Pittsburská dohoda pomohla vzniku Československa, vyvolala ale i řadu politických šarvátek

Pittsburgh/Praha - "Schvalujeme politický program usilující o spojení Čechů a Slováků v samostatném státě z českých zemí a Slovenska." Tak zněl první bod Pittsburské dohody, kterou před 100 lety, 30. května 1918, podepsali představitelé českých a slovenských organizací v USA spolu s T. G. Masarykem. Tento dokument definitivně přivedl americké Slováky na stranu Čechů usilujících o nezávislost a pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti císařství a přejí si vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

Dohoda nahradila Clevelandskou dohodu z října 1915 a ze slovenského pohledu obsahovala některé ústupky. Stejně jako dohoda z Clevelandu Slovákům zaručovala vlastní administrativu, sněm a soudy a slovenštinu jako úřední a vyučovací jazyk, ale již nezmiňovala federativní uspořádání státu, pouze uváděla, že česko-slovenský stát bude demokratickou republikou. Podrobná ustanovení o zřízení česko-slovenského státu byla ponechána "osvobozeným Čechům a Slovákům a jejich právoplatným představitelům".

Dokument měl rozptýlit obavy amerických Slováků, které reprezentovala v Pittsburghu sídlící Slovenská liga, z nerovnoprávného postavení v novém státě. Kromě zástupců Slovenské ligy a Masaryka dohodu podepsali i představitelé českých krajanských organizací v USA - Českého národního sdružení a Svazu českých katolíků.

Již krátce po vzniku samostatného Československa se Pittsburská dohoda stala předmětem vnitropolitických sporů. Někteří slovenští představitelé se jí dovolávali při svém úsilí o autonomii Slovenska, někteří čeští politici ji zase zpochybňovali. Masaryk, již prezident nového samostatného státu, tvrdil, že dohoda "není právně závazná" a že jde pouze o "lokální dohodu amerických Čechů a Slováků".

Naplnění dohody, která Slovákům slibovala vlastní sněm či soudy, žádal především slovenský kněz a politik Andrej Hlinka. Jeho lidová strana se dohody dovolávala jako česko-slovenské smlouvy, kterou však nebyla. Vládní politici poukazovali na to, že šlo pouze o programovou dohodou amerických Čechů a Slováků, která navíc uváděla, že o státním zřízení, ústavě i postavení Slovenska rozhodnou až volení představitelé, tedy Národní shromáždění.

Hlinka i někteří další slovenští politici tvrdě požadovali pro Slováky autonomii, což však československá vláda odmítla. Podle řady historiků to neumožnila především politická situace nového státu, který byl po skončené válce hospodářsky, politicky i vojensky nestabilní a musel se vypořádat především s odporem německé menšiny (Němců žilo v Československu více než Slováků), Maďarů či územními nároky Polska. Ve státě se tak prosadilo dogma o jediném národu československém a centralistický kurz.

Originál Pittsburské dohody byl poprvé v ČR vystaven v roce 2008, letos bude stěžejním bodem na společné česko-slovenské a slovensko-české výstavě v Národním muzeu.

Související

Lyžování, ilustrační fotografie.

Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?

Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.

Více souvisejících

historie Pittsburská dohoda Československo Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Meghan Markleová

Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí

Jsou chvíle, kdy peníze nejsou všechno. Meghan se těší na výplatu od Netflixu za nový projekt, streamovací platforma si od něj zase slibuje úspěch a výdělky. Nyní ale padlo zásadní rozhodnutí v souvislosti s ničivými požáry, které zuří v Los Angeles a bezprostředním okolí a již si vyžádaly 24 lidských životů. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

Lyžování, ilustrační fotografie.

Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?

Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ester Ledecká

Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová

V rakouském Svatém Antonu se představila ve svém druhém sjezdu sezóny česká reprezentantka Ester Ledecká a dala vzpomenout na své nejlepší výkony v kariéře. Se startovním číslem 27 dojela do cíle na průběžném druhém místě, když za vedoucí Italkou Federicou Brignoneovou zaostala o 18 setin. Nakonec skončila na třetím místě, když ji dokázala porazit se startovním číslem 46 Švýcarka Malorie Blancová. O senzaci se svým způsobem postarala i čtyřicetiletá navrátilkyně a americká legenda Lindsey Vonnová. Se startovním číslem 32 skončila na šestém místě a ukázala všem, že z lyžování rozhodně nic nezapomněla a stále může bojovat s těmi nejlepšími.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci

V Česku pomalu začíná epidemie chřipky. Oficiální hranice 1600 nemocných na sto tisíc lidí sice zatím nepadla, protože hlášená nemocnost akutních respiračních infekcí činí 1416 nemocných, ale epidemiologové a virologové berou v úvahu i předpokládanou míru podhlášenosti respiračních nemocí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Novoroční oběd prezidenta republiky s předsedou vlády na zámku v Lánech (13.01.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy

Nejdůležitější představitelé českého státu se v pondělí sešli na zámku v Lánech, kde se konal tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem i za účasti manželek. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) se oba s hlavou státu shodli na tom, že Česko patří na Západ. 

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě

Moskva rekrutuje do armády muže z chudých zemí, jako jsou Nepál, Ghana či Kuba. Slibuje jim vysoké výdělky, manuální práci a občanství. Mnozí cizinci však místo práce skončili na frontě. Zatímco propaganda mluví o boji proti americké hegemonii, rekruty motivují spíše finanční potíže – o ideologických důvodech k nástupu do armády nepromluvil žádný z nich.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Nicola Sturgeonová

Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí

Bývalá první ministryně Skotska, Nicola Sturgeonová, oznámila rozvod se svým manželem Peterem Murrellem. Informaci zveřejnila prostřednictvím příspěvku na Instagramu, kde uvedla, že byli již delší dobu odloučeni a nyní se rozhodli svůj rozchod potvrdit veřejnosti. Sturgeonová zdůraznila, že k sobě stále chovají hlubokou úctu a péči, a zároveň oznámila, že k celé záležitosti nebudou poskytovat žádné další komentáře.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Požár

Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?

Lesní požáry, které už několik dní sužují Los Angeles, představují jednu z nejničivějších událostí v historii Kalifornie. Požár Palisades, který vypukl v úterý, se do středečního večera rozšířil na plochu přes 17 000 akrů, a spolu s nedalekým požárem Eaton zůstává z velké části neuhasen. Situaci dále komplikují silné větry, které mohou rozšířit existující požáry nebo způsobit nové.

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?

Přístup Donalda Trumpa k zahraniční politice, který často působí jako provokativní či výstřední, ve skutečnosti představuje strategickou snahu o redefinici světového pořádku. Jeho návrhy, jako například získání Grónska nebo požadavek na zvýšení obranných výdajů členských států NATO, mohou působit neortodoxně, ale odrážejí jeho pragmatický a nekompromisní přístup zaměřený na princip „Amerika na prvním místě“.

včera

Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém

Arktida se z dlouho ignorovaného koutu světa stává jednou z klíčových mocenských křižovatek. Tání ledovců otevírá dveře k nevyužitým ložiskům surovin a novým obchodním trasám, na nichž chtějí získat podíl jak tradiční velmoci typu Spojených států a Ruska, tak země s menšími mocenskými ambicemi, jako Kanada nebo Norsko. Do všeho coby „skoro-arktická země“ promlouvá také Čína.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy