Z prezidentských voleb neodstoupím. Lidé nemají volit menší zlo, řekl Hilšer

Kandidát na prezidenta senátor Marek Hilšer odmítl výzvy k odstoupení od kandidatury na Pražský hrad. Lidé podle něj nemají volit větší nebo menší zlo. Nechce, aby byla na Hradě vyměněna jedna vlivová skupina za jinou. Slíbil politiku, kterou si nikdo nemůže koupit. Čím více lidí dá takové politice v nadcházejících volbách podle něj svůj hlas, tím větší šanci napříště bude tato politika mít, řekl na dnešní tiskové konferenci. Představil na ní také své priority a Vizi Česko 2030, ve které se zabývá otázkou férových důchodů, ochranou životního prostředí nebo energetikou.

Senátoři Hilšer a Pavel Fischer v poslední době čelí výzvám, aby odstoupili z prezidentské kandidatury a podpořili Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Měli by jim tak pomoci v boji proti Andreji Babišovi a zvýšit šanci na to, že se Babiš nedostane do druhého kola.

"Kdo chce něco změnit, musí sám změnu představovat. Nemůžete bojovat s oligarchou, když máte jiné oligarchy v zádech. A proto kandiduji. Nechci, abychom na Hradě vyměnili jednu vlivovou skupinu za druhou," řekl Hilšer.

Ve svém projevu, aniž je jmenoval, se vůči některým protikandidátům vymezil. Zlepšovat život podle něj nemůže člověk, který otravuje půdu, řeky i ovzduší a který bohatne, když ostatní chudnou. "Takový člověk má zájem na tom, aby se nezměnilo vůbec nic," podotkl. "Spojovat společnost nemohou lidé, kteří sloužili zločinnému režimu. To vede k relativizaci morálky a pevných občanských postojů," řekl. Stejně tak podle něj nemůže otevřít dveře pro budoucnost někdo, kdo se dere dopředu tím, že podvádí.

Hilšer poznamenal, že bohatší se stávají bohatšími, zatímco chudí jen dále chudnou. "Mocní se drží svých prebend a my prý musíme volit menší zlo, aby nebylo ještě hůř," řekl. "Nemůžeme přece čekat, že se najednou něco změní, když pořád dokola opakujeme tu stejnou chybu," dodal.

Vyzval ke zbavení se fosilního myšlení, tedy neschopnosti připustit změnu a hledat nové řešení.

Hilšer dnes představil svou Vizi Česko 2030, tedy kde by země mohla být v roce 2030. Za své priority označil udržitelnou zemi, motivační příjem, férové důchody, zapojení mladých, rovné příležitosti a soudržnou společnost. "Chci být občanským prezidentem, který dá prostor občanské aktivitě, dobrým nápadům a spolupráci namísto rozdělování," řekl.

V projevu poukázal na problematiku exekucí, exekuční byznys podle něj dopadá na statisíce lidí. Chce prosazovat demokratické sdílení energií a obnovitelné zdroje. Chce se také věnovat zvýšení důchodů u seniorů s výrazně nízkými příjmy.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Marek Hilšer

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy