Likvidace talentů. Školy se bouří proti plánovanému konci vědomostních soutěží

Manuál fungování školských zařízení po 1. září v jedné větě, která se týká organizace žákovských vědomostních soutěží, olympiád a středoškolské odborné činnosti (SOČ), nadzvedl ze židle pedagogy i dobrovolníky.

Důvod je prostý. Zní totiž takhle: "Soutěže celostátního charakteru pro školní rok 2020/2021 nebudou MŠMT vyhlášeny.“ Podle dlouholetého organizátora SOČ Petra Mazoucha z Vysoké školy ekonomické v Praze se přitom koncem minulého školního roku povedlo navzdory náročným podmínkám vyžádaným nouzovým stavem a koronakrizí soutěž nakonec zachránit, což jej potěšilo.

Jakmile si ale přečetl manuál, ihned ho dobrá nálada opustila. "Nyní už nejde jen o nějakou SOČ, ale o systematickou likvidaci desítky let budovaného systému péče o talentovanou mládež. Bohužel to může mít nedozírné následky, protože z různých olympiád a jiných soutěží se rekrutovali nejen následní reprezentanti pro mezinárodní soutěže, ale také to byla výborná a léty prověřená cesta pro výchovu mladých vědců. Přes program Excelence se navíc dostaly peníze za umístění žáků přímo do škol, které tak měly nejen motivaci podporovat učitele a studenty, aby se zapojovali do soutěží, ale i finanční přilepšení," sdělil webu denik.cz

Reakce na sebe nenechaly čekat ani na sociálních sítích. "Ministr školství kolegovi potvrdil, že letos nedá na soutěže pro talentované děti ani korunu. Prý si je ale mohou sami udělat distančně. Měly začít za měsíc, ale ani se neobtěžovali nám dát vědět," napsal na Twitteru Malý vědec.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v reakci na opozičního poslance Ondřeje Profanta (Piráti), který hovořil v podobném duchu, řekl toto: "Celostátní kola nebudou vyhlašována, ale prostředky na letos konané soutěže vypláceny budou, s krácením prostředků na rok 2021 se nepočítá.“

Rovněž také podotkl, že pokud jsme na tom tak, že nevíme, jak se bude dále vyvíjet epidemiologická situace, pak postrádá logiku plošné vyhlašování, k němuž musí dojít do konce hlavních prázdnin. "Ubezpečuji vás však, že pokud cesta podpory nebude formou soutěží, budeme peníze do nadaných žáků směřovat jinak,“ avizoval šéf resortu školství.

Ani těmito slovy ale neutěšil skoro tisíce učitelů, žáků, profesorů a akademiků. Ti se podepsali pod otevřenou výzvu, v níž ministra školství žádají, aby zvážil své rozhodnutí.

"Uvědomujeme si, že současná situace je náročná a uznáváme nutnost zvýšené opatrnosti. Soutěže ale prokazatelně hrají zásadní roli při vzdělávání. A my jsme přesvědčeni, že i za stávající situace lze najít bezpečný způsob, jak je pořádat," stojí v dopise.

Signatáři zároveň také poukazují na to, že úspěchy v soutěžích často hrají roli u přijímacích řízení na vysoké školy, jejichž brány jsou bezpodmínečně otevřené úspěšným řešitelům celostátních kol, případně jsou jim garantována různá stipendia během studia. Čeští studenti se taktéž častokrát nacházejí na nejvyšších příčkách v mezinárodních kláních. 

Mezi ně patří například výherce celosvětové chemické olympiády Adam Přáda, který momentálně působí jako doktorand na univerzitě v Cambridge a který je právě taktéž jedním ze signatářů zmíněné výzvy, v níž je také řečeno, že se během vědomostních soutěžích nekumulují desítky studentů na jednom místě a že není problém udržet sociální distanc.

"Jsme připraveni průběh jednotlivých soutěží přizpůsobit aktuální epidemiologické situaci,“ stojí v závěru. Kromě racionálních argumentů by ale mohly být ale i jiné možnosti, jak tyto akce zachránit. Alespoň tak se k tomu vyjádřil na Twitteru Petr Svoboda ve své narážce na názorové "veletoče" premiéra Babiše: "Když kolem toho bude velký rachot, je tady naděje, že přijde Andrej (Babiš), povšimne si svých občanů a situaci zachrání. A takhle, milé děti, to tady u nás chodí."

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání Robert Plaga ministerstvo školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 20 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy