Zachování společného státu Čechů a Slováků před 80 lety patrně nebylo udržitelné, již po mnichovské dohodě z roku 1938 Československo ztratilo spojence. Režim takzvaného slovenského státu, který byl vyhlášen 14. března 1939 a který byl spjat s nacistickým Německem, se stal autoritativním a totalitním s výraznými fašistickými prvky. ČTK to řekl slovenský historik Ivan Kamenec. V českých zemích došlo v polovině března 1939 k zahájení okupace nacistickým Německem a k vytvoření Protektorátu Čechy a Morava.
"Rozpad Československa (v roce 1939) byl projevem hluboké morální a politické krize celé Evropy. Západním mocnostem se nechtělo vstoupit do konfliktu s Německem. Československo se silnou německou menšinou nebylo, bohužel, pro západní spojence problémem, kvůli kterému by vstoupili do války," uvedl Kamenec.
Vývoj v roce 1939 byl v Česku a na Slovensku podle historika vnímán odlišně. "Zatímco česká společnost oprávněně považovala okupaci za zničení státnosti, slovenská veřejnost vytvoření státu pokládala za stvoření moderní státnosti," řekl.
Podle něj ale vyhlášení samostatného Slovenska nebylo vyvrcholením národně-emancipačních snah slovenské společnosti, ale stalo se vedlejším produktem nacistické agrese vůči Československu. Kamenec ovšem připomněl, že územní nároky na Slovensko si tehdy dělalo Maďarsko a částečně i Polsko.
Slovenský stát se stal za druhé světové války jedinou neokupovanou zemí, která deportovala občany vlastní mocenskou silou. "Snad nejdrastičtějším projevem režimu bylo takzvané řešení židovské otázky. Slovensko vyvezlo asi 75.000 svých Židů, z nichž 68.000 bylo zavražděno," uvedl Kamenec.
Historik řekl, že po vyhlášení slovenské autonomie v roce 1938 a po pozdějším osamostatnění země také odjela ze Slovenska nuceně nebo dobrovolně řada českých státních zaměstnanců. "Mnoho českých učitelů, kteří se zasloužili o rozvoj slovenského školství a o civilizační pokrok, bylo ještě za autonomie doslova nenávistně vyháněno," dodal.
Oproti jiným "satelitům" Německa či okupovaným zemím mělo Slovensko podle Kamence za války vyrovnanou hospodářskou politiku a pocítilo válečnou hospodářskou konjunkturu. Historik dodal, že Německo pro případ vítězství ve válce ale nepočítalo s další existencí slovenského státu ani slovenského národa.
Ze slovenských parlamentních stran se k válečnému slovenskému státu otevřeně hlásí krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která v parlamentních volbách v roce 2016 získala osm procent hlasů a postarala se o největší překvapení.
"Pokud by se někdo v Česku pokoušel oslavovat protektorát a tvrdit, že to bylo nejsvětlejší období v českých dějinách, tak ho asi zavřou do blázince. Na Slovensku ta legenda o státnosti jako nejvyšším vrcholu ve vývoji národa přetrvává u části obyvatelstva do dneška," řekl Kamenec. Podle jeho názoru právě zmíněné téma slovenské státnosti využívají na Slovensku některé politické strany.
Související
Německá okupace z 15. března 1939 ukázala nesmyslnost politiky ustupování agresorovi. Ukrajina se správně brání
Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se pro blízké i národ, říká historik
Protektorát Čechy a Morava , Československo , historie , Slovensko , II. světová válka , Marián Kotleba
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák