Studenti středních a vysokých škol mají při současné výuce na dálku dobré technologické vybavení a zálohují si elektronické poznámky, ale podceňují bezpečností rizika. Bezpečnostní program pro výuku on-line mají zabezpečený v desetině škol. V chytrých telefonech nemá žádné zabezpečení víc než polovina studentů.
Vyplývá to z ankety společností ESET a Seznam.cz, jejíž výsledky ČTK poskytla mediální zástupkyně ESET Tereza Malkusová. Anketa se konala v říjnu a zapojilo se do ní 147 studentů.
Chytrý telefon podle zjištění vlastní 96 procent středoškoláků a vysokoškoláků, notebook 89 procent a stolní počítač 35 procent. Podle ankety není výjimkou, že využívají několik typů zařízení najednou. Možnost zapůjčení počítačů podle zjištění nabídlo studentům ze znevýhodněných rodin asi 14 procent škol. V době první uzávěry škol a dálkové výuky na jaře to bylo 13 procent. Zvýhodněný nákup hardwaru nebo jinou podobnou pomoc umožňuje od jara desetina škol.
Podle autorů ankety studenti středních škol využívali technologie ke studiu již dříve. Většina škol nicméně zatím se studenty neřešila zabezpečení dálkové výuky. Nějaký bezpečnostní program jim zajistila desetina škol, na jaře to bylo sedm procent. Další desetina škol sice o zabezpečení se studenty mluvila, ale nenabídla jim žádné řešení. "Bohužel vidíme velmi vážný trend v podceňování kybernetické bezpečnosti. S výjimkou stolních počítačů vidíme slabý dlouhodobý pokles ve využívání bezpečnostních programů. V případě chytrých telefonů nemá více než polovina žádné zabezpečení," řekl technický ředitel v pražské pobočce firmy ESET Miroslav Dvořák.
Výuka ve středních a vysokých školách se podle zjištění koná nejčastěji přes platformu Microsoft Teams, kterou využívá 77 procent škol. Třetina jich používá Zoom, pětina pak nástroje společnosti Google. Některé školy využívají pro distanční výuku i více těchto programů najednou. Zhruba polovina studentů si dělá jen elektronické poznámky a podle Dvořáka roste počet těch, kteří si je zálohují. Před paměťovými disky preferují cloudová úložiště, řekl. Sešitům zůstává věrných asi 14 procent, loni to byla třetina.
Podle Dvořáka z ankety také vyplynulo, že mezi středoškoláky klesá popularita facebooku. Používá ho 91 procent mladých, což je o dvě procenta méně než loni. "Oproti loňsku kleslo o desetinu sdílení poznámek přes tuto platformu, krom toho polovina z nich posílá poznámky e-mailem, stabilně roste popularita služby Google Disk," řekl. Dále sílí obliba instagramu (91 procent mladých) a rovněž twitteru (37 procent).
Aktuální situace kolem pandemie podle autorů ankety zřejmě také přiměla mladé lidi více sledovat tradiční média. Čtenost online zpravodajských portálů proti loňsku vzrostla asi o pětinu a poprvé od roku 2017 přibylo studentů, kteří sledují zprávy v televizi (aktuálně 16 procent). Většina ale stále čerpá informace hlavně ze sociálních sítí.
Související
Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor
Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
studenti , počítače , Kybernetická bezpečnost , sociální sítě , internet , Facebook , Školství
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno před 43 minutami
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
před 1 hodinou
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
před 2 hodinami
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
před 3 hodinami
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
před 4 hodinami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 5 hodinami
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 6 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 7 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 8 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 9 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž.
Zdroj: Lucie Podzimková