Ústí nad Labem/Vrchlabí - Dělník ústecké chemičky Petr Fridrich se stal v noci na 21. srpna 1968 jednou z prvních obětí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, bylo mu pouhých 23 let. Jeden z tanků ho zachytil pásem a smrtelně zranil. Sovětská okupační jednotka se usadila také u přírodní rezervace na hřebenu Rýchor v Krkonoších
Popis události v Ústí nad Labem zaznamenali policisté v protokolu, který je uložen v Archivu bezpečnostních složek. "Fridrich se pokoušel holýma rukama zastavit sovětský tank. Pás tanku mu zachytil bundu a vyhodil ho do vzduchu. Utrpěl těžké zranění hlavy a 22. srpna zemřel v ústecké nemocnici," popsal tragédii bývalý dlouholetý ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser. Fridrich je pochován na hřbitově ve čtvrti Střekov v Ústí nad Labem a jeho hrob je stále zachován.
Jednou z významných událostí roku 1968 v Ústí nad Labem je podle bývalého ředitele archivu Kaisera také krádež 3,8 metru vysoké sochy rudoarmějce z pomníku sovětské armádě postaveného v městských sadech, tehdejších Stalinových. Cena sochy byla tehdy vyčíslena na 69.000 korun československých.
Paradoxem je, že modelem pro sovětského vojáka stál Ústečan Petr Sibiger, jehož otec padl u Stalingradu jako voják německé armády. Z krádeže byl obviněn ústecký Rom Josef Gulyas, který za čin strávil dva roky v plzeňských Borech. Historické prameny ale později dokázaly, že Gulyas v době krádeže vůbec nebyl v Ústí nad Labem. Své poznatky o okupaci Kaiser shrnul v knize Volali jsme bratrství.
Napětí kolem okupace mělo dohru i téměř rok po vpádu vojsk do Československa. Po vítězství československých hokejistů nad sovětskými 4:3 na mistrovství světa ve Stockholmu v roce 1969 vyrazilo 28. března do ulic města oslavovat výhru asi 20.000 Ústečanů. Ve Smetanových sadech skandovali hesla vybízející okupanty k odchodu domů. Demonstranti také zapálili sovětská vojenská vozidla. Sovětská komandatura na ně poslala obrněný transportér a tank, ale nakonec se demonstrace obešla bez násilí.
Za odpor proti okupaci padaly v KRNAP hlavy
U přírodní rezervace na hřebenu Rýchor v Krkonoších se před 50 lety usadila okupační sovětská jednotka. Měla za úkol zajistit rádiové spojení mezi jižní a severní stranou Krkonoš. Tím začala 12 měsíců trvající devastace vzácné přírodní lokality známé jako Dvorský les, jinak také Rýchorský prales, proslulá pokroucenými kmeny buků.
"Dodnes události na Rýchorách připomínají třeba dvě řady vrbových keřů, přirozených náletů, které i po letech lemují od aut vyježděné koleje na vřesovišti. A také trsy narcisů, které si tam během pobytu zřejmě některý z vojáků vysadil," řekl ČTK první polistopadový ředitel KRNAP Jan Štursa.
Podle něj se do sporu s okupační armádou okamžitě vložil tehdejší ředitel KRNAP Miroslav Klapka, který byl zděšen chováním vojáků v rezervaci. Probíhaly tam výkopové práce, terén byl rozježděný auty, vojáci v pralese kácely stromy na otop. Shodou okolností se v té době na Rýchorách konalo mezinárodní setkání mladých ochránců přírody takzvaný Intercamp.
"Ředitel Klapka požádal ruskou účastnici, aby překládala, a oba vyrazili za velícím důstojníkem jednotky. Důstojník byl tak rozčílen, co si to ten civil dovoluje, že ho vykázal pryč. Mirek se ale nevzdal a dál bojoval za přemístění vojáků a jejich techniky na jiné místo," uvedl Štursa. Ruští vojáci bivakovali na Rýchorách v provizorních přístřešcích, zemljankách i v kabinách aut. "Nemohli pochopit, že prales je les bez zásahu člověka a začali to tam, jak říkali, uklízet. Pálili i popadané dřevo," řekl Štursa.
Nakonec vedení parku dosáhlo svého. Štursa pro časopis Krkonoše - Jizerské hory uvedl, že v létě 1969 došlo přímo na hřebenu Rýchor za účasti českého zmocněnce pro pobyt vojsk a vysokého ruského vojenského pohlavára k dohodě o odsunu jednotky, včetně odstranění škod.
Nebylo to ale zadarmo. Následovala perzekuce hlavních aktérů odporu. Klapka byl z funkce ředitele odvolán a roku 1970 se vrátil zpět ke své původní profesi předáka na dole v Radvanicích na Trutnovsku.
Související
Fico využil výročí srpna 1968, aby varoval před politikou jednoho názoru
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Srpen 1968 , ústí nad labem , Krkonoše , historie , Československo
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák