Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u bazénu nepotkávaly třídy z různých škol. Plavecké školy a provozovatelé bazénů tomu přizpůsobili své rozvrhy a organizaci v šatnách. ČTK to dnes řekl prezident Asociace plaveckých škol Jiří Vopička.

Podle něj s tím nejsou problémy. Páteční rozhodnutí vlády vyjmout třídní kolektivy ze stejné školy při návštěvě bazénů z povinnosti testování na covid-19 uvítal, jinak by se podle něj musela výuka plavání zřejmě přerušit.

Obecně pro návštěvu bazénů platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání. Na společné plavání ale mohou ode dneška děti z jedné školy bez testů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek rozhodnutí vlády vysvětlil snahou o zjednodušení podmínek pro školáky. Preventivní plošné testování ve školách skončilo minulý čtvrtek. Pokud by pro plavání byly testy žáků dál nutné, museli by jim je zřejmě zajišťovat sami rodiče.

Podle Vodičky by ale už nyní testy neměly být pro výuku plavání překážkou. Pravidlo, podle kterého se mají u bazénu potkávat jen děti z jedné školy, si podle něj organizátoři plavání většinou sami nastavili už od začátku školního roku. "Zatím nemám vůbec žádnou zprávu o tom, že by to někomu dělalo problém," řekl. Všichni podle něj usilují o to, aby se u bazénu i v šatnách třídy z různých škol střídaly a mezi tím se prostory dezinfikovaly. Z řady škol podle něj navíc stejně chodí větší množství tříd, takže by se do bazénu ani už další nevešly, dodal.

Páteční rozhodnutí vlády tak podle něj školnímu plavání pomohlo. "Byly těžké obavy, že jinak bychom musely znovu přerušit výuku plavání, což už by bylo katastrofální pro plavecké školy i pro děti," řekl.

Školní plavání je na prvním stupni základních škol povinné. Děti mezi první a pátou třídou mají absolvovat aspoň 40 hodin, o způsobu zařazení plavání do ročníků a rozvrhů rozhodují ředitelé jednotlivých škol. Ministerstvo školství ve spolupráci s plaveckými školami a provozovateli bazénů už dříve doporučilo, aby se školy nyní snažily žákům nahradit i plavecké kurzy, o které přišli loni kvůli epidemii covidu. Loni bylo v plaveckých kurzech 200.428 dětí, o rok dříve 259.521.

Preventivní testy na covid-19 potřebují lidé jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních či sportovních akcí i pro využití některých služeb. Testovat se nemusí ti, kteří mají dokončené očkování nebo před ne víc než 180 dny prodělali nemoc covid-19. Očkovat se mohou děti od 12 let.

Související

Plavání, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Seemanová se dostala do semifinále kraulařské stovky po odhlášení soupeřky, Gracík neprošel

Přestože to po úterních dopoledních rozplavbách vypadalo, že večerní semifinále kraulařské stovky bude kompletně bez českého obsazení, nakonec se v něm představí Barbora Seemanová. Skončila sice až na sedmnácté nepostupové pozici, jenže poté se odhlásila ze své semifinálové účasti Kanaďanka Margaret Mac Neilová, tak i v úterý večer se bude jednat o plavání s českou účastí. O postup se snažil na mužské kraulařské stovce i Daniel Gracík, ovšem skončil až jako devětatřicátý.
Plavání

LOH 2024: Plavkyně Seemanová sahala po medaili. Skončila šestá, stejně jako v Tokiu

S nadějemi vyhlíželi čeští fanoušci pondělní večerní finálový závod plavkyň na 200 metrů volným způsobem, kterého se jako jediná Evropanka zúčastnila i Češka Barbora Seemanová. Přestože během finále atakovala medailové pozice, nakonec za nimi zaostala o pouhou jednu vteřinu a vyrovnala tak umístění z posledních her v Tokiu, když skončila na šestém místě.

Více souvisejících

Plavání Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy