Díky kratší rodičovské má víc matek lepší práci i výdělky

Praha - Kvůli možnosti zvolit si kratší rodičovskou dovolenou se v Česku zkrátila průměrná doba jejího trvání. Víc matek malých dětí tak pracovalo v pozicích s vyšší kvalifikací, měly i vyšší výdělky. Týkalo se to hlavně středoškolaček.

Ukázala to nová studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Ta se zaměřila na situaci matek po reformě rodičovské v roce 2008, kdy se přestala vyplácet jednotná měsíční dávka a zavedla se dvouletá, tříletá a čtyřletá rodičovská dovolená s různě vysokým měsíčním příspěvkem.

Podle studie má Česko "jeden z nejvelkorysejších systémů rodičovské v Evropě" a typická česká matka se dvěma malými dětmi tráví doma šest až osm let. Kvůli dlouhé pauze ztrácí kontakt s profesí i vývojem v ní. To by podle expertů mohlo být jednou z příčin rozdílu ve výdělcích žen a mužů. Ten v průměru dosahuje 22 procent a je druhý nejvyšší v EU.

Před reformou matky vracely do práce, když bylo nejmladšímu dítěti v průměru 3,3 roku. Po změně pravidel to bylo po 2,8 roku. Ženy se základním vzděláním nastupovaly zpět do zaměstnání původně v potomkových 3,6 roku, po reformě ve 3,1 roku. Matky s maturitou se před rokem 2008 začínaly znovu pracovat po 3,2 roku, po roce 2008 po 2,8 roku. U žen s vyšším vzděláním se průměrná doba zkrátila z potomkových 2,7 na 2,6 roku. Před reformou rodičovské bylo zaměstnaných 29 procent matek tříletých dětí, po reformě 53 procent.

Studie ukázala, že díky kratší rodičovské pak víc žen pracovalo na lepších postech. "Konkrétně to znamená, že středoškolsky vzdělané matky dětí ve věku šest až sedm let zastávají častěji vysoce kvalifikované pozice. Závěry studie také dokazují, že jsou tyto matky zaměstnané v zaměstnáních s vyššími platy - v průměru o 530 korun," uvedla autorka studie Barbara Pertold-Gebicka. Podle ní je takto silný dopad reformy na zkrácení rodičovské a pracovní zařazení matek překvapivý, a to hlavně proto, že je v Česku nedostatek školek. Studie ukazuje, že i přesto ženy volí kratší rodičovskou, pokud tu možnost mají.

Od letoška se mohou rodiče rozhodnout pro ještě kratší rodičovskou s vyšším měsíčním příspěvkem, který může činit až 70 procent základu příjmu. Ministerstvo práce si od opatření slibuje mimo jiné větší zapojení otců do péče. Na rodičovskou totiž chodí 98 procent matek a dvě procenta otců.

Mezi lety 1995 a 2008 se vyplácel pevný rodičovský příspěvek, a to až do čtyř let dítěte. V roce 2007 částka činila 7582 korun měsíčně. V roce 2008 se zavedla třírychlostní rodičovská se stejnou celkovou částkou. Díky tomu se průměrná doba, kterou stráví české matky na rodičovské, zkrátila zhruba o šest měsíců ze 40 měsíců na 34 měsíců.

Související

Vladimír Putin

Manželky a matky ruských vojáků důrazně vyzývají Putina, aby se s nimi sešel

Rusky, které usilují o návrat svých manželů nebo synů z fronty na Ukrajině, vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se s nimi sešel. Spolku Rada matek a manželek se totiž nelíbí, že ani jedna z jejích členek nebo představitelek dalších kritických skupin k částečné mobilizaci nebyla pozvána na Putinovo plánované setkání s matkami vojáků. Nespokojené ženy tvrdí, že setkání bude dopředu zinscenované. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

Více souvisejících

Matky rodičovský příspěvek děti

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy