Babišův poslanec se u Jílkové zapotil: Jak chcete monitorovat lidi v mešitách? My jsme vás volili, a vy nám berete jednu svobodu za druhou!

Praha - Od začátku roku byl svět svědkem několika teroristických útoků. Kromě těch viditelných, jako byly například v Petrohradě nebo ve Stockholmu, však státy čelí novému typu útoků - v oblasti kyberprostoru. V současné době tak na situaci reagovalo i české ministerstvo obrany, které přišlo s novelou zákona o vojenském zpravodajství. Budou na základě novely moci zpravodajci číst i naše dopisy? Je bezpečnost vhodnou cenou za ztrátu osobního soukromí? O tom se diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Do dnešního vydání pořadu Máte Slovo přišli diskutovat poslanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa, generál a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor, Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany, Štefan Šafár z iniciativy Digitální bezpečnost a soukromí, důchodce Miroslav Kulhavý a starosta obce Kravaře Vít Vomáčka. 

Debatu započal zástupce Pirátů Ferjenčík, podle něho je boj proti terorismu pouhou záminkou pro „šmírování občanů“. Dodal, že už nyní stát občany šmíruje. „Stát už každého šmíruje, všechny mobilní hovory si ukládá a uchovává se to půl roku,“ konstatoval. Stejná situace je prý i u e-mailů.  Na jeho nespokojenost reagoval poslanec za hnutí ANO Chalupa.

Podle něj to, co se dnes děje, je zcela podle zákona. Pokud by to bylo protizákonné, jsou zde nástroje, jak se bránit. Podle generála Šándora nejde o šmírování. „Nikdo se nekouká do obsahu toho hovoru,“ řekl. Podle něj je přirozeným faktem, že žijeme ve světě elektronické komunikace, ta nám pomáhá žít, ale zároveň jejím prostřednictvím zanecháváme elektronickou stopu.

Sorry jako, vy nám berete jednu svobodu za druhou

Šándor dodal, že není důvod k obavám ze strany státu, spíše ze strany některých soukromých firem, která mají podobné odposlouchávací mechanismy, jako stát. Na dotaz Jílkové, jaké firmy, Šándor odpověděl, že jde o praktiky některých byznysových společností. Starosta Vomáčka se po celou debatu vyhraňoval vůči poslanci Chalupovi za hnutí ANO.

„My jsme vás volili, sorry jako, a vy nám berete jednu svobodu za druhou,“ vyhranil se Vomáčka. Ke kritice se následně přidal i Pirát Ferjenčík. „Vy si myslíte, že lidi v publiku jsou teroristi a proto je šmírujete!“ nedal se odbýt. Chalupa se Ferjenčíka zeptal, zda byl vůbec někdy šmírovaný, když to tvrdí. Poslanci podle něho důsledně kontrolují, zda jsou odposlechy podle zákona.

Generál zmínil, že bez ohledu na novelu zákona bude moci tajná služba vstoupit do obsahu jednotlivé komunikace pouze s povolením soudu. Poslanec Chalupa se následně snažil vysvětlit celý mechanismus obrany proti kybernetickým útokům.

Na základě určitých vzorců kybernetických útoků budou tajné služby sledovat, zda se podobný vzorec nevyskytne v Česku, pokud by se tak stalo, předá informaci Bezpečnostní radě státu, která následně přijme opatření. „Pokud nezabráníme takovému útoku, může nám bouchnout chemička,“ uvedl příklad.

Podle pana Valicy z publika probíhá válka mezi státy v kybernetickém prostoru už několik let, útoky jsou směřovány zejména na kritickou infrastrukturu, vodní a energetické zdroje. Podle důchodce Kulhavého je novela zákona prvním krokem, jak splnit závazek členství v Severoatlantické alianci NATO. Tím je vytvoření centra kybernetické obrany, které stále nemáme.

Tazatel z publika se podivoval nad tím, co vlastně hnutí ANO dělá proti terorismu. Vážnější hrozbou než kybernetické útoky je prý například najíždění teroristů kamiony mezi dav lidí. Podle experta na počítačovou bezpečnost Šafára je skutečným záměrem novely skutečně sledování lidí, prostřednictvím tzv. metadat. Ferjenčík zmínil také vážné obavy o to, koho rozvědka a tajné služby mohou sledovat. V této souvislosti zmínil sledování bývalé manželky Petra Nečase jeho milenkou, tehdy Janou Nagyovou.

Následně dostal prosto muž z publika, který líčil svoji příhodu ze Švýcarska, kde mu údajně tajné služby prohledali zabezpečenou skříňku s osobními věcmi. Zmínil, že je spokojený se systémem kamer, které jsou v Česku. Šándor zcela nechápal, co tím chtěl muž říct. Další muž z publika se ptal, proč vojenské zpravodajství namísto sledování virtuálního prostoru nedá sondy před elektrárny, nebo přímo vojenské jednotky.

Poslanec Chalupa mu opáčil, že je potřeba umísťovat sondy pouze na páteřní cíle. „Říkáte, že by to měli hlídat vojáci, šel byste na vojnu?“ dotázal se tazatele Chalupa. „Já mám modrou knížku“, odpověděl tazatel. Chalupa mu odvětil, že i když máme armádu o 22 tisíc mužích, není možné, aby hlídali každý objekt na páteřních cílech.

Pamatuje se na sebevraždu Karla Svobody? Fotky zneužila policie

Další pan z publika zdůraznil, že obrana, jak je také koncipována v novele, je obranou proti vnějšímu napadení, proti útokům zvenku, nemá ohrožovat a šmírovat občany. Starosta Vomáčka však podotkl, že on sám má obavu, jací lidé budou na straně státu bezpečnost hlídat. „Mám strach. Pamatujete si, když se Karel Svoboda zastřelil?“

Podle něho to byli právě zástupci státu, kteří následně prodali bulváru fotografie z místa činu. Podle Chalupy bychom pak tedy rovnou mohli odzbrojit policii. Sám prý nikdy neměl při používání mobilního telefonu obavu, že by ho snad někdo sledoval.

Důchodce Kulhavý na závěr dodal, že i když s obranou proti kybernetickým útokům souhlasí, jde mu o maximální zabezpečení proti zneužití. Všude je však lidský faktor, a to dává zneužití šanci. Jeden z posledních tazatelů z publika položil otázku, zda existuje nějaký plán, jak monitorovat komunikaci v mešitách, kde osoby sedící na kobercích tlumí hlas. Šándor reagoval stručně tím, že to, že je někdo v mešitě, automaticky neznamená, že dělá něco špatně.

Související

Více souvisejících

Michaela Jílková Máte slovo ministerstvo obrany Kybernetická bezpečnost Terorismus Piráti Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy