Šéf BIS Koudelka se s Pavlem v zásadních věcech shodne. Mluvčí Šticha označil Rusko za dlouhodobou hrozbu

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha přiblížil, co instituce očekává od spolupráce s novým prezidentem a jaká jsou nezávažnější bezpečností ohrožení České republiky. Mezi ně kromě čínských zpravodajských služeb a terorismu patří Rusko. BIS se s Moskvou dříve dokonce snažila spolupracovat v oblasti boje proti terorismu, ta však snahy neopětovala.

Nově zvolený prezident republiky Petr Pavel minulý týden absolvoval setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Pavel pro server Seznam Zprávy uvedl, že probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. 

Mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz potvrdil plány na standardní spolupráci ředitele informační služby s prezidentem republiky. „BIS očekává, že spolupráce a zejména komunikace s novou hlavou státu bude standardní, jak je to běžné ve vyspělých zemích. Předběžná je zatím dohoda na pravidelných osobních jednáních prezidenta republiky a ředitele BIS či na pravidelných zpravodajských brífincích,“ řekl.

Bezpečnostní rizika podle něj vnímají podobně. Nově zvolený prezident s pravidelným setkáváním počítá. „Těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní spolupráci,“ přiblížil generál ve výslužbě. 

Hlavní bezpečnostní rizika nekončí u ohrožení Ruskem. „Stále platí a vyplývá to i z našich veřejných výročních zpráv, že vedle hrozeb souvisejících s aktuální válkou na Ukrajině patří mezi rizika také působení zpravodajských služeb Čínské lidové republiky, terorismus, byť v nižším stupni ohrožení, a vlivové působení některých velmocí,“ vyjmenoval Šticha. 

Upozornil také na opakované ruské označení České republiky coby nepřátelského státu. „Zároveň vysocí představitelé ruského režimu opakují, že naší zemi stále považují za svou sféru vlivu. To vše definuje Rusko jako dlouhodobou hrozbu, kterou je třeba brát velmi vážně.“

Česká republika se s Ruskem v minulosti dokonce pokoušela navázat elementární komunikaci v oblasti boje proti terorismu, jak uvedl Šticha. „Jako v jedné z mála oblastí jsme zde viděli společný evropský zájem. Naše snaha ovšem nebyla opětována.“

Související

Více souvisejících

Michal Koudelka (BIS) BIS Petr Pavel Rusko Čína Terorismus

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy