Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí materiální životní podmínky svých domácností a ekonomickou situaci v zemi. Pod zastřešením CEORG byl výzkum na toto téma v průběhu ledna 2017 realizován též v Polsku a v Maďarsku a koncem listopadu 2016 rovněž na Slovensku.

Ekonomickou situaci svého státu hodnotí z obyvatel zemí Visegrádské čtyřky nejlépe Češi. Za dobrou ji označilo 40 procent Čechů, za špatnou 19 procent. U Poláků také převažovaly kladné odpovědi, kterých bylo 33 procent proti 20 procentům záporných.

Naopak Maďaři a Slováci byli spíše pesimističtí. V Maďarsku bylo záporných hodnocení 27 procent, kladných 21 procent. Na Slovensku měla negativní hodnocení více než dvojnásobnou převahu - bylo jich 42 procent proti 19 procentům pozitivních.

V porovnání s předchozím výzkumem z léta roku 2016 se hodnocení současné ekonomické situace zlepšilo ve všech čtyřech sledovaných zemích, přičemž v České republice a v Maďarsku je aktuální hodnocení ekonomické situace vůbec nejlepší od roku 1999, odkdy srovnatelná měření v našich výzkumech probíhají, informuje soc.cas.cz.

Totéž lze říci i v případě Polska, i když u něj již v roce 2008 a rovněž na začátku minulého roku byly zaznamenány srovnatelné výsledky. Slováci ekonomickou situaci ve své zemi hodnotili o něco lépe pouze v období let 2007-2008 bezprostředně před nástupem světové finanční a ekonomické krize.

V hodnocení životních podmínek svých domácností bylo nejvíce kladných odpovědí v Polsku. Jako dobré tam podmínky hodnotilo 56 procent lidí, jako špatné šest procent. Druzí jsou Češi, kde bylo kladných odpovědí 48 procent a záporných 13 procent. Také v Maďarsku a na Slovensku kladná hodnocení převažovala. U Slováků bylo kladných odpovědí 36 procent a záporných 17 procent. Z dotázaných Maďarů hodnotilo podmínky jako dobré 29 procent a jako špatné 23 procent.

Pro všechny čtyři země podle CVVM platí, že aktuální hodnocení životních podmínek domácností bylo nejlepší od roku 1999, kdy se srovnatelná měření v zemích V4 provádějí.

Související

Více souvisejících

češi visegradská čtyřka Ekonomika domácnosti Životní úroveň

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy