Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrovali proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývali k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Akci pořádal Výbor na obranu revoluce v Rojavě. Na podporu Kurdů demonstrovali lidé i v Brně, na Dominikánském náměstí se jich podle odhadu strážníků sešlo kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

"Bezprostředně poté, co (americký prezident Donald) Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie, konkrétně autonomní oblasti známé jako Rojava. Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti," uvedli organizátoři.

Odsoudit invazi podle nich nestačí, požadují okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Na demonstraci v Praze byly vidět kurdské a české vlajky a transparenty s hesly jako "Žádné zbraně Turecku", "Svobodný Kurdistán, pryč se všemi tyrany", "Ekonomické sankce pro Turecko" nebo "Erdogan je terorista". Průvod demonstrantů, mezi nimiž bylo hodně cizinců, se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí a zhruba po hodině došel před ministerstvo zahraničních věcí na Loretánské náměstí. Lidé cestou skandovali "Ať žije mezinárodní solidarita a svobodný Kurdistán" nebo "Hanba Trumpovi".

Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes informovala, že při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí. Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300.000 lidí v oblasti opustit své domovy.

Podle organizátorů dnešní demonstrace se objevují důkazy o páchání válečných zločinů, například popravy civilistů bez soudu. "Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoganova armáda provedla před rokem a půl v Afrínu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky takzvaného Islámského státu, které zintenzivnily své útoky," uvádí organizace Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu kurdské Rojavy sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí, akce podle mluvčí strážníků Terezy Kadrnožkové byla klidná. Na náměstí byly k vidění syrské vlajky. Řečníci mimo jiné podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka. Požadovali také mezinárodní prošetření podezření z válečných zločinů, kterého se na území Rojavy turecké jednotky podle nich mohou dopouštět.

Související

Více souvisejících

Demonstrace Kurdové Praha Brno Sýrie Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy