Summit G20 skončil: Politici chtějí podpořit růst ekonomiky

Chang-čou - V Číně dnes skončil dvoudenní summit G20. Politici se zavázali podpořit růst globální ekonomiky a postavit se proti obchodnímu protekcionismu. Záverečná deklarace označuje G20 za "hlavní fórum" pro hospodářskou spolupráci.

Čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že zúčastněné země se dohodly na nutnosti zastavit pokles globálního obchodu a lépe koordinovat svá opatření v makroekonomické politice. Země G20 se ale musejí z krátkodobě zaměřených opatření přeorientovat na dlouhodobější politiku a zaměřit se na reformy strany nabídky.

"Musíme udělat víc pro uvolnění potenciálu dlouhodobého růstu," řekl čínský prezident, jehož citovala agentura Reuters. O globálním společném postupu na podporu ekonomiky se ale komuniké nezmiňovalo a činitelé G20 něco takového už dříve vyloučili s ohledem na výrazně rozdílnou situaci v každé zemi.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová po summitu konstatovala, že ve skupině G20 panuje shoda na nutnosti posílení globálního růstu. Podle ní bylo tempo růstu příliš dlouho příliš slabé. Dodala také, že o strukturálních reformách se nesmí stále jen mluvit, ale že je nutné je i zavádět.

Komuniké rovněž uznalo, že přebytek kapacit ve výrobě oceli a dalších odvětvích je globální problém, který vyžaduje kolektivní odpověď. G20 proto iniciovala vytvoření pracovní skupiny pro ocel v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která bude studovat a monitorovat situaci na trhu. Prohlášení jako ústupek hostitelské zemi nezmiňuje v této souvislosti Čínu, třebaže právě tato země je v poslední době hlavním zdroje levných přebytků, jež narušují trh oceli v USA a EU.

Psali jsme:
Putin na summitu G20: Ruskou ekonomiku se podařilo stabilizovat  

Představitelé zemí skupiny G20 se budou snažit výrazněji podpořit růst globální ekonomiky a naopak se postaví proti obchodnímu protekcionismu. Na dvoudenním summitu v Číně se shodli také na potřebě zmrazit finanční zdroje mezinárodního terorismu, v politické rovině jednali hlavně o otázkách syrské krize a migrace, vyplývá z jejich závěrečného komuniké. Schůzka prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina zlom v řešení syrské otázky nepřinesla, podle šéfa Kremlu je však dohoda možná už v příštích dnech.

Vlády G20 rovněž daly najevo "odpor k protekcionismu v obchodě a investicích ve všech jeho formách". Slíbily, že nebudou devalvovat své měny proto, aby tím posílily vývoz. Vyzvaly rovněž ke spolupráci na omezení daňových úniků a rovněž apelovaly na zvýšení pomoci pro běžence a země, které je přijímají.

Lídři se v obecné rovině shodli i na potřebě znemožnit financování teroristických skupin, zásadní pokrok v boji proti takzvanému Islámskému státu či v řešení syrského konfliktu však neučinili. Putin sice na závěr summitu oznámil, že jeho země a USA posílí společné snahy v boji proti terorismu v Sýrii a že společná dohoda může být otázkou několika dní, Bílý dům ale s podobně optimistickými závěry nepřišel. Kromě Sýrie jednala dvojice také o Ukrajině, přičemž Putin uvedl, že bude i nadále podporovat společné řešení ukrajinské krize, na němž se jako dosud budou podílet i lídři Německa a Francie.

Související

Více souvisejících

G20 Ekonomika Christine Lagardeová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy