Z prezidentských voleb neodstoupím. Lidé nemají volit menší zlo, řekl Hilšer

Kandidát na prezidenta senátor Marek Hilšer odmítl výzvy k odstoupení od kandidatury na Pražský hrad. Lidé podle něj nemají volit větší nebo menší zlo. Nechce, aby byla na Hradě vyměněna jedna vlivová skupina za jinou. Slíbil politiku, kterou si nikdo nemůže koupit. Čím více lidí dá takové politice v nadcházejících volbách podle něj svůj hlas, tím větší šanci napříště bude tato politika mít, řekl na dnešní tiskové konferenci. Představil na ní také své priority a Vizi Česko 2030, ve které se zabývá otázkou férových důchodů, ochranou životního prostředí nebo energetikou.

Senátoři Hilšer a Pavel Fischer v poslední době čelí výzvám, aby odstoupili z prezidentské kandidatury a podpořili Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Měli by jim tak pomoci v boji proti Andreji Babišovi a zvýšit šanci na to, že se Babiš nedostane do druhého kola.

"Kdo chce něco změnit, musí sám změnu představovat. Nemůžete bojovat s oligarchou, když máte jiné oligarchy v zádech. A proto kandiduji. Nechci, abychom na Hradě vyměnili jednu vlivovou skupinu za druhou," řekl Hilšer.

Ve svém projevu, aniž je jmenoval, se vůči některým protikandidátům vymezil. Zlepšovat život podle něj nemůže člověk, který otravuje půdu, řeky i ovzduší a který bohatne, když ostatní chudnou. "Takový člověk má zájem na tom, aby se nezměnilo vůbec nic," podotkl. "Spojovat společnost nemohou lidé, kteří sloužili zločinnému režimu. To vede k relativizaci morálky a pevných občanských postojů," řekl. Stejně tak podle něj nemůže otevřít dveře pro budoucnost někdo, kdo se dere dopředu tím, že podvádí.

Hilšer poznamenal, že bohatší se stávají bohatšími, zatímco chudí jen dále chudnou. "Mocní se drží svých prebend a my prý musíme volit menší zlo, aby nebylo ještě hůř," řekl. "Nemůžeme přece čekat, že se najednou něco změní, když pořád dokola opakujeme tu stejnou chybu," dodal.

Vyzval ke zbavení se fosilního myšlení, tedy neschopnosti připustit změnu a hledat nové řešení.

Hilšer dnes představil svou Vizi Česko 2030, tedy kde by země mohla být v roce 2030. Za své priority označil udržitelnou zemi, motivační příjem, férové důchody, zapojení mladých, rovné příležitosti a soudržnou společnost. "Chci být občanským prezidentem, který dá prostor občanské aktivitě, dobrým nápadům a spolupráci namísto rozdělování," řekl.

V projevu poukázal na problematiku exekucí, exekuční byznys podle něj dopadá na statisíce lidí. Chce prosazovat demokratické sdílení energií a obnovitelné zdroje. Chce se také věnovat zvýšení důchodů u seniorů s výrazně nízkými příjmy.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Marek Hilšer

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 33 minutami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi

Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy