Uprchlíci v Česku? Lidmi hýbou emoce

REPORTÁŽ - Vyšní Lhoty na úpatí Beskyd se pyšní malebnou krajinou a duši hladícím klidem, který by obci mohla nejedna vesnice či město závidět. Ačkoli lze kolem poledne spatřit na místních ulicích obyvatele jen zřídka, ve vzduchu panuje hutná atmosféra. Už za několik měsíců totiž klid v obci naruší stovky uprchlíků.

Jen několik set metrů od centra Vyšních Lhot se nachází zařízení s pestrou historií. Oplocený areál s několika budovami uvnitř sloužil dlouhá léta jako kasárna, od roku 1993 do roku 2009 jej stát využíval jako pobytové středisko pro uprchlíky, následně měla celá stavba sloužit vězeňské službě. Stát ale rozhodl jinak a budovy přechází ze správy ministerstva spravedlnosti pod resort vnitra. V říjnu se totiž zařízení přemění na detenční tábor pro imigranty.

V místě, do kterého je vstup veřejnosti i novinářům přísně zakázán, se v současnosti pohybuje pouze několik lidí. Už za několik měsíců zde ale zřejmě bude pořádně rušno. Útočiště v areálu totiž nalezne až 250 uprchlíků, nad kterými bude držet dohled bezpečnostní agentura a desítky policistů. Jestli budou plánovaná bezpečnostní opatření dostatečná ukáže až čas, v zařízení ale budou umístění migranti, kteří nedostanou povolení k pobytu. Ti by se zde neměli zdržet déle než 180 dní.

Fotogalerie: OBRAZEM: Areál ve Vyšních Lhotách zanedlouho zaplní stovky uprchlíků  

Místní starostka Dana Nováková se však bojí, že více než dvě stovky plánovaných umístěných uprchlíků je pouze začátek. "Areál má kapacitu 600 lidí. Těch prvních zhruba 230, 240 uprchlíků, to je pouze jedna budova, která je nyní zprovozněna a připravena. Jsou zde ale i další budovy, které by se sice musely opravit, je ale logické, že v případě potřeby mohou být zaplněny. Pamatujeme i doby, kdy zde bylo tisíc lidí," řekla serveru EuroZprávy.cz Nováková.

Místní jsou neklidní, neskrývají obavy

Podobně jako řada obyvatel malebné obce, ani starostka s přijetím uprchlíků a jejich umístěním poblíž Vyšních Lhot nesouhlasí. Rozhodla se proto za místní bojovat a iniciovala jednání s úředníky, které mělo zdejším občanům situaci osvětlit. Ti ale i přes veškerou snahu státu a obce po úterní besedě přilíš klidní nejsou.

Není se čemu divit, zkušenosti z minulých let jsou pro část obyvatel veskrze negativní a v době, kdy byli v areálu umístěni uprchlíci naposledy, docházelo podle dvou místních obyvatelek, které si nepřály sdělit své jméno, i ke krádežím. Ženy však neskrývaly nad rozhodnutím o umístění migrantů, které nemohou obyvatelé ani sama starostka nijak ovlivnit, zlobu a rozhořčení.

Strach a nejistotu pociťují i další občané. "Mám z toho špatný pocit. Nevím, jaké to s nimi bude. Cítím nejistotu, možná trochu zvědavost," řekla nám jedna z pracovnic místního obchodu, jejíž jméno redakce zná, na její žádost jej ale nezveřejní. "Nadšený z toho není nikdo," povrdila serveru EuroZprávy.cz další obyvatelka, která podobně jako řada dalších nechtěla sdělit své jméno.

Neklid padá i na okolní obce

Proti umístění uprchlíků do Vyšních Lhot vznikla na internetu i petice. Podepsalo ji více než 2000 lidí, následně ale byla autorem stažena. Podle našich informací také čeká klidnou obec za nedlouho demonstrace, kterou mají pořádat členové Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Vyšní Lhoty se ale musí vypořádat i s dalším problémem, kterým jsou finanční dopady na jednotlivé obyvatele. "Uvědomme si, že tady neskutečným způsobem klesá cena nemovitostí. Lidé si postavili domy, mají zahrady, a stačí poslední tři týdny a nedá se prodat vůbec nic. Nikdo nechce bydlet v blízkosti uprchlíků," podotkla starostka Nováková.

S podobným problémem se prý potýká i blízké okolí a nadšení nejsou podle starostky ani obyvatelé přilehlých vesnic. "Já myslím že ten názor je velmi podobný i v okolních obcích. Lidé prostě mají obavy," dodala pro EuroZprávy.cz Nováková.

Související

Více souvisejících

uprchlické tábory Vyšní Lhoty Dana Nováková

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 20 minutami

před 35 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 3 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 5 hodinami

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy