Řemeslníci vydělávají víc, než si myslíte. Má to jen jeden háček

Praha - Většina školáků vidí svou zářnou budoucnost před obrazovkou počítače a manuální práce jim příliš nevoní. Sehnat kvalitního řemeslníka je tak vskutku nadliský úkon. Přitom právě manuálně zruční zedníci či topenáři práci lehce najdou - a to i nadprůměrně placenou.

Skvělou budoucnost bez vysoké školy si příliš žáků představit nedokáže. Myslí si, že vzdělání a peníze jdou spolu ruku v ruce. Jenže trh je přesycený vzdělanými absolventy a firmy naopak stále více poptávají zručné zlaté ručičky řemeslníků, kterých je ale nedostatek.

Na nezájem o práci rukama teď doplatilo i učiliště v Horním Benešově a na konci roku se zavře. Noví studenti se prostě nehlásí. Asi padesátka studentů doteď neví, kde svůj obor dostuduje. Chybu vidí ředitel i ve změně osnov na základní škole. "Ze základních škol zmizely dílny, takže žáci už rukama na základní škole nic nevytváří," vysvětluje Richard Havlík.

Kvůli nedostatku pracovníků hledají firmy své zaměstnance v zahraničí. Přitom nabídky platů v České republice jsou velmi slušné. "Běžný plat u specializovaného pracovníka se může pohybovat okolo 30 tisíc hrubého," uvedl pro představu majitel lakovny Filip Hajdík.

Jak ale zjistil štáb TV Nova, čeští instalatéři a topenáři si mohou přijít na ještě lepší peníze. Má to jen jeden velký háček. Manuální pracovníky dokážou nadprůměrně ocenit i v Německu, kam se většina z nich také nakonec vydá.

"Negativum je to, že člověk je pryč od rodiny. Ale pokud přijede a může si říct, že pojede na dovolenou, na kterou nemusí šetřit...," naznačil hlavní problém Lukáš Zelený, který jako podnikatel v Německu tam vozí české instalatéry a topenáře. "My včetně diet jim dáváme nějakých 50 měsíčně," dodává jeho matka, se kterou firmu vede.

Nedostatek řemeslínků v Česku řeší iu vláda. Od příštího roku chce proto zavést povinné přijímačky na střední školy, které by mohly žáky trochu "protřídit". Neuspěšní uchazeči by se pak mohli zkusit dostat na učební obor.

Jenže ani tento krok není zřejmě úplně domyšlený, protože žáci se můžou odvolat a každá škola, která je placená za přijatého žáka se určitě bude snažit vzít na odvolání co největší počet studentů a naplnit tak třídy.

Související

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zaměstnání Řemeslníci

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy