ROZHOVOR | Může být Zeman sesazen? Odborník na Ústavu zchladil prezidenta

ROZHOVOR – Vláda Andreje Babiše by i bez důvěry mohla vládnout teoreticky celé funkční období, naznačil prezident Miloš Zeman. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ uvedl prezident v televizi Barrandov. Jenže podle Ladislava Vyhnánka z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity to není tak úplně pravda.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek naznačil, že Sněmovnu nerozpustí, ani kdyby se po třetím pokusu nepodařilo sestavit vládu. Svůj postup označil za „tvůrčí“ výklad Ústavy. „Tyto varianty – tedy nerozpuštění sněmovny v případě nevyjádření důvěry při třetím pokusu a téměř čtyřletá tolerance vlády v demisi, resp. vlády bez důvěry - nejsou 'tvůrčí interpretací' Ústavy, ale jejím hrubým porušením,“ uvádí odborník pro EuroZprávy.cz.

Prezident má podle právníka má sice pravdu, že Ústava v čl. 35 užívá slovo 'může', to mu ale prý nedovoluje chovat se svévolně. „To je zásada výkladu veřejného práva, která je zcela neoddiskutovatelná. Prezident republiky má v těchto situacích nějaké uvážení. Ústava nestanovuje přesnou lhůtu pro jmenování nového premiéra a nové vlády (v případě prvních dvou pokusů) či pro rozpuštění sněmovny (po třetím pokusu) proto, aby prezident mohl zvážit aktuální situaci, vzít v úvahu okolnosti, které Ústava nemůže pro každý případ předvídat atd. Vždy má ale postupovat 'bez zbytečného odkladu'. Někdy může jít o dny, někdy spíše o týdny, ale zcela nepochybně nesmí jít o roky (a ani o měsíce, jako u Rusnokovy vlády). Tohle už je prostě ohlášení frontálního útoku na český ústavní systém,“ řekl pro EuroZprávy.cz Vyhnánek.

Hrubým porušením Ústavy je podle něj však jenom situace, v níž prezident republiky sněmovnu nerozpustí a zároveň nechá vládnout vládu bez důvěry. „Jiná situace by byla, pokud by sněmovnu nerozpustil, avšak jmenoval nového předsedu vlády, potažmo novou vládu. Na tuto situaci se sice názory různí, ale o hrubé porušení Ústavy by nešlo," upřesňuje. 

Prezident tedy avizuje, že je připraven či snad téměř rozhodnut hrubě porušit Ústavu. „Za hrubé porušení Ústavy může podle čl. 65 odst. 2 Ústavy Ústavní soud na základě ústavní žaloby rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí svůj úřad. Praktický problém je, že s podáním ústavní žaloby na prezidenta republiky musí mj. souhlasit tři pětiny všech poslanců (tedy 120, navíc by musely souhlasit tři pětiny přítomných senátorů),“ vysvětluje expert.

„ANO samo, které by pravděpodobně vládu podporovalo, přitom má 78 poslanců, takže stačí již jen tři další a vytvoří se blok 81 poslanců, kteří jsou schopni prezidenta republiky proti uplatnění ústavní odpovědnosti chránit. Donutit za této situace prezidenta republiky k tomu, aby rozpustil sněmovnu, v podstatě nejde," vysvětluje pro EuroZprávy.cz právník. 

„Dokud je prezident v úřadu, jde o jeho kompetenci a nedovedu si představit, že by např. šel iniciovat kompetenční spor, o němž by mohl Ústavní soud rozhodnout. Navíc i rozhodnutí Ústavního soudu - jak si dovedeme představit - by se dalo v podstatě ignorovat. To je důsledek novely Ústavy spojené s přímou volbou prezidenta, která zvedla většiny nutné pro podání ústavní žaloby, čímž se z uplatnění ústavní odpovědnosti vůči prezidentu republiky stala spíše teoretická varianta,“ dodává pro EuroZprávy.cz Vyhnánek.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Ladislav Vyhnánek (Katedra ústavního práva a politologie PrF MU) Miloš Zeman ústava čr Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy