Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně

Evropský výrobce letecké techniky Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní ve druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu. Šéf Airbusu Guillaume Faury dnes podle agentury AFP podepsal příslušnou smlouvu v Pekingu, kde je na oficiální návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Vzhledem k tomu, že čínský trh stále roste, dává nám smysl vyrábět lokálně pro čínské aerolinky a pravděpodobně i pro další zákazníky v regionu," řekl Faury.

Kromě smlouvy o nové montážní lince, kterou Faury slavnostně podepsal za přítomnosti Macrona a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga, byla podepsaná i dohoda o dodávkách 160 letadel čínské společnosti China Aviation Suplies Holding Company (CAS). Dohoda již byla oznámena dříve, ale každou dohodu musí před dokončením schválit čínská vláda.

Airbus má v Tchien-ťinu montážní linku pro stroje A320 od roku 2008. Už tam vyrobili přes 600 letounů A320. V současné době vyrábí čtyři letadla měsíčně a ještě letos se má její produkce zvýšit na šest, píše AFP.

Po spuštění nové linky bude mít Airbus takových linek po celém světě deset: dvě v Tchien-ťinu, dvě v Mobile v USA, dvě v Toulouse v jižní Francii a čtyři v Hamburku na severu Německa. Nová montážní linka přispěje ke splnění cíle Airbusu zvýšit do roku 2026 výrobu na 75 letadel měsíčně ze 45 na konci loňského roku.

Macrona na cestě do Číny doprovází přibližně 50 francouzských podnikatelů. Kromě vedení Airbusu jsou v ní i zástupci energetického gigantu EDF Group.

Zhoršující se vztahy mezi Pekingem a Washingtonem vedly k tomu, že Čína se místo tradičně poměrných objednávek od Airbusu a konkurenční americké společnosti Boeing přiklání v posledních letech k evropskému výrobci. Loni v červenci si trojice čínských státních aerolinek od Airbusu objednala 292 letadel. Šlo o největší objednávku letadel ze strany čínských aerolinek od začátku pandemie covidu-19.

V příštích 20 letech se předpokládá, že letecká doprava v Číně poroste ročně o 5,3 procenta, tedy výrazně rychleji než světový průměr, který má činit jen 3,6 procenta. To povede do roku 2041 k poptávce po 8420 osobních a nákladních letadlech, což představuje více než 20 procent očekávané celosvětové poptávky v příštích 20 letech.

Airbus vstoupil na čínský trh téměř před 40 lety, v roce 1985, kdy dodal první letoun aerolinkám China Eastern Airlines. Do konce prvního čtvrtletí letošního roku vzrostl počet letadel Airbus v provozu v Číně na více než 2100, což představuje přes 50 procent trhu.

Související

Nové dopravní letadlo A350 společnosti Airbus

Airbus letos dodal 384 nových letadel

Evropský výrobce letadel Airbus dodal v srpnu svým odběratelům 40 letadel. Od začátku roku počet dodaných strojů činí 384. Tím se Airbus přiblížil ke splnění svého celoročního cíle, že dodá 600 letadel a udrží si pozici největšího výrobce letadel na světě před americkým konkurentem Boeing. V počtu objednávek však Airbus za Boeingem zaostává, uvedla dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

airbus Čína

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy