Praha - Investice do německých uhelných dolů a elektráren se z mnoha různých důvodů nemusejí vyplatit. Vyplývá to ze studie rizik Technické univerzity v Berlíně, kterou dnes na tiskové konferenci v Praze představil energetický expert Pao-Yu Oei. Ve studii se zaměřil na uhelnou divizi Vattenfallu, o níž mají zájem české firmy ČEZ a EPH a také švédská pobočka organizace Greenpeace.
Greenpeace varuje, že potencionální investice do německých hnědouhelných dolů švédské firmy Vattenfall je pro české zájemce EPH a ČEZ riskantní s nejasným výsledkem. Ze studie podle ekologů vyplývá, že v Německu se v rámci tamního energetického programu nepočítá s uhlím jako perspektivním zdrojem energie a tamní vláda bude "tlačit" na útlum těžby. Zhoršit se mají i právní podmínky pro těžbu a spalování uhlí.
„Z materiálu vyplývá, že v Německu se v rámci Energiewende nepočítá s uhlím jako s perspektivním zdrojem energie a že německá vláda bude naopak tlačit na útlum těžby. Právní podmínky pro těžbu a spalování uhlí se proto budou v nejbližších letech nepochybně zhoršovat - a s nimi i jejich finanční výhodnost. Dalším rizikem, které se týká konkrétně Vattenfallu, jsou velké plochy povrchových dolů, které bude muset nový vlastník zrekultivovat. Případnému rozšiřování dolů pak brání rozhořčený odpor místních lidí a veřejnosti," varuje organizace ve zprávě.
„Německo očividně chce ustupovat od uhlí, zatím ale není zcela jasné, jak rychlými a drsnými prostředky to udělá. Byznys, který se v tuto chvíli jeví jako ziskový, může být během dvou tří let totálně ztrátový," řekl ČTK vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Podotkl, že kvůli nákladům na restrukturalizaci dolů bude kupec nucen některé elektrárny odstavit.
Připomněl, že Vattenfall letos oznámil, že kvůli budoucí těžbě nezamýšlí v Německu bourat osm obcí s celkem s dvěma až třemi tisíci obyvateli. "Je ale možné, že nový vlastník by přišel a řekl, že bourat bude. Česká vláda včera (v pondělí) správně rozhodla, že nechce v Česku bourat obce kvůli těžbě. Pokud nechceme být vnímání jako nájezdníci z Východu, je podobné chování českých firem nepřípustné i v blízkém zahraničí," dodal.
EPH i ČEZ zatím svoje záměry komentovat nechtějí. „V tuto chvíli, kdy se rozbíhá prodejní proces, nepovažujeme za vhodné komentovat nabídky ostatních subjektů ani konkretizovat naše investiční záměry," řekl dnes ČTK mluvčí EPH Daniel Častvaj. „Aktuálně se seznamujeme s dokumenty od Vattenfallu, včetně plánů energetických zařízení, která jsou k prodeji. Naše vlastní záměry a finální plány teprve vzniknou," řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.
Oficiální nabídku na koupi dolů dnes zaslala i Greenpeace, na rozdíl od energetických společností je však chce zavřít. EPH i ČEZ tvrdí, že prodejní proces se teprve rozbíhá, a nemohou tak své plány komentovat.
Vattenfall v Německu prodává čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. V návazném tendru prodává východoněmecké vodní elektrárny, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur (95 miliard Kč). Greenpeace však dnes uvedla, že toto číslo je nadnesené a současná hodnota akvizice se pohybuje kolem půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč).
Související
Rusové se chlubí: Máme zásoby klíčové suroviny na spoustu let
Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033
uhlí , Greenpeace , Vattenfall
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák