Umí vaše děti anglicky? Studium v Česku a zahraničí je jako "nebe a dudy"

Praha - Ať už jsou vaše děti na základní, střední nebo vysoké škole, podpořte je a začněte s dodatečnou výukou angličtiny co nejdříve. V článku vám představíme, jak probíhá výuka na školách, jak zjistit úroveň angličtiny a představíme vám nejlepší možnosti studia, do kterých se vyplatí investovat.

Lámete si hlavu nad tím, jak přimět a motivovat děti ke studiu cizího jazyka? Ať už se všichni snaží sebevíce, dojdou ke stejnému závěru, že studium jazyka na českých školách a studium jazyka v zahraničí je jako "nebe a dudy". Proč tomu tak je?

Dejte dětem příležitost

Základem je dát dětem příležitost. "Děti jsou jako houba. Pokud jim dáte možnost a vystavíte je cizímu jazyku, osvojí si ho přirozeně. Budou se mnohem snadněji učit nová slova a výrazy. Vybudování dobrého vztahu k cizímu jazyku v rané fázi vývoje dětí je mnohem důležitější, než počet slovíček, frází a básniček, které se dítě naučí a zapamatuje," uvádí Ivana Chmelařová ve svém článku Angličtina a děti v předškolním a mladším školním věku.

"Výuka Aj u nás na škole začíná ve třetí třídě a většina dětí už přichází s jakousi základní znalostí angličtiny ze školky. Děti z 1. a 2. třídy chodí na odpolední kroužek Aj a tyto děti si pamatují některá slovíčka. Naučí se výslovnost, ale ne, jak se slovíčko píše. Druhý cizí jazyk mají od 7. třídy, kde si děti a rodiče vybírají ze dvou variant - mohou studovat němčinu nebo praktickou angličtinu. Praktická angličtina je zejména pro ty, kteří ji chtějí více procvičit a zapojit konverzaci," uvádí učitelka 1. stupně.

"Výuka angličtiny probíhá obvykle spíše standardně, tím chci říci, že to zároveň vnímám jako slabé místo výuky cizích jazyků v celé České republice. I po 26 letech od sametové revoluce stále převažuje drilování gramatiky a slovní zásoby nad konverzační složkou. Jako jeden z hlavních důvodů vidím klasický klasifikační systém a důraz na známky - přičemž gramatická cvičení a slovíčka se zkouší, opravují a hodnotí mnohem snáz," dodává.

"Avšak letošní rok naše škola zaměstnala rodilou mluvčí z USA, vystudovanou učitelku, která chodí do každé třídy, která má Aj (od 3. do 9. třídy) na jednu hodinu týdně. Hodina je v rámci klasických hodin Aj. Není brána jako hodina navíc. Rodilá mluvčí je ve třídě společně s českou učitelkou. Děti jsou z toho nadšené, tyto konverzační hodiny milují," popsala.

"Anglický jazyk se vždy učí celá třída dohromady, u mě je to 20 dětí. Učit děti v takto velké skupině je náročné. Z mého pohledu by se jazyk měl učit ve skupinách o maximálním počtu 12 žáků, aby se všichni dostali za vyučovací hodinu několikrát ke slovu a aby měl učitel možnost se co nejlépe individuálně věnovat každému dítěti. To ovšem není z finančního ani prostorového (nemáme dostatek učeben) hlediska možné," uzavřela.

"Na 1. stupni se žáci na angličtinu těší. Chtějí se učit, zlepšovat a nebojí se mluvit. Na 2. stupni se studenti ostýchají promluvit". - učitelka 1. stupně ZŠ

Angličtina na středních školách

Je vám záhadou, jak probíhá výuka na středních školách a z potomka nic nedostanete? Oslovili jsme učitelku anglického jazyka Šimonu Lisou z Českoslovanská obchodní akademie Dr. Edvarda Beneše:

"Studenti jsou rozděleni na základě testů. Bohužel, se musí brát na zřetel jejich druhý jazyk, a tak jsou ve skupině studenti různé úrovně. Ve svých hodinách používám pouze angličtinu a to i na vysvětlování gramatiky. Nedržím se jen učebnice, zapojuji do výuky hry. Namátkově od klasických her, jako je slovní fotbal, šibenice, bingo, po týmové typu: napiš 5 věcí, které nosí do práce jen muž / žena, 5 věcí, které můžeš koupit v papírnictví, zaměřené na probíranou slovní zásobu," uvádí Šimona Lisá.

"Do výuky dále zapojuji videa i další materiály jako časopisy Bridge, Gate, internetové zdroje typu British Council. Co se struktury hodin týká, snažím se vystřídat aktivity tak, aby studenti alespoň na chvíli procvičili všechny schopnosti - speaking, listening, reading, writing. Pokud jsou studenti dostatečně vybaveni ze ZŠ, nemají s mluvením v hodinách žádný větší problém," dodává Šimona Lisá.

Angličtina na vysokých školách

Jazyky jsou součástí studia na téměř všech vysokých školách. Studenti musí prokázat znalost minimálně jednoho cizího jazyka. Na vysoké škole, ale studium většinou probíhá jen v rámci studovaného oboru.

Pokud si studenti chtějí zlepšit angličtinu při studiu na vysoké škole, mohou studovat kompletně celý obor v angličtině. Nabízí se jim hned několik oborů. Například:

- International Management na VŠE

- Finance na Masarykově univerzitě v Brně

- International Relations na Anglo-americké vysoké škole v Praze

- Informatics na ČZU

Úroveň jazyka

Všichni, kteří chtějí zjistit jak jsou na tom s angličtinou mohou využít EF Standard English Test, světově první standardizovaný test z angličtiny poskytovaný zdarma. Test byl spuštěn s cílem poskytnout bezplatný a vysoce kvalitní nástroj pro sebehodnocení. Ukáže Vám úroveň:

- A1 - Začátečníci

- A2 - Mírně pokročilí

- B1 - Pokročilí

- B2 - Velmi pokročilí

- C1 - Advanced

- C2 - Proficient

Mnoho škol a univerzit vyžaduje jako součást přijímacího řízení složení mezinárodních zkoušek FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced Egnlish) nebo TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Během těchto testů je hodnoceno čtení, psaní, mluvený projev, poslech a užití jazyka.

Proč je angličtina důležitá?

Angličtina má nyní zcela výsadní postavení. Je studovaným jazykem číslo 1. Díky znalosti angličtiny vysoce stoupne vaše hodnota na trhu práce. V dnešní době je mnoho firem mezinárodních, které vedou rodilí či anglicky mluvící manažeři, s kterými musíte umět komunikovat. Stejně tak, jako by již každý měl umět pracovat s internetem, kde je angličtina hlavním jazykem. Je to klíč k informacím.

"Znalost angličtiny je klíčová v obchodním a globálním vzdělávání. Chceme, aby se z našich studentů stali podnikatelé, vedoucí pracovníci a světoví lídři, kteří budou schopni zkoumat, porozumět a vyřešit problémy, jimž čelí přední světové mezinárodní společnosti," uvádí Hult International Business School, která provozuje magisterské, bakalářské a MBA programy pro výkonný management.

Jak se naučit anglicky?

Pokud se chcete rychle naučit anglicky, začněte číst vše, co vám přijde pod ruku, a rozšiřujte svoji slovní zásobu. Baví vás cestování? Poslouchejte tématické podcasty - zvukové záznamy a videozáznamy. Zajímáte se o vaření? Dívejte se na anglické pořady o vaření.

Učit se můžete i pomocí titulků, seriály Sherlock, Dům z karet nebo Přátelé jsou pro to jako stvořené.

Přečtěte si všech 10 tipů jak se rychleji naučit anglicky. Nejúčinnější a nejzábavnější metoda je žít v zemi, kde je angličtina oficiálním jazykem. A doslova se do ní ponořit.

Investujete do vzdělání?

Ne nadarmo se říká, že investice do vzdělání se vyplácí. Proto již od raného věku dítěte rodiče investují do odpoledních kroužků Aj, do jazykových kurzů v zahraničí, do výměnných pobytů, následně je pak student schopný vycestovat na zahraniční stáž a uplatnit se na dobré pozici v české nebo zahraniční firmě. Stejně tak to platí u cestování. Největší motivací jsou tak pobyty v zahraničí. Jazyk se musí zažít.

"Studium v zahraničí představuje nejefektivnější a nejpřirozenější formu studia cizího jazyka. Děti a studenti si zlepší plynulost v mluvení, budou jistější v poslechu i psaní a to vše za současného získávání cenných kulturních zkušeností ze zahraničního pobytu. Studium v zahraničí je také donutí rychleji dospět a osamostatnit se," uvádí mezinárodní vzdělávací společnost EF Education First.

Vybírejte pečlivě

Jazykové zahraniční školy musí splňovat ty nejvyšší standardy a vyučovat angličtinu v akreditovaných centrech. Tak studenti dosáhnou vysokého pokroku, poznají místní kulturu a přátele. „Vybírejte si kurzy, které odpovídají vaší jazykové úrovni. Škola by vám měla garantovat zlepšení - obecně platí, že každých šest týdnů, byste se měli posunout o jednu úroveň výš. V rámci kurzů a pobytů v zahraničí se vyhněte velkým českým skupinkám, mezi Čechy se anglicky nerozmluvíte. Vycestujte raději s mezinárodní společností a studujte po boku rodilých mluvčích a mezinárodních studentů. Vyberte si akreditovanou organizaci uznávanou po celém světě. Mezi nejpřínosnější kurzy patří studium zakončené mezinárodním certifikátem“ uvádí světová vzdělávací společnost EF Education First, která je na trhu již od roku 1965 a pomohla vycestovat do zahraničí již 15-ti milionům studentům po celém světě.

Související

René Andrejs Rozhovor

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Více souvisejících

jazyky protext děti Školství

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy