"Je to jako Mnichov 1938." Kurdové v Praze demonstrovali proti Erdoganovi, nadávali na USA

Asi šest desítek v Česku žijících Kurdů a jejich sympatizantů dnes před velvyslanectvím Spojených států v Praze protestovalo proti turecké ofenzivě v severní Sýrii. České ústavní činitele vyzvali, aby učinili vše pro zastavení tureckého útoku.

Předseda Kurdského občanského sdružení v ČR a zároveň svolavatel demonstrace Rašíd Chalíl ČTK řekl, proč se akce uskutečnila před americkou ambasádou. "USA nám zasadily dýku do zad. Stažení jejich vojsk ze severní Sýrie je zbabělé. Těžce neseme vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dal naroveň 11.000 mrtvých Kurdů v boji proti Islámskému státu k americké miliardové pomoci v podobě vojenského materiálu," řekl Chalíl.

Premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana demonstranti vyzvali, aby učinili všechno možné k zastavení turecké agrese. Nynější postup mocností s ohledem na tureckou invazi do sousední Sýrie Chalíl připodobnil k mnichovské konferenci v roce 1938.

Účastníci poklidné demonstrace vyvěsili kurdské vlajky i transparenty s nápisy "Zastavme turecký teror" či "Ať žije Kurdistán". Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana skandováním nazývali teroristou.

Naposledy se Kurdové na protiturecké demonstraci sešli v sobotu na Václavském náměstí. Proti postupu Turecka v severní Sýrii se o víkendu demonstrovalo také v řadě dalších evropských měst. Nejmasovější protest zažila Paříž, kde se podle odhadů sešlo na 20.000 Kurdů a jejich podporovatelů. Manifestace se uskutečnily také v Británii, Německu, Rakousku či Řecku.

Invazi do severovýchodní Sýrie zahájilo Turecko ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Ofenzivě předcházelo prohlášení amerického prezidenta Trumpa o stažení vojáků ze severní Sýrie, kteří se tam po boku Kurdů podíleli na vyčerpávajících bojích proti Islámskému státu. Podle kritiků Trump tímto krokem dal Erdoganovi de facto zelené světlo pro zásah v Sýrii.

Zahájení tureckých vojenských operací v Sýrii bude zásadním tématem dnešního jednání ministrů zahraničí států Evropské unie v Lucemburku. Unijní země dávají najevo rozhořčení a některé hovoří o možném zavedení sankcí vůči Ankaře. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si kvůli turecké vojenské operaci v Sýrii předvolal tureckého velvyslance.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Praha Recep Tayyip Erdogan Sýrie Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy