REPORTÁŽ - Vyšní Lhoty na úpatí Beskyd se pyšní malebnou krajinou a duši hladícím klidem, který by obci mohla nejedna vesnice či město závidět. Ačkoli lze kolem poledne spatřit na místních ulicích obyvatele jen zřídka, ve vzduchu panuje hutná atmosféra. Už za několik měsíců totiž klid v obci naruší stovky uprchlíků.
Jen několik set metrů od centra Vyšních Lhot se nachází zařízení s pestrou historií. Oplocený areál s několika budovami uvnitř sloužil dlouhá léta jako kasárna, od roku 1993 do roku 2009 jej stát využíval jako pobytové středisko pro uprchlíky, následně měla celá stavba sloužit vězeňské službě. Stát ale rozhodl jinak a budovy přechází ze správy ministerstva spravedlnosti pod resort vnitra. V říjnu se totiž zařízení přemění na detenční tábor pro imigranty.
V místě, do kterého je vstup veřejnosti i novinářům přísně zakázán, se v současnosti pohybuje pouze několik lidí. Už za několik měsíců zde ale zřejmě bude pořádně rušno. Útočiště v areálu totiž nalezne až 250 uprchlíků, nad kterými bude držet dohled bezpečnostní agentura a desítky policistů. Jestli budou plánovaná bezpečnostní opatření dostatečná ukáže až čas, v zařízení ale budou umístění migranti, kteří nedostanou povolení k pobytu. Ti by se zde neměli zdržet déle než 180 dní.
Fotogalerie: OBRAZEM: Areál ve Vyšních Lhotách zanedlouho zaplní stovky uprchlíkůMístní starostka Dana Nováková se však bojí, že více než dvě stovky plánovaných umístěných uprchlíků je pouze začátek. "Areál má kapacitu 600 lidí. Těch prvních zhruba 230, 240 uprchlíků, to je pouze jedna budova, která je nyní zprovozněna a připravena. Jsou zde ale i další budovy, které by se sice musely opravit, je ale logické, že v případě potřeby mohou být zaplněny. Pamatujeme i doby, kdy zde bylo tisíc lidí," řekla serveru EuroZprávy.cz Nováková.
Místní jsou neklidní, neskrývají obavy
Podobně jako řada obyvatel malebné obce, ani starostka s přijetím uprchlíků a jejich umístěním poblíž Vyšních Lhot nesouhlasí. Rozhodla se proto za místní bojovat a iniciovala jednání s úředníky, které mělo zdejším občanům situaci osvětlit. Ti ale i přes veškerou snahu státu a obce po úterní besedě přilíš klidní nejsou.
Není se čemu divit, zkušenosti z minulých let jsou pro část obyvatel veskrze negativní a v době, kdy byli v areálu umístěni uprchlíci naposledy, docházelo podle dvou místních obyvatelek, které si nepřály sdělit své jméno, i ke krádežím. Ženy však neskrývaly nad rozhodnutím o umístění migrantů, které nemohou obyvatelé ani sama starostka nijak ovlivnit, zlobu a rozhořčení.
Strach a nejistotu pociťují i další občané. "Mám z toho špatný pocit. Nevím, jaké to s nimi bude. Cítím nejistotu, možná trochu zvědavost," řekla nám jedna z pracovnic místního obchodu, jejíž jméno redakce zná, na její žádost jej ale nezveřejní. "Nadšený z toho není nikdo," povrdila serveru EuroZprávy.cz další obyvatelka, která podobně jako řada dalších nechtěla sdělit své jméno.
Neklid padá i na okolní obce
Proti umístění uprchlíků do Vyšních Lhot vznikla na internetu i petice. Podepsalo ji více než 2000 lidí, následně ale byla autorem stažena. Podle našich informací také čeká klidnou obec za nedlouho demonstrace, kterou mají pořádat členové Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Vyšní Lhoty se ale musí vypořádat i s dalším problémem, kterým jsou finanční dopady na jednotlivé obyvatele. "Uvědomme si, že tady neskutečným způsobem klesá cena nemovitostí. Lidé si postavili domy, mají zahrady, a stačí poslední tři týdny a nedá se prodat vůbec nic. Nikdo nechce bydlet v blízkosti uprchlíků," podotkla starostka Nováková.
S podobným problémem se prý potýká i blízké okolí a nadšení nejsou podle starostky ani obyvatelé přilehlých vesnic. "Já myslím že ten názor je velmi podobný i v okolních obcích. Lidé prostě mají obavy," dodala pro EuroZprávy.cz Nováková.
Související

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem
uprchlické tábory , Vyšní Lhoty , Dana Nováková
Aktuálně se děje
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
včera

Trumpova cla se obrací proti Američanům. DHL částečně zastavuje dodávky do USA
včera

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa
včera

Protesty proti Trumpovi v celých Spojených státech: Tisíce lidí žádají změny a návrat deportovaného muže
včera

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání
včera

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci
včera

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela
včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou
včera

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
včera

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
včera

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
19. dubna 2025 21:58

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
19. dubna 2025 20:18

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
19. dubna 2025 19:35

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
19. dubna 2025 18:42

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
19. dubna 2025 18:24

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
19. dubna 2025 17:36
Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp.
Zdroj: Jan Hrabě