Česko zasáhly silné bouřky. Hasiči měli desítky výjezdů

Od nedělních 20:30 do dnešních 6:00 zasahovali jihomoravští hasiči v souvislosti s počasím u 103 událostí. Nejvíce vyjížděli v Brně a jeho okolí, nejčastěji odstraňovali stromy, v 21 případech odčerpávali vodu. Události přibývali rychle především do půlnoci, poté se tempo zpomalilo. Zasahovali také v obcích postižených tornádem, řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

V 69 případech zaměstnala bouře hasiče v Brně a na Brněnsku. Osm událostí evidovali na Znojemsku, sedm na Blanensku, šest na Břeclavsku a po pěti na Vyškovsku a Hodonínsku. "Třikrát jsme vyjížděli i do obcí zasažených tornádem, možná přes dopoledne tam přibude víc zásahů. Včera (v neděli) jsme tam po nočních deštích spravovali plachty a vylévali z nich vodu asi u 20 objektů," uvedl Mikoška.

Podle webu meteorologů platí v Jihomoravském kraji výstraha před silnými bouřkami i od dnešního odpoledne až do noci. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Hasiči v Olomouckém kraji kvůli noční bouřce vyráželi ke 13 událostem

Popadané stromy na komunikace, ale v některých případech i zatopené sklepy má na svědomí bouřka, která se v noci na dnešek prohnala Olomouckým krajem. Hasiči kvůli ní vyjížděli dohromady ke 13 událostem, odstraňovali také nánosy bahna a čistili odtoky, sdělil dnes ČTK jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

"Ve většině případů se jednalo o již tradiční technické pomoci v podobě odstraňování spadených stromů na komunikace. V Olomouci profesionální hasiči zasahovali u čtyř událostí, vyžadující nutnost čerpání vody ze sklepů a dvakrát v prodejnách s zo na ulici Na Letné a Polská. V obou případech voda velmi rychle opadla a čerpání nebylo nutné," uvedl mluvčí.

V Ostružnické ulici a v ulici Stiborova v Olomouci hasiči pročistili odtoky poté, co voda prosakovala do bytových jednotek. "Na tísňovou linku jsme také přijali jednu technickou pomoc v obci Ohrozim na Prostějovsku z důvodu naplavení bahna k rodinnému domu," doplnil mluvčí. Všechny události se obešly bez zranění a bez větších škod.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjeli v noci na dnešek kvůli odstraňování následků bouřky k devíti událostem. "Šest výjezdů bylo k odstranění spadlých stromů, tři výjezdy byly k čerpání vody. Ke zranění osob nedošlo," uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Po nočních bouřkách byla Blanice krátce na prvním povodňovém stupni

Po nočních bouřkách vystoupila nad ránem na jihu Čech Blanice na stanici Blanický mlýn na Prachaticku na první povodňový stupeň. Po 6:00 však hladina začala klesat a vrátila se do normálu. Na některých místech kraje napršelo až 40 milimetrů vody. Bouřky nelze vyloučit ani dnes, řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Kvůli bouřce měli v neděli večer a v noci sedm desítek výjezdů i jihočeští hasiči. "Nejvíce na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Nejčastěji se jednalo o popadané stromy a zhruba patnáctkrát jsme čerpali vodu ze sklepů," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Podle meteorologů bude dnes polojasno a teploty se dostanou až k 28 stupňům Celsia. V pozdějších hodinách se však může počasí změnit. " Během dne budou od jihozápadu místy přeháňky a bouřky," uvedl Slavík. Dodal, že první déšť se může objevit na některých částech kraje už v odpoledních hodinách.

Související

Více souvisejících

Bouřky Hasiči

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy