Likvidace talentů. Školy se bouří proti plánovanému konci vědomostních soutěží

Manuál fungování školských zařízení po 1. září v jedné větě, která se týká organizace žákovských vědomostních soutěží, olympiád a středoškolské odborné činnosti (SOČ), nadzvedl ze židle pedagogy i dobrovolníky.

Důvod je prostý. Zní totiž takhle: "Soutěže celostátního charakteru pro školní rok 2020/2021 nebudou MŠMT vyhlášeny.“ Podle dlouholetého organizátora SOČ Petra Mazoucha z Vysoké školy ekonomické v Praze se přitom koncem minulého školního roku povedlo navzdory náročným podmínkám vyžádaným nouzovým stavem a koronakrizí soutěž nakonec zachránit, což jej potěšilo.

Jakmile si ale přečetl manuál, ihned ho dobrá nálada opustila. "Nyní už nejde jen o nějakou SOČ, ale o systematickou likvidaci desítky let budovaného systému péče o talentovanou mládež. Bohužel to může mít nedozírné následky, protože z různých olympiád a jiných soutěží se rekrutovali nejen následní reprezentanti pro mezinárodní soutěže, ale také to byla výborná a léty prověřená cesta pro výchovu mladých vědců. Přes program Excelence se navíc dostaly peníze za umístění žáků přímo do škol, které tak měly nejen motivaci podporovat učitele a studenty, aby se zapojovali do soutěží, ale i finanční přilepšení," sdělil webu denik.cz

Reakce na sebe nenechaly čekat ani na sociálních sítích. "Ministr školství kolegovi potvrdil, že letos nedá na soutěže pro talentované děti ani korunu. Prý si je ale mohou sami udělat distančně. Měly začít za měsíc, ale ani se neobtěžovali nám dát vědět," napsal na Twitteru Malý vědec.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v reakci na opozičního poslance Ondřeje Profanta (Piráti), který hovořil v podobném duchu, řekl toto: "Celostátní kola nebudou vyhlašována, ale prostředky na letos konané soutěže vypláceny budou, s krácením prostředků na rok 2021 se nepočítá.“

Rovněž také podotkl, že pokud jsme na tom tak, že nevíme, jak se bude dále vyvíjet epidemiologická situace, pak postrádá logiku plošné vyhlašování, k němuž musí dojít do konce hlavních prázdnin. "Ubezpečuji vás však, že pokud cesta podpory nebude formou soutěží, budeme peníze do nadaných žáků směřovat jinak,“ avizoval šéf resortu školství.

Ani těmito slovy ale neutěšil skoro tisíce učitelů, žáků, profesorů a akademiků. Ti se podepsali pod otevřenou výzvu, v níž ministra školství žádají, aby zvážil své rozhodnutí.

"Uvědomujeme si, že současná situace je náročná a uznáváme nutnost zvýšené opatrnosti. Soutěže ale prokazatelně hrají zásadní roli při vzdělávání. A my jsme přesvědčeni, že i za stávající situace lze najít bezpečný způsob, jak je pořádat," stojí v dopise.

Signatáři zároveň také poukazují na to, že úspěchy v soutěžích často hrají roli u přijímacích řízení na vysoké školy, jejichž brány jsou bezpodmínečně otevřené úspěšným řešitelům celostátních kol, případně jsou jim garantována různá stipendia během studia. Čeští studenti se taktéž častokrát nacházejí na nejvyšších příčkách v mezinárodních kláních. 

Mezi ně patří například výherce celosvětové chemické olympiády Adam Přáda, který momentálně působí jako doktorand na univerzitě v Cambridge a který je právě taktéž jedním ze signatářů zmíněné výzvy, v níž je také řečeno, že se během vědomostních soutěžích nekumulují desítky studentů na jednom místě a že není problém udržet sociální distanc.

"Jsme připraveni průběh jednotlivých soutěží přizpůsobit aktuální epidemiologické situaci,“ stojí v závěru. Kromě racionálních argumentů by ale mohly být ale i jiné možnosti, jak tyto akce zachránit. Alespoň tak se k tomu vyjádřil na Twitteru Petr Svoboda ve své narážce na názorové "veletoče" premiéra Babiše: "Když kolem toho bude velký rachot, je tady naděje, že přijde Andrej (Babiš), povšimne si svých občanů a situaci zachrání. A takhle, milé děti, to tady u nás chodí."

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání Robert Plaga ministerstvo školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 23 minutami

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

před 45 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 10 hodinami

Bohatý Kuvajt se topí v politické krizi. Podle expertů zažívá historické chvíle

Emír Kuvajtu Mišal Ahmad Džábir Sabáh v pátek rozpustil parlament a převzal jeho pravomoci necelých šest týdnů po parlamentních volbách. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy