ROZHOVOR | Babiš tahá z podnikatelů desetitisíce korun? Ptali jsme se na EET, pomoci by měli všichni občané

ROZHOVOR - Elektronická evidence tržeb startuje už za několik hodin. Od 1. 12. budou podnikatelé v oborech týkajících se ubytovacích a stravovacích služeb nuceni evidovat všechny transakce a odesílat je na datové úložiště Finanční správy. V průběhu příštího roku budou postupně přibývat i další oblasti, kterých se EET dotkne, už nyní ale má na řadu podnikatelů negativní vliv. Proč někteří restauratéři krachují a ukončují činnost? Co se stane v případě výpadku internetového připojení? A co by měli dělat občané? Na otázky serveru EuroZprávy.cz odpovídala daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDane.cz Blanka Štarmanová.

Elektronická evidence tržeb spočívá v evidenci každé platby a zákazník obdrží od obchodníka účtenku s unikátním Nejpozději při uskutečnění evidované tržby odešle obchodník datovou zprávu prostřednictvím internetového připojení na server Finanční správy, kde budou informace uloženy, a bude vygenerován unikátní kód. Tento kód bude odeslán zpět obchodníkovi na jeho koncové zařízení, které jej vytiskne na účtenku.

EET bude v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však nedávno připustil několik výjimek a zvažuje například, že by z této povinnosti vyjmul e-shopy.

Zavedení elektronické evidence tržeb se blíží a některým podnikatelům zbývá už jen několik hodin do ostrého provozu. Jsou obě strany, tedy jak úřady, tak podnikatelé, připraveni?

Podnikatelé měli možnost se do systému přihlásit od 1. 11. 2016 a systém testovat. V průběhu testování k žádnému kolapsu systému nedošlo. Nutné je však zmínit, že značná část podnikatelů odkládala přihlášení do systému na poslední chvíli. Tedy až spuštění ostrého provozu ukáže, zda nebude docházet k přetížení a výpadkům systému.

Někteří podnikatelé, v tuto chvíli zejména restauratéři, tvrdí, že je EET neohrozí. Jiní ale zavírají hospody a restaurace. Čím je dán tento rozdíl? Proč někomu evidence zničila podnikání, zatímco jiní ji ani nepocítí?

Někteří podnikatelé, zejména větší restaurace, již elektronické systémy pro evidenci tržeb používají. Jim stačí pouze aktualizovat SW a mohou tržby odesílat do systému EET. Současně pro tyto větší restaurace není zvýšení nákladů v souvislosti se zavedením EET likvidační. Navíc si mohou dovolit i zvednou ceny. Naproti tomu malé restaurace, hospůdky na vesnicích musí pořídit nově pokladnu, internet a ceny zvedat většinou nemohou. Pro ně nárůst ročních nákladů o 30-40 tis. Kč může být opravdu likvidační.

Už několik týdnů funguje testování systému elektronické evidence. Obešlo se zatím bez větších problémů?

Dá se říci, že ano. V průběhu testování nedošlo k žádnému významnému výpadku.

Co se stane v případě, kdy celý systém přejde do ostrého provozu a následně, laicky řečeno, spadne? Stalo se to například před několika dny, kdy měl v Česku výpadek Google. Znamená to, že podnikatelé nebudou moci fakturovat?

Určitě ne. Dle informací Finanční správy se počítá s výpadky internetového připojení., v jehož rámci dojde k odeslání informace finanční správě po obnovení internetového připojení či pominutí jiné příčiny výpadku, a to nejpozději do 48 hodin od uskutečnění evidované platby. Podezřele časté výpadky budou ovšem důvodem ke kontrole – z důvodu, aby nedocházelo k obcházení zákona.

Psali jsme: Dusno kolem EET: Hospodářská komora je rozčarovaná, Dlouhý má vzkaz pro politiky Zrušit EET, dupla si část senátorů. V zákoně jsou estébácké metody, spustil Horník Babiš změny v EET předloží jako poslanec. Návrh nemá naši důvěru, říká Sobotka  

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přišel na poslední chvíli s nápadem vyjmout z EET e-shopy a drobné živnostníky. Většina se podivila nad tím, proč s touto změnou přichází v tuto chvíli, málokdo se ale zamyslel nad tím, jak velký má tento plán význam. Má podle Vás návrh ministra Babiše smysl?

Ano, zejména u e-shopů by se zavedení EET projevilo omezením plateb kartou, což by mělo negativní důsledky jak na e-shopy, tak na zákazníka. Navíc platby kartou jsou snadno kontrolovatelné na bankovním účtu. Zavedení EET by v případě e-shopů mělo opět dopad zejména na malé e-shopy (podnikatele), pro které je provozování e-shopu třeba jenom přivýdělek.

Proč podle Vás tuto změnu oznámil teprve několik dní před ostrým startem?

Zřejmě nechtěl dělat ze systému výjimky a až nyní vidí konkrétní důsledky.

Dá se EET nějak legálně obejít? Nebo jde opravdu o bezpečný a neprůstřelný systém?

Aby byl systém maximálně účinný, je třeba, aby každý kupující požadoval účtenku. Od snahy obcházet zákon má podnikatele také odradit poměrně vysoká pokuta, která může dosáhnout částky 500 tis. Kč. Je jasné, že čím více výjimek ze systému bude, tím větší prostor vznikne pro obcházení systému.

Může být EET pro podnikatele naopak něčím prospěšná?

Ano. Podnikatelé budou mít přesnou evidenci hotovostních tržeb kdykoliv k dispozici.

Související

Účtenka s EET.

Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET

Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv. 

Více souvisejících

elektronická evidence tržeb EET rozhovor Blanka Štarmanová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy