Z prezidentských voleb neodstoupím. Lidé nemají volit menší zlo, řekl Hilšer

Kandidát na prezidenta senátor Marek Hilšer odmítl výzvy k odstoupení od kandidatury na Pražský hrad. Lidé podle něj nemají volit větší nebo menší zlo. Nechce, aby byla na Hradě vyměněna jedna vlivová skupina za jinou. Slíbil politiku, kterou si nikdo nemůže koupit. Čím více lidí dá takové politice v nadcházejících volbách podle něj svůj hlas, tím větší šanci napříště bude tato politika mít, řekl na dnešní tiskové konferenci. Představil na ní také své priority a Vizi Česko 2030, ve které se zabývá otázkou férových důchodů, ochranou životního prostředí nebo energetikou.

Senátoři Hilšer a Pavel Fischer v poslední době čelí výzvám, aby odstoupili z prezidentské kandidatury a podpořili Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Měli by jim tak pomoci v boji proti Andreji Babišovi a zvýšit šanci na to, že se Babiš nedostane do druhého kola.

"Kdo chce něco změnit, musí sám změnu představovat. Nemůžete bojovat s oligarchou, když máte jiné oligarchy v zádech. A proto kandiduji. Nechci, abychom na Hradě vyměnili jednu vlivovou skupinu za druhou," řekl Hilšer.

Ve svém projevu, aniž je jmenoval, se vůči některým protikandidátům vymezil. Zlepšovat život podle něj nemůže člověk, který otravuje půdu, řeky i ovzduší a který bohatne, když ostatní chudnou. "Takový člověk má zájem na tom, aby se nezměnilo vůbec nic," podotkl. "Spojovat společnost nemohou lidé, kteří sloužili zločinnému režimu. To vede k relativizaci morálky a pevných občanských postojů," řekl. Stejně tak podle něj nemůže otevřít dveře pro budoucnost někdo, kdo se dere dopředu tím, že podvádí.

Hilšer poznamenal, že bohatší se stávají bohatšími, zatímco chudí jen dále chudnou. "Mocní se drží svých prebend a my prý musíme volit menší zlo, aby nebylo ještě hůř," řekl. "Nemůžeme přece čekat, že se najednou něco změní, když pořád dokola opakujeme tu stejnou chybu," dodal.

Vyzval ke zbavení se fosilního myšlení, tedy neschopnosti připustit změnu a hledat nové řešení.

Hilšer dnes představil svou Vizi Česko 2030, tedy kde by země mohla být v roce 2030. Za své priority označil udržitelnou zemi, motivační příjem, férové důchody, zapojení mladých, rovné příležitosti a soudržnou společnost. "Chci být občanským prezidentem, který dá prostor občanské aktivitě, dobrým nápadům a spolupráci namísto rozdělování," řekl.

V projevu poukázal na problematiku exekucí, exekuční byznys podle něj dopadá na statisíce lidí. Chce prosazovat demokratické sdílení energií a obnovitelné zdroje. Chce se také věnovat zvýšení důchodů u seniorů s výrazně nízkými příjmy.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Marek Hilšer

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 3 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 5 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 7 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy