Zachování společného státu Čechů a Slováků před 80 lety patrně nebylo udržitelné, již po mnichovské dohodě z roku 1938 Československo ztratilo spojence. Režim takzvaného slovenského státu, který byl vyhlášen 14. března 1939 a který byl spjat s nacistickým Německem, se stal autoritativním a totalitním s výraznými fašistickými prvky. ČTK to řekl slovenský historik Ivan Kamenec. V českých zemích došlo v polovině března 1939 k zahájení okupace nacistickým Německem a k vytvoření Protektorátu Čechy a Morava.
"Rozpad Československa (v roce 1939) byl projevem hluboké morální a politické krize celé Evropy. Západním mocnostem se nechtělo vstoupit do konfliktu s Německem. Československo se silnou německou menšinou nebylo, bohužel, pro západní spojence problémem, kvůli kterému by vstoupili do války," uvedl Kamenec.
Vývoj v roce 1939 byl v Česku a na Slovensku podle historika vnímán odlišně. "Zatímco česká společnost oprávněně považovala okupaci za zničení státnosti, slovenská veřejnost vytvoření státu pokládala za stvoření moderní státnosti," řekl.
Podle něj ale vyhlášení samostatného Slovenska nebylo vyvrcholením národně-emancipačních snah slovenské společnosti, ale stalo se vedlejším produktem nacistické agrese vůči Československu. Kamenec ovšem připomněl, že územní nároky na Slovensko si tehdy dělalo Maďarsko a částečně i Polsko.
Slovenský stát se stal za druhé světové války jedinou neokupovanou zemí, která deportovala občany vlastní mocenskou silou. "Snad nejdrastičtějším projevem režimu bylo takzvané řešení židovské otázky. Slovensko vyvezlo asi 75.000 svých Židů, z nichž 68.000 bylo zavražděno," uvedl Kamenec.
Historik řekl, že po vyhlášení slovenské autonomie v roce 1938 a po pozdějším osamostatnění země také odjela ze Slovenska nuceně nebo dobrovolně řada českých státních zaměstnanců. "Mnoho českých učitelů, kteří se zasloužili o rozvoj slovenského školství a o civilizační pokrok, bylo ještě za autonomie doslova nenávistně vyháněno," dodal.
Oproti jiným "satelitům" Německa či okupovaným zemím mělo Slovensko podle Kamence za války vyrovnanou hospodářskou politiku a pocítilo válečnou hospodářskou konjunkturu. Historik dodal, že Německo pro případ vítězství ve válce ale nepočítalo s další existencí slovenského státu ani slovenského národa.
Ze slovenských parlamentních stran se k válečnému slovenskému státu otevřeně hlásí krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která v parlamentních volbách v roce 2016 získala osm procent hlasů a postarala se o největší překvapení.
"Pokud by se někdo v Česku pokoušel oslavovat protektorát a tvrdit, že to bylo nejsvětlejší období v českých dějinách, tak ho asi zavřou do blázince. Na Slovensku ta legenda o státnosti jako nejvyšším vrcholu ve vývoji národa přetrvává u části obyvatelstva do dneška," řekl Kamenec. Podle jeho názoru právě zmíněné téma slovenské státnosti využívají na Slovensku některé politické strany.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Německá okupace z 15. března 1939 ukázala nesmyslnost politiky ustupování agresorovi. Ukrajina se správně brání
Protektorát Čechy a Morava , Československo , historie , Slovensko , II. světová válka , Marián Kotleba
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu.
Zdroj: Jan Hrabě