Výuka na dálku může škodit dětským očím, upozorňuje odborník

Omezení venkovních aktivit a on-line výuka dětí v důsledku epidemie covidu-19 může do budoucna podle očních lékařů prohloubit trend rostoucího počtu lidí, kteří trpí krátkozrakostí, a vidí tedy špatně do dálky. V tiskové zprávě společnosti Lentiamo to uvedl optometrista Jakub Odcházel.

Podle něj by rodiče i při distančním vzdělávání měli dbát na to, aby dítě trávilo dost času venku na přirozeném světle a netrávilo příliš volného času u obrazovek digitálních zařízení. Rodiče by podle něj také neměli podceňovat pravidelné oční prohlídky dětí.

Už před pandemií koronaviru oční lékaři varovali, že změna životního stylu, který se čím dál více přesouvá z venku dovnitř před digitální obrazovky, zřejmě povede k výraznému rozšíření myopie neboli krátkozrakosti. Ještě více času stráveného u počítačů a úbytek venkovních aktivit v důsledku opatření proti covidu-19 podle nich může progres krátkozrakosti dál urychlit.

"Krátkozrakost aktuálně postihuje asi třetinu populace," uvedl Odcházel. "Dispozice jsou často dědičné, samotný rozvoj poruchy může být následkem vlivu prostředí," vysvětlil. Ve většině případů se podle něj myopie objevuje kolem šestého roku života, stabilizuje se v pubertě a dále se vyvíjí v době dosažení dospělosti. Životní styl školáků a studentů proto hraje zásadní roli, řekl.

Podle odborníků studie ukazují, že výskyt myopie souvisí s délkou studia. "Nárůst krátkozrakosti je rychlejší u vysokoškoláků a také u městské populace. Domníváme se, že to souvisí s časem stráveným venku, tedy na přirozeném světle," uvedl Odcházel. Rodiče by podle něj měli zajistit, aby děti pobývaly venku na denním světle alespoň deset hodin týdně a netrávily příliš dlouhou dobu u obrazovek.

Světová zdravotnická organizace podle Odcházela doporučuje pro děti od dvou do pěti let u digitálních obrazovek maximálně hodinu denně. Starším by se měl volný čas na počítači omezit zejména v případě, že na něm tráví tři i víc hodin při výuce na dálku.

Při práci na počítači nebo i při čtení by se dítě podle Odcházela mělo občas také zadívat do dálky, nejlépe z okna, aby si jeho oči odpočinuly. Místnost, ve které je, by měla být kvalitně osvětlená a jas monitoru by měl být nastavený uměřeně ke světlu v místnosti. Je také důležité chodit na pravidelné roční prohlídky očí, aby se případná porucha zraku diagnostikovala včas a rychle se nezhoršovala, upozornil.

Krátkozrakost se koriguje pomocí dioptrií. Lidé se s ní mohou s rostoucím věkem potýkat i s dalšími zdravotními potížemi, jako je třeba zelený zákal. Například ve Spojených státech se výskyt myopie za posledních 30 let zdvojnásobil z 20 na 40 procent a podle aktuálních trendů by jí do roku 2050 mohla trpět až polovina světové populace, dodal odborník.

Související

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

Více souvisejících

děti Školství oči

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy