Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha přiblížil, co instituce očekává od spolupráce s novým prezidentem a jaká jsou nezávažnější bezpečností ohrožení České republiky. Mezi ně kromě čínských zpravodajských služeb a terorismu patří Rusko. BIS se s Moskvou dříve dokonce snažila spolupracovat v oblasti boje proti terorismu, ta však snahy neopětovala.
Nově zvolený prezident republiky Petr Pavel minulý týden absolvoval setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Pavel pro server Seznam Zprávy uvedl, že probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz potvrdil plány na standardní spolupráci ředitele informační služby s prezidentem republiky. „BIS očekává, že spolupráce a zejména komunikace s novou hlavou státu bude standardní, jak je to běžné ve vyspělých zemích. Předběžná je zatím dohoda na pravidelných osobních jednáních prezidenta republiky a ředitele BIS či na pravidelných zpravodajských brífincích,“ řekl.
Bezpečnostní rizika podle něj vnímají podobně. Nově zvolený prezident s pravidelným setkáváním počítá. „Těší mě, že se má rozhodnutí budou opírat o kvalitní spolupráci,“ přiblížil generál ve výslužbě.
Hlavní bezpečnostní rizika nekončí u ohrožení Ruskem. „Stále platí a vyplývá to i z našich veřejných výročních zpráv, že vedle hrozeb souvisejících s aktuální válkou na Ukrajině patří mezi rizika také působení zpravodajských služeb Čínské lidové republiky, terorismus, byť v nižším stupni ohrožení, a vlivové působení některých velmocí,“ vyjmenoval Šticha.
Upozornil také na opakované ruské označení České republiky coby nepřátelského státu. „Zároveň vysocí představitelé ruského režimu opakují, že naší zemi stále považují za svou sféru vlivu. To vše definuje Rusko jako dlouhodobou hrozbu, kterou je třeba brát velmi vážně.“
Česká republika se s Ruskem v minulosti dokonce pokoušela navázat elementární komunikaci v oblasti boje proti terorismu, jak uvedl Šticha. „Jako v jedné z mála oblastí jsme zde viděli společný evropský zájem. Naše snaha ovšem nebyla opětována.“
Aktualizováno před 1 hodinou
OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
Související

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe
Michal Koudelka (BIS) , BIS , Petr Pavel , Rusko , Čína , Terorismus
Aktuálně se děje
před 59 minutami

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno před 1 hodinou

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
před 4 hodinami

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
před 5 hodinami

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
před 6 hodinami

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
před 8 hodinami

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno před 8 hodinami

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
před 8 hodinami

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
před 11 hodinami

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
před 12 hodinami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 13 hodinami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 19 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera
Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.
Zdroj: Jan Hrabě