Nyní se vás zeptám jako místopředsedy ODS. Může Vystrčilova cesta přinést straně nějaký větší profit před volbami, když delegace je v demokratickém světě velice ceněna, že se nebála vzepřít diktátorskému režimu a vyrazila podpořit na Tchaj-wan tamní demokracii a svobodu? Lidé na facebooku vyjadřovali podporu misi Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Skupinka nadšenců dokonce hodlá přivítat výpravu přímo na vojenském letišti v pražských Kbelích…

Každý takto odvážnější čin má vždy své příznivce i odpůrce. Nemyslím si, že cílem cesty na Tchaj-wan, bylo ze strany Miloše Vystrčila, aby si ODS polepšila, to rozhodně nebyla hlavní motivace. Kdyby však jeho návštěva přinesla v tomto směru nějaké ovoce, určitě se nikdo z nás zlobit nebude. Ale jsem přesvědčen, že o preferencích ODS ve volbách nebude rozhodovat cesta na Tchaj-wan, ale daleko více náš přístup k dnešní krizi, k zadlužování a také k Evropské unii.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Alexandr Vondra Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan Čína diplomacie ODS

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 6 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 7 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 12 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině

Kyjev bude litovat a pozná ještě větší destrukci, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po sobotním útoku ukrajinských dronů na Kazaň. Na jeho výhrůžky upozornila ruská státní agentura TASS. Útok se obešel bez zranění, ve městě ale napáchal škody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy