Anketa: Studenti při výuce na dálku podceňují bezpečnost, klesá popularita facebooku

Studenti středních a vysokých škol mají při současné výuce na dálku dobré technologické vybavení a zálohují si elektronické poznámky, ale podceňují bezpečností rizika. Bezpečnostní program pro výuku on-line mají zabezpečený v desetině škol. V chytrých telefonech nemá žádné zabezpečení víc než polovina studentů.

Vyplývá to z ankety společností ESET a Seznam.cz, jejíž výsledky ČTK poskytla mediální zástupkyně ESET Tereza Malkusová. Anketa se konala v říjnu a zapojilo se do ní 147 studentů.

Chytrý telefon podle zjištění vlastní 96 procent středoškoláků a vysokoškoláků, notebook 89 procent a stolní počítač 35 procent. Podle ankety není výjimkou, že využívají několik typů zařízení najednou. Možnost zapůjčení počítačů podle zjištění nabídlo studentům ze znevýhodněných rodin asi 14 procent škol. V době první uzávěry škol a dálkové výuky na jaře to bylo 13 procent. Zvýhodněný nákup hardwaru nebo jinou podobnou pomoc umožňuje od jara desetina škol.

Podle autorů ankety studenti středních škol využívali technologie ke studiu již dříve. Většina škol nicméně zatím se studenty neřešila zabezpečení dálkové výuky. Nějaký bezpečnostní program jim zajistila desetina škol, na jaře to bylo sedm procent. Další desetina škol sice o zabezpečení se studenty mluvila, ale nenabídla jim žádné řešení. "Bohužel vidíme velmi vážný trend v podceňování kybernetické bezpečnosti. S výjimkou stolních počítačů vidíme slabý dlouhodobý pokles ve využívání bezpečnostních programů. V případě chytrých telefonů nemá více než polovina žádné zabezpečení," řekl technický ředitel v pražské pobočce firmy ESET Miroslav Dvořák.

Výuka ve středních a vysokých školách se podle zjištění koná nejčastěji přes platformu Microsoft Teams, kterou využívá 77 procent škol. Třetina jich používá Zoom, pětina pak nástroje společnosti Google. Některé školy využívají pro distanční výuku i více těchto programů najednou. Zhruba polovina studentů si dělá jen elektronické poznámky a podle Dvořáka roste počet těch, kteří si je zálohují. Před paměťovými disky preferují cloudová úložiště, řekl. Sešitům zůstává věrných asi 14 procent, loni to byla třetina.

Podle Dvořáka z ankety také vyplynulo, že mezi středoškoláky klesá popularita facebooku. Používá ho 91 procent mladých, což je o dvě procenta méně než loni. "Oproti loňsku kleslo o desetinu sdílení poznámek přes tuto platformu, krom toho polovina z nich posílá poznámky e-mailem, stabilně roste popularita služby Google Disk," řekl. Dále sílí obliba instagramu (91 procent mladých) a rovněž twitteru (37 procent).

Aktuální situace kolem pandemie podle autorů ankety zřejmě také přiměla mladé lidi více sledovat tradiční média. Čtenost online zpravodajských portálů proti loňsku vzrostla asi o pětinu a poprvé od roku 2017 přibylo studentů, kteří sledují zprávy v televizi (aktuálně 16 procent). Většina ale stále čerpá informace hlavně ze sociálních sítí.

Související

Ilustrační foto

Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let výrazně zhoršila

Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

Více souvisejících

studenti počítače Kybernetická bezpečnost sociální sítě internet Facebook Školství

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy