Výuka na dálku může škodit dětským očím, upozorňuje odborník

Omezení venkovních aktivit a on-line výuka dětí v důsledku epidemie covidu-19 může do budoucna podle očních lékařů prohloubit trend rostoucího počtu lidí, kteří trpí krátkozrakostí, a vidí tedy špatně do dálky. V tiskové zprávě společnosti Lentiamo to uvedl optometrista Jakub Odcházel.

Podle něj by rodiče i při distančním vzdělávání měli dbát na to, aby dítě trávilo dost času venku na přirozeném světle a netrávilo příliš volného času u obrazovek digitálních zařízení. Rodiče by podle něj také neměli podceňovat pravidelné oční prohlídky dětí.

Už před pandemií koronaviru oční lékaři varovali, že změna životního stylu, který se čím dál více přesouvá z venku dovnitř před digitální obrazovky, zřejmě povede k výraznému rozšíření myopie neboli krátkozrakosti. Ještě více času stráveného u počítačů a úbytek venkovních aktivit v důsledku opatření proti covidu-19 podle nich může progres krátkozrakosti dál urychlit.

"Krátkozrakost aktuálně postihuje asi třetinu populace," uvedl Odcházel. "Dispozice jsou často dědičné, samotný rozvoj poruchy může být následkem vlivu prostředí," vysvětlil. Ve většině případů se podle něj myopie objevuje kolem šestého roku života, stabilizuje se v pubertě a dále se vyvíjí v době dosažení dospělosti. Životní styl školáků a studentů proto hraje zásadní roli, řekl.

Podle odborníků studie ukazují, že výskyt myopie souvisí s délkou studia. "Nárůst krátkozrakosti je rychlejší u vysokoškoláků a také u městské populace. Domníváme se, že to souvisí s časem stráveným venku, tedy na přirozeném světle," uvedl Odcházel. Rodiče by podle něj měli zajistit, aby děti pobývaly venku na denním světle alespoň deset hodin týdně a netrávily příliš dlouhou dobu u obrazovek.

Světová zdravotnická organizace podle Odcházela doporučuje pro děti od dvou do pěti let u digitálních obrazovek maximálně hodinu denně. Starším by se měl volný čas na počítači omezit zejména v případě, že na něm tráví tři i víc hodin při výuce na dálku.

Při práci na počítači nebo i při čtení by se dítě podle Odcházela mělo občas také zadívat do dálky, nejlépe z okna, aby si jeho oči odpočinuly. Místnost, ve které je, by měla být kvalitně osvětlená a jas monitoru by měl být nastavený uměřeně ke světlu v místnosti. Je také důležité chodit na pravidelné roční prohlídky očí, aby se případná porucha zraku diagnostikovala včas a rychle se nezhoršovala, upozornil.

Krátkozrakost se koriguje pomocí dioptrií. Lidé se s ní mohou s rostoucím věkem potýkat i s dalšími zdravotními potížemi, jako je třeba zelený zákal. Například ve Spojených státech se výskyt myopie za posledních 30 let zdvojnásobil z 20 na 40 procent a podle aktuálních trendů by jí do roku 2050 mohla trpět až polovina světové populace, dodal odborník.

Související

Více souvisejících

děti Školství oči

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy