REPORTÁŽ - Vyšní Lhoty na úpatí Beskyd se pyšní malebnou krajinou a duši hladícím klidem, který by obci mohla nejedna vesnice či město závidět. Ačkoli lze kolem poledne spatřit na místních ulicích obyvatele jen zřídka, ve vzduchu panuje hutná atmosféra. Už za několik měsíců totiž klid v obci naruší stovky uprchlíků.
Jen několik set metrů od centra Vyšních Lhot se nachází zařízení s pestrou historií. Oplocený areál s několika budovami uvnitř sloužil dlouhá léta jako kasárna, od roku 1993 do roku 2009 jej stát využíval jako pobytové středisko pro uprchlíky, následně měla celá stavba sloužit vězeňské službě. Stát ale rozhodl jinak a budovy přechází ze správy ministerstva spravedlnosti pod resort vnitra. V říjnu se totiž zařízení přemění na detenční tábor pro imigranty.
V místě, do kterého je vstup veřejnosti i novinářům přísně zakázán, se v současnosti pohybuje pouze několik lidí. Už za několik měsíců zde ale zřejmě bude pořádně rušno. Útočiště v areálu totiž nalezne až 250 uprchlíků, nad kterými bude držet dohled bezpečnostní agentura a desítky policistů. Jestli budou plánovaná bezpečnostní opatření dostatečná ukáže až čas, v zařízení ale budou umístění migranti, kteří nedostanou povolení k pobytu. Ti by se zde neměli zdržet déle než 180 dní.
Fotogalerie: OBRAZEM: Areál ve Vyšních Lhotách zanedlouho zaplní stovky uprchlíkůMístní starostka Dana Nováková se však bojí, že více než dvě stovky plánovaných umístěných uprchlíků je pouze začátek. "Areál má kapacitu 600 lidí. Těch prvních zhruba 230, 240 uprchlíků, to je pouze jedna budova, která je nyní zprovozněna a připravena. Jsou zde ale i další budovy, které by se sice musely opravit, je ale logické, že v případě potřeby mohou být zaplněny. Pamatujeme i doby, kdy zde bylo tisíc lidí," řekla serveru EuroZprávy.cz Nováková.
Místní jsou neklidní, neskrývají obavy
Podobně jako řada obyvatel malebné obce, ani starostka s přijetím uprchlíků a jejich umístěním poblíž Vyšních Lhot nesouhlasí. Rozhodla se proto za místní bojovat a iniciovala jednání s úředníky, které mělo zdejším občanům situaci osvětlit. Ti ale i přes veškerou snahu státu a obce po úterní besedě přilíš klidní nejsou.
Není se čemu divit, zkušenosti z minulých let jsou pro část obyvatel veskrze negativní a v době, kdy byli v areálu umístěni uprchlíci naposledy, docházelo podle dvou místních obyvatelek, které si nepřály sdělit své jméno, i ke krádežím. Ženy však neskrývaly nad rozhodnutím o umístění migrantů, které nemohou obyvatelé ani sama starostka nijak ovlivnit, zlobu a rozhořčení.
Strach a nejistotu pociťují i další občané. "Mám z toho špatný pocit. Nevím, jaké to s nimi bude. Cítím nejistotu, možná trochu zvědavost," řekla nám jedna z pracovnic místního obchodu, jejíž jméno redakce zná, na její žádost jej ale nezveřejní. "Nadšený z toho není nikdo," povrdila serveru EuroZprávy.cz další obyvatelka, která podobně jako řada dalších nechtěla sdělit své jméno.
Neklid padá i na okolní obce
Proti umístění uprchlíků do Vyšních Lhot vznikla na internetu i petice. Podepsalo ji více než 2000 lidí, následně ale byla autorem stažena. Podle našich informací také čeká klidnou obec za nedlouho demonstrace, kterou mají pořádat členové Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Vyšní Lhoty se ale musí vypořádat i s dalším problémem, kterým jsou finanční dopady na jednotlivé obyvatele. "Uvědomme si, že tady neskutečným způsobem klesá cena nemovitostí. Lidé si postavili domy, mají zahrady, a stačí poslední tři týdny a nedá se prodat vůbec nic. Nikdo nechce bydlet v blízkosti uprchlíků," podotkla starostka Nováková.
S podobným problémem se prý potýká i blízké okolí a nadšení nejsou podle starostky ani obyvatelé přilehlých vesnic. "Já myslím že ten názor je velmi podobný i v okolních obcích. Lidé prostě mají obavy," dodala pro EuroZprávy.cz Nováková.
před 4 hodinami
Klíšťata po dnešku sníží aktivitu, počasí s minimem srážek končí
Související

Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem

Bosna neví, kam s migranty z vyhořelého tábora. Nocovali ve stanech a kontejneru
uprchlické tábory , Vyšní Lhoty , Dana Nováková
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem
před 20 minutami

Itálie zvažuje zásadní krok. Chce zakázat výrobu elektřiny z uhlí už za rok
před 35 minutami

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu
před 59 minutami

Europoslanec Zahradil nebude znovu obhajovat mandát. Nahradí ho Vrecionová
před 1 hodinou

„V Rusku začíná občanská válka?“ Wagnerovci zajali Putinova důstojníka obviněného ze střelby na jejich pozice
před 1 hodinou

Výročí horkovzdušného balonu. Poprvé se vznesl před 240 lety
před 1 hodinou

Začátek protiofenzívy neoznámíme, řekl Kyjev. Podle Rusů začala, Ukrajina za tím vidí snahu o rozvrat
před 1 hodinou

Ničivé lesní požáry zuří po celém světě. V Německu hoří vojenské cvičiště, hasiči bezmocně přihlíží
před 1 hodinou

Haleyová se jasně vymezila vůči Trumpovi ohledně války na Ukrajině
před 2 hodinami

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček
před 3 hodinami

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije
před 3 hodinami

Rusko vnímá kladně americké prohlášení o možném dialogu o jaderných zbraních
před 4 hodinami

Dezinformátorské žně kvůli ukrajinskému obilí. EU přitom nezavádí omezení dovozu kvůli jedům
Aktualizováno před 4 hodinami

VIDEO: Papež poprvé vystoupil v televizi, promluvil o válce
Aktualizováno před 4 hodinami

Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval
před 4 hodinami

Klíšťata po dnešku sníží aktivitu, počasí s minimem srážek končí
před 4 hodinami

Česko neláká jen levnou pracovní sílu. Přicházejí i kvalifikovaní cizinci za vyššími mzdami
před 4 hodinami

Lodě Británie a USA zasahovaly v Hormuzském průlivu. Čluny Íránských revolučních gard „útočily“ na obchodní loď
před 4 hodinami

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině
před 5 hodinami
Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce
Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.
Zdroj: Libor Novák