Odmítáte uprchlíky? Podle studie nejste xenofobové, tvrdí psychiatr Höschl

Praha - Psychiatr Cyril Höschl ocitoval výsledky jedné vědecké studie, podle níž tzv. odmítači uprchlíků nejsou xenofobové. Podle psychiatra jde naopak o lidi, kteří si svůj postoj vytváří na základě rozumové úvahy. Odmítači jsou dle studie pečlivější a svědomitější.

Výsledky studie představit psychiatr Cyril Höschl v rozhovoru pro Český Rozhlas Dvojka. Vědci pod vedením Jiřího Horáčka a Ladislava Kesnera z Národního ústavu duševního zdraví zkoumali postoje lidí k uprchlické vlně, která stále sužuje evropský kontinent. Konkrétně zkoumali názory tzv. vítačů a tzv. odmítačů uprchlíků. 

„Dívali se, co se děje v mozku a která centra se zapojují, když takový člověk vidí muslimského uprchlíka v nouzi na přeplněném člunu ve Středozemním moři, v uprchlických táborech nebo při srdceryvných scénách dětí v uprchlických táborech,“ vysvětlil psychiatr Höschl. 

„Design experimentu je poměrně složitý, ale výsledek je jednoduchý a poměrně překvapivý. Zaprvé nejde o xenofobii. Ti lidé, kteří uprchlíky odmítají, z nich nemají strach. Emoční centra nejsou aktivována. Jsou aktivovány čistě rozumové oblasti. To je čistá úvaha. Na pozadí není strach, ale názor. A názor není emoce. Názor si může udělat i počítač. Zkrátka za tím není emoce vyjadřovaná slovním základem fobia, strach," uvádí Höschl. 

Studie vytvořila také jakýsi modelový profil odmítače uprchlíků. Často se jedná o lidi, kteří jsou politicky orientováni spíše doprava, jsou to jedinci pečliví, svědomití a "víc hnidopišští než vítači". Navíc jsou oproti vítačům velmi zásadoví. Vítači jsou naopak velkorysí jedinci. Celá studie by podle psychiatra měla být zveřejněna již brzy.

A jak vědci daný výzkum prováděli? „Osobnostní rysy jako svědomitost se měří zavedenými a validizovanými osobnostními dotazníky, včetně dotazníků na neuroticismus. A to nejzajímavější, jestli se vám aktivují emoční centra, dělali v magnetické nukleární rezonanci. To je zobrazovací metoda, kterou je možné mapovat regionální aktivitu určitých oblastí v mozku.“ 

Čeští výzkumníci výsledky studie poprvé prezentovali na mezinárodní konferenci v anglické Cambridge, která se věnovala mentálnímu zdraví. „Názory se měřily tradičním postojovým dotazníkem, který umí do určité míry odhadovat i to, když některé postoje jen předstíráte,“ uvedl ještě psychiatr. 

Dalšími tématy rozhovoru byl také automobilový průmysl a etická rovina zavádění tzv. elektromobilů a samořiditelných aut. Ožehavou otázkou je to, kdo za případné nehody bude mít odpovědnost. Podle psychiatra bude také problematický přechod pro ty, kteří jsou zvyklí řídit, ale také pro ty, kteří mají problém s představou, že je veze něco, co nemá lidského řidiče. 

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci Cyril Höschl (psychiatr) xenofobie uprchlíci imigrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy