Glosa Petra Šulky – Neustále slyšíme nářky našich zaměstnavatelů na to, jak moc jim schází zaměstnanci. Podle tvrzení prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého v hospodářství schází 422 000 pracovníků. Kde vzít a nekrást? Jeden zdroj by tu byl, ale na ten se naši zaměstnavatelé neodváží ani pomyslet.
Před nedávnem jsem vyslechl příběh jedné pracovní anabáze. Můj spolužák ze základní školy se vyučil svářečem a jako čerstvý absolvent před pár lety obcházel v našem městě zaměstnavatele. Věru z jejich nabídek nebyl nadšen. Jeden mu chtěl dát plat 15 000 hrubého a chtěl po něm dokonce zálohu na pracovní pomůcky. Druhý mu s pomrkáváním oznámil, že ho nevezme, ale práci, tak trochu na černo, by pro něj měl. Obešel je všechny s podobným výsledkem.
Zkusil to u jednoho a vydržel půl roku. Na pracovišti panoval neustálý bossing. Manažeři zaměstnance proháněli a pro chod firmy nebyli příspěvkem, ale spíše překážkou. Zaměstnanci pracovali neustále ve stresu a dělali chyby. Zmetkovost byla velká. Firemní bonusy v té době neexistovaly a často se jel neplacený přesčas. Oblíbená věta byla: „Nelíbí se ti tu? Můžeš jít!“ Dostal tři platy. Pak se nějak pan majitel firmy odmlčel, a firma odešla do věčných lovišť i s nevyplacenou mzdou zaměstnanců.
Rozhodl se tedy pro největší risk svého života. S němčinou se základní školy se vydal do blízkého saského města. Německý zaměstnavatel nebyl k nově příchozímu právě důvěřivý. Rozhodl se ho však zkusit. Velký plat mu na zkoušku nedal. Jen 1200 eur. Přesčasy samozřejmě zaplatil a byly i bonusy za kvalitní práci. K zaměstnancům se choval jako k lidem, a ne jako k otrokům. Co slíbil, to plnil. Kamarád je u něj už deset let. S platem si dost polepšil. Na otázku, zda se hodlá vrátit a pracovat v místních firmách se jen ušklíbne, i když má nabídky i na více peněz, než má v Německu. Zkušenost je hořká.
Není sám. Denně do Německa pendluje až 70 000 našich občanů, další desetitisíce jezdí do Rakouska, často v profesích, které u nás citelně schází. Technici, inženýři, zdravotníci, ale i profesionální pracovníci ve službách. V mnoha oborech se platy u nás a v Německu vyrovnaly. Přesto se Češi do našich firem nehrnou. Často v jejich rozhodnutích hraje velkou roli negativní zkušenost.
Čeští zaměstnavatelé dnes tlačí na vládu, aby zvýšila dovoz dělníků z Rumunska, Ukrajiny, ale i tak exotických destinací jako je Indie, Mongolsko nebo Filipíny. Pomiňme fakt, že nikdo moc neřeší, co se stane s těmi lidmi, pokud o práci přijdou. Horší pro zaměstnavatele bude, až ti lidé zjistí, že o kousek dál, za českými hranicemi, jsou podmínky, a to nejen platové, lepší.
Jejich investice v gastarbeitery přijdou vniveč a budou tam, kde jsou dnes. I když se tomu mnohé firmy brání, změna chováni, atmosféry ve firmách, jednoduše firemní kultury je u nás naprosto nutná. Dokud se tak nestane mnohé firmy se špatnou pověstí budou stále žehrat že jsou bez lidí.
Související
ODS usiluje o zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu i přes odpor Jurečky
Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců
zaměstnavatelé , zaměstnání , Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) , politika , Německo
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek