Náboženská válka neprobíhá jen v zahraničí. I u nás jsme je měli, a byly krvavé

Třicetiletá válka (1618-1648) byla posledním velkým náboženským konfliktem v Evropě. Válka začala i skončila na území Čech. Ty trpěly především nájezdy švédských vojsk, ale také nemocemi. Vesfálský mír ukončil náboženské běsnění v roce 1648.

Čí osoba byla příčinou vleklého konfliktu? Příchod války byl poznamenán nástupem nově zvoleného císaře Svaté říše Ferdinanda II. Habsburského. Ten na všech územích Říše požadoval náboženskou jednotu. Všichni obyvatelé tak chtě nechtě museli přijmout římsko-katolickou víru. Proti se postavila zejména severní území Říše, kde se rozšiřovalo spíše protestantské pojetí víry. Nařízení tak chápali jako porušení jejich občanských práv. Začala se formovat tzv. Protestantská unie v čele s Falcí. Sud se střelným prachem se nacházel na území Čech, kde lidé povstali proti habsburské nadvládě. Nastala řada konfliktů...

Češi se chtěli zbavit Habsburka na trůně

Je důležité si říci, že motivace Čechů k povstání nebyla primárně náboženská, ale prostě mocenská. Zbavit se Ferdinanda Habsburského pokusili také tím, že si zvolili za krále Fridricha V. Falckého – „zimního krále“. Jižní státy Říše se na tento popud sešikovaly a vytvořili tzv. Katolickou ligu. Fridrich byl poražen v bitvě na Bílé hoře (1620), Sasko se připojilo k Protestantské unii a do konfliktu se hodlala zapojit nová vojenská velmoc – Švédsko.

Do čela vojsk se postavil král Gustav II. Adolf v roce 1630. Konflikt se stal celoevropskou bitvou. Rakousku přispěchalo na pomoc katolické Španělsko, to chtělo potlačit i protestantské síly v Nizozemsku. Nejpragmatičtějším hráčem ve válce se ukázala být Francie. Ta, ač nábožensky katolická země, pomohla koalici protestantů. Je zřejmé, že sledovala zejména svůj zájem. A tím bylo potlačení vlivu mocných Habsburků v Evropě – Habsburky měla na východě v Říši a Rakousku, a na západě ve Španělsku.  Španělům šlo kromě o Nizozemí také o italská území. Nizozemci už dlouho předtím bojovali proti španělské nadvládě. Švédi a Dánové chtěli ovládat německá území při Baltském moři.

Zkázou pro prostý lid byly nemoci, hladomor a žoldnéři

Válka byla nevídanou pohromou pro prosté obyvatelstvo dotčených zemí. Vojska táhla sem a tam přes obrovská území, drancovala a loupila. Konflikt za sebou zanechal obrovský hladomor, nemoci (úplavice, mor, tyfus) a decimaci venkovského obyvatelstva. Nejvíce byli zasaženi lidé na německých a italských územích, výrazně trpěli Češi. Nechvalně proslulé bylo chování žoldnéřských armád, které vydíraly prostý lid. Některým zemím přivodil konflikt kolaps státních financí.

Čím nejvíce trpěly české země? Čechy zažily válečnou vřavu zejména ve třicátých a čtyřicátých letech, kdy u nás řádila švédská a saská vojska. V Praze vojska rabovala, co jim přišlo pod ruku. Nejvíce trpěly umělecké sbírky, i ty, které nashromáždil za svého života císař Rudolf. Vrchním velitelem vojsk na našem území byl proslulý Albrecht z Valdštejna, který Prahu obsadil. Proti němu směřoval Gustav II. Adolf, jež mě však problémy s morálkou v armádě – žoldnéřské vojsko opustila až třetina jeho vojáků. Ke střetu došlo v roce 1632 u Lützenu. V bitvě padl Gustav II. Adolf, Valdštejn byl zraněn. V roce 1634 se však Valdštejn císařskému dvoru znelíbil a v Chebu byl zavražděn svými důstojníky. Po jeho smrti však dosáhla císařská vojska dalšího vítězství – Švédy porazila u Nördlingenu, se Sasy byl uzavřen pražský mír.

Obrat ve válce zařídila Francie

K mírovému jednání vedly boje na jiné frontě – v Francii. V bitvě u Rocroi v roce 1643 francouzská vojska porazila španělsko-císařské vojsko. Švédovi zatím získali nové velení, generála Torstensona. Ten obsadil Olomouc a pokračoval dál na Brno a Vídeň (mezitím rozdrtil císařská vojska u Jankova), Brno se systémem opevnění se však ubránilo a armády se stáhly do Švédska.  Část švédského vojka ale na sklonku války opět dobyla Prahu. I po podepsání vestfálské mírové dohody se v Praze bojovalo. Dá se tedy říci, že třicetiletá válka začala i skončila na území českých zemí.

Ve válečném konfliktu zahynulo jen v českých zemích přes 30 procent obyvatelstva, u mužů to bylo zhruba 50 procent! Nastala doba tzv. rekatolizace, mnoho vzdělanců muselo kvůli svému náboženskému přesvědčení zemi opustit. Jedním z těch, kteří museli odejít, byl učitel národa Jan Amos Komenský. Úbytek obyvatelstva vedl také k tzv. druhému nevolnictví, aby byla zajištěna produktivní pracovní síla, poddaní byli více svázáni ke své půdě, přibyla i robota.

Válka přinesla nový umělecký směr - baroko

Vestfálský mír, které válku ukončil, byl uzavřen v roce 1648 – nutno dodat, že mírová jednání probíhala v atmosféře probíhajících bojů od roku 1644. Mírová smlouva upevnila absolutistické tendence vládců tehdejší Evropy. Uplatnilo se pravidlo "čí země, toho náboženství", ve většině zemí to znamenalo příklon ke katolicismu, prosadil se umělecký směr baroko, který kladl velký důraz na náboženské motivy. Nejvíce na konfliktu vydělala Francie, která získala Alsasko. Švédové ovládli Pobaltí, s výjimkou východního Pruska. Nizozemí a Švýcarsko získalo nezávislost, Habsburkové si upevnili pozice ve svých zemích.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie válka Německo Švédsko evropa Francie Třicetiletá válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy