Nová korejská válka? Dotkla by se i České republiky

MAGAZÍN – Trumpovo rozhodnutí vyslat k břehům korejského poloostrova námořní flotilu v čele s letadlovou lodí Carl Vinson a Kimovy další a další raketové testy přispívají k zvýšení napětí v oblasti poloostrova. O novodobé korejské válce spekulovali také američtí experti na bezpečnostní politiku. Případná válka by prý mohla skončit už během šesti týdnů. Měl by konflikt vliv i na Česko a dotkl by se Evropy?

Vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou jsou napjaté už delší doby. Nikdy však nedošlo k učinění preventivního opatření ze strany Američanů, které by se geograficky téměř dotklo režimu Kim Čong-una.  Už v roce 2015 docházelo k četným verbálním útokům. Tehdy při výročí podpisu příměří, které ukončilo korejskou válku v padesátých letech, KLDR varovala USA, že v případě další války na poloostrově by nezůstal žádný Američan naživu.

Právě konec korejské války v roce 1953 vnímá režim jako své vítězství nad Spojenými státy, které bojovaly na straně Jižní Koreje. Tehdy dokonce generál armády Severní Koreje Pak Jong-sik prohlásil, že „mír ještě nezavládl,“ podle jeho slov to byl tehdy pouze jakýsi začátek pádu USA. Severokorejský režim navíc před čtyřmi lety příměří odvolal a nyní se vrací k podobné rétorice. 

Jak by se případný konflikt, který by napjatá situace mohla rozpoutat, dotkl Evropy, potažmo České republiky? Podle amerických bezpečnostních expertů je sice nepravděpodobné, že by válkou Kim Čong-un rozpoutal. Čelil by totiž přesile Spojených států a jeho spojenců.

Právě jedním z nejbližších spojenců USA je Jižní Korea. Tato malá země, asijský tygr, je jednou z nejbohatších ekonomik světa. Tamější společnosti se směle zapojily do podmínek globalizované ekonomiky.

Kdo by již dnes neznal u nás populární značky jako Hyundai, Samsung nebo LG Electronics. Klíčovou pro naši republiku je také „Korean Air“, která drží zhruba 44 % akcií Českých aerolinií. Celkově působí na našem trhu několik desítek významných korejských společností.

Případné výpadky jejich produkce a výkonnosti by tak přímo pocítili i čeští konzumenti. Válka by mohla zvednout ceny jejich produktů na českých, potažmo evropských trzích. V souvislosti s konfliktem by jistě také stoupla cena ropy.

Předpokládaná rychlost války by se však podle expertů naplnila pouze tehdy, pokud sousední Čína nezasáhne do konfliktu na straně KLDR. Kim Čong-un údajně zatím spoléhá na zastrašující efekt svého jaderného arsenálu. Problém může nastat, pokud bude mít vážné podezření z reálného útoku.

Pokud by už Spojené státy zaútočily, pak by prý nejspíš ochromily hlavní komunikační cíle režimu, aby došlo o odříznutí velení od armády. Cílem by tak byla izolace Pchjongjangu, kde by dlel vůdce Kim. Severní Korea by se však podle odborníků nesoustředila jen na Spojené státy, ale právě na Jižní Koreu. Té by v krajním případě mohl hrozit od severního souseda i chemický nebo biologický útok

 Nutno zmínit, že jak Severní, tak Jižní Korea mají velké armády. Početně je na tom lépe KLDR, Jihokorejci mají však vyspělejší výzbroj. Podle odhadů by však sama armáda Jižní Koreje na Severokorejce nestačila. Armáda KLDR se může opřít zhruba o milionovou armádu a bezpočtem záložníků.

Jižní Korea disponuje asi 700 tisíci muži ve zbrani. Experti se však shodují na jednom, válka by stála životy mnoho tisíce lidí. Největším rizikem by byl střet velmocí Ruska, Číny a Spojených států. Doufejme, že si to žádný z vůdců těchto stran nepřeje.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Kim Čong-un Donald Trump Jižní Korea Severní Korea (KLDR) USS Carl Vinson Česká republika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 50 minutami

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy