ROZHOVOR | Může být Zeman sesazen? Odborník na Ústavu zchladil prezidenta

ROZHOVOR – Vláda Andreje Babiše by i bez důvěry mohla vládnout teoreticky celé funkční období, naznačil prezident Miloš Zeman. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ uvedl prezident v televizi Barrandov. Jenže podle Ladislava Vyhnánka z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity to není tak úplně pravda.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek naznačil, že Sněmovnu nerozpustí, ani kdyby se po třetím pokusu nepodařilo sestavit vládu. Svůj postup označil za „tvůrčí“ výklad Ústavy. „Tyto varianty – tedy nerozpuštění sněmovny v případě nevyjádření důvěry při třetím pokusu a téměř čtyřletá tolerance vlády v demisi, resp. vlády bez důvěry - nejsou 'tvůrčí interpretací' Ústavy, ale jejím hrubým porušením,“ uvádí odborník pro EuroZprávy.cz.

Prezident má podle právníka má sice pravdu, že Ústava v čl. 35 užívá slovo 'může', to mu ale prý nedovoluje chovat se svévolně. „To je zásada výkladu veřejného práva, která je zcela neoddiskutovatelná. Prezident republiky má v těchto situacích nějaké uvážení. Ústava nestanovuje přesnou lhůtu pro jmenování nového premiéra a nové vlády (v případě prvních dvou pokusů) či pro rozpuštění sněmovny (po třetím pokusu) proto, aby prezident mohl zvážit aktuální situaci, vzít v úvahu okolnosti, které Ústava nemůže pro každý případ předvídat atd. Vždy má ale postupovat 'bez zbytečného odkladu'. Někdy může jít o dny, někdy spíše o týdny, ale zcela nepochybně nesmí jít o roky (a ani o měsíce, jako u Rusnokovy vlády). Tohle už je prostě ohlášení frontálního útoku na český ústavní systém,“ řekl pro EuroZprávy.cz Vyhnánek.

Hrubým porušením Ústavy je podle něj však jenom situace, v níž prezident republiky sněmovnu nerozpustí a zároveň nechá vládnout vládu bez důvěry. „Jiná situace by byla, pokud by sněmovnu nerozpustil, avšak jmenoval nového předsedu vlády, potažmo novou vládu. Na tuto situaci se sice názory různí, ale o hrubé porušení Ústavy by nešlo," upřesňuje. 

Prezident tedy avizuje, že je připraven či snad téměř rozhodnut hrubě porušit Ústavu. „Za hrubé porušení Ústavy může podle čl. 65 odst. 2 Ústavy Ústavní soud na základě ústavní žaloby rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí svůj úřad. Praktický problém je, že s podáním ústavní žaloby na prezidenta republiky musí mj. souhlasit tři pětiny všech poslanců (tedy 120, navíc by musely souhlasit tři pětiny přítomných senátorů),“ vysvětluje expert.

„ANO samo, které by pravděpodobně vládu podporovalo, přitom má 78 poslanců, takže stačí již jen tři další a vytvoří se blok 81 poslanců, kteří jsou schopni prezidenta republiky proti uplatnění ústavní odpovědnosti chránit. Donutit za této situace prezidenta republiky k tomu, aby rozpustil sněmovnu, v podstatě nejde," vysvětluje pro EuroZprávy.cz právník. 

„Dokud je prezident v úřadu, jde o jeho kompetenci a nedovedu si představit, že by např. šel iniciovat kompetenční spor, o němž by mohl Ústavní soud rozhodnout. Navíc i rozhodnutí Ústavního soudu - jak si dovedeme představit - by se dalo v podstatě ignorovat. To je důsledek novely Ústavy spojené s přímou volbou prezidenta, která zvedla většiny nutné pro podání ústavní žaloby, čímž se z uplatnění ústavní odpovědnosti vůči prezidentu republiky stala spíše teoretická varianta,“ dodává pro EuroZprávy.cz Vyhnánek.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Ladislav Vyhnánek (Katedra ústavního práva a politologie PrF MU) Miloš Zeman ústava čr Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Putin má paranoidní strach, že Západ omezí moc Ruska. Moskva proto enormně zbrojí

Ruský vůdce Vladimir Putin je „paranoidní" z údajného záměru Západu omezit moc Ruska ve světě, což ho vede k tomu, že vynakládá historicky rekordní částky na militarizaci země. 

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy