Náboženská válka neprobíhá jen v zahraničí. I u nás jsme je měli, a byly krvavé

Třicetiletá válka (1618-1648) byla posledním velkým náboženským konfliktem v Evropě. Válka začala i skončila na území Čech. Ty trpěly především nájezdy švédských vojsk, ale také nemocemi. Vesfálský mír ukončil náboženské běsnění v roce 1648.

Čí osoba byla příčinou vleklého konfliktu? Příchod války byl poznamenán nástupem nově zvoleného císaře Svaté říše Ferdinanda II. Habsburského. Ten na všech územích Říše požadoval náboženskou jednotu. Všichni obyvatelé tak chtě nechtě museli přijmout římsko-katolickou víru. Proti se postavila zejména severní území Říše, kde se rozšiřovalo spíše protestantské pojetí víry. Nařízení tak chápali jako porušení jejich občanských práv. Začala se formovat tzv. Protestantská unie v čele s Falcí. Sud se střelným prachem se nacházel na území Čech, kde lidé povstali proti habsburské nadvládě. Nastala řada konfliktů...

Češi se chtěli zbavit Habsburka na trůně

Je důležité si říci, že motivace Čechů k povstání nebyla primárně náboženská, ale prostě mocenská. Zbavit se Ferdinanda Habsburského pokusili také tím, že si zvolili za krále Fridricha V. Falckého – „zimního krále“. Jižní státy Říše se na tento popud sešikovaly a vytvořili tzv. Katolickou ligu. Fridrich byl poražen v bitvě na Bílé hoře (1620), Sasko se připojilo k Protestantské unii a do konfliktu se hodlala zapojit nová vojenská velmoc – Švédsko.

Do čela vojsk se postavil král Gustav II. Adolf v roce 1630. Konflikt se stal celoevropskou bitvou. Rakousku přispěchalo na pomoc katolické Španělsko, to chtělo potlačit i protestantské síly v Nizozemsku. Nejpragmatičtějším hráčem ve válce se ukázala být Francie. Ta, ač nábožensky katolická země, pomohla koalici protestantů. Je zřejmé, že sledovala zejména svůj zájem. A tím bylo potlačení vlivu mocných Habsburků v Evropě – Habsburky měla na východě v Říši a Rakousku, a na západě ve Španělsku.  Španělům šlo kromě o Nizozemí také o italská území. Nizozemci už dlouho předtím bojovali proti španělské nadvládě. Švédi a Dánové chtěli ovládat německá území při Baltském moři.

Zkázou pro prostý lid byly nemoci, hladomor a žoldnéři

Válka byla nevídanou pohromou pro prosté obyvatelstvo dotčených zemí. Vojska táhla sem a tam přes obrovská území, drancovala a loupila. Konflikt za sebou zanechal obrovský hladomor, nemoci (úplavice, mor, tyfus) a decimaci venkovského obyvatelstva. Nejvíce byli zasaženi lidé na německých a italských územích, výrazně trpěli Češi. Nechvalně proslulé bylo chování žoldnéřských armád, které vydíraly prostý lid. Některým zemím přivodil konflikt kolaps státních financí.

Čím nejvíce trpěly české země? Čechy zažily válečnou vřavu zejména ve třicátých a čtyřicátých letech, kdy u nás řádila švédská a saská vojska. V Praze vojska rabovala, co jim přišlo pod ruku. Nejvíce trpěly umělecké sbírky, i ty, které nashromáždil za svého života císař Rudolf. Vrchním velitelem vojsk na našem území byl proslulý Albrecht z Valdštejna, který Prahu obsadil. Proti němu směřoval Gustav II. Adolf, jež mě však problémy s morálkou v armádě – žoldnéřské vojsko opustila až třetina jeho vojáků. Ke střetu došlo v roce 1632 u Lützenu. V bitvě padl Gustav II. Adolf, Valdštejn byl zraněn. V roce 1634 se však Valdštejn císařskému dvoru znelíbil a v Chebu byl zavražděn svými důstojníky. Po jeho smrti však dosáhla císařská vojska dalšího vítězství – Švédy porazila u Nördlingenu, se Sasy byl uzavřen pražský mír.

Obrat ve válce zařídila Francie

K mírovému jednání vedly boje na jiné frontě – v Francii. V bitvě u Rocroi v roce 1643 francouzská vojska porazila španělsko-císařské vojsko. Švédovi zatím získali nové velení, generála Torstensona. Ten obsadil Olomouc a pokračoval dál na Brno a Vídeň (mezitím rozdrtil císařská vojska u Jankova), Brno se systémem opevnění se však ubránilo a armády se stáhly do Švédska.  Část švédského vojka ale na sklonku války opět dobyla Prahu. I po podepsání vestfálské mírové dohody se v Praze bojovalo. Dá se tedy říci, že třicetiletá válka začala i skončila na území českých zemí.

Ve válečném konfliktu zahynulo jen v českých zemích přes 30 procent obyvatelstva, u mužů to bylo zhruba 50 procent! Nastala doba tzv. rekatolizace, mnoho vzdělanců muselo kvůli svému náboženskému přesvědčení zemi opustit. Jedním z těch, kteří museli odejít, byl učitel národa Jan Amos Komenský. Úbytek obyvatelstva vedl také k tzv. druhému nevolnictví, aby byla zajištěna produktivní pracovní síla, poddaní byli více svázáni ke své půdě, přibyla i robota.

Válka přinesla nový umělecký směr - baroko

Vestfálský mír, které válku ukončil, byl uzavřen v roce 1648 – nutno dodat, že mírová jednání probíhala v atmosféře probíhajících bojů od roku 1644. Mírová smlouva upevnila absolutistické tendence vládců tehdejší Evropy. Uplatnilo se pravidlo "čí země, toho náboženství", ve většině zemí to znamenalo příklon ke katolicismu, prosadil se umělecký směr baroko, který kladl velký důraz na náboženské motivy. Nejvíce na konfliktu vydělala Francie, která získala Alsasko. Švédové ovládli Pobaltí, s výjimkou východního Pruska. Nizozemí a Švýcarsko získalo nezávislost, Habsburkové si upevnili pozice ve svých zemích.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie válka Německo Švédsko evropa Francie Třicetiletá válka

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 1 hodinou

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 2 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 7 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman

S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy