Stává se z home office standard? Češi přetřásají problematiku práce z domova

Home office alias práce z domova u nás není ve srovnání s ostatními zeměmi dosud ještě tak moc rozšířený. Jedním z důvodů je například fakt, že jsme mnohem víc průmyslová země. Nyní byly do něj české firmy z důvodu epidemie nového koronaviru doslova nuceny, a spousta pracovníků tak opustila své kanceláře a začala svojí práci vykonávat z tepla domova.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se k hojně probíranému tématu, zda by se z Home office neměl stát i po koronavirové krizi standard, vyjádřil ve speciálním vysílání Plusu. Jeho názor je takový, že se jedná o ideální model, ale pouze za podmínky vzájemné shody obou stran, přičemž ani jedna nesmí pociťovat újmu.

Že se z něčeho, co bylo u nás dosud raritní, možná stane normál, připustil i ekonom České spořitelny a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu Petr Zahradník. V zahraničí je podle jeho názoru home office běžnější, jelikož tamní ekonomiky nejsou tak moc průmyslové ve srovnání s českou.

Jestli existuje nějaké úskalí práce z domova, pak jsou to především zvýšené nároky na osobní zodpovědnost zaměstnance. Dotyčný musí umět oddělit práci od osobního života, což v domácím prostředí často nejde. Mladší zaměstnanci navíc nemohou získávat zkušenosti od svých starších kolegů.

Naopak výhody home office lze najít na obou stranách, tedy zaměstnance i zaměstnavatele. Firmy mohou například ušetřit za pronájem kancelářských prostor, kdežto pracovníci mají zase více času na rodinu, přátele a své koníčky. 

„Myslím, že je to výrazný prvek. Nejde jen o budovy, ale i o to, že velké společnosti mají obrovské flotily služebních vozidel. Blížíme se praxi, že ne každý zaměstnanec bude mít svůj stůl v kanceláři – fixní pracovní místo je ohroženo a myslím, že je to dobře,“ nechal se slyšet Zahradník.

Nutný je souhlas obou stran

Středula má obecně vzato, že home office má i svá rizika, a tudíž by si ho nikdo, a to ani zaměstnavatelé, neměl dožadovat. „Zdaleka to není jen práce u počítače, může to být i manuální práce. Zaměstnavatel usoudí, že ušetří pracovní plochu, a tak dá zaměstnanci domů 3D tiskárnu. Ten na ní bude tisknout z nějakého materiálu, jehož výpary a dopady přesně nezná, a může to ohrožovat zaměstnance i jeho rodinu,“ varoval Středula.

Proto, aby se home office osvědčil, je podle předsedy zapotřebí splnění různých podmínek. Jednak zachování sociálního kontaktu, dále vědomí zaměstnavatele, že se nejedná o dovolenou, a zase naopak respekt zaměstnavatele ke standardní 8hodinové pracovní době. Navíc je třeba vzít v úvahu, že část nákladů při práci z domova připadá na pracovníky - například spotřeba energie.

Psycholog Pavel Beňo zároveň také řekl, že až do koronakrize byl home office spíše výhodou, ale jakmile se z něj stala norma, začali jej zaměstnavatelé nařizovat. Tímto svá dřívější pozitiva ztratil. „Synergie a týmová práce se označovala za konkurenční výhodu, v poslední době se ale o ní mluví čím dál méně,“ zaznamenal.

Beňo zároveň také varoval před nevyřešenou otázkou kontroly práce zaměstnavatele, jelikož není výjimečné například zavádění všelijakých aplikací, které lezou do soukromí, a kontrolují, komu zaměstnanci během pracovní doby volají. 

Související

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

Více souvisejících

Josef Středula Odbory Home Office (práce z domova) zaměstnání

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy