Žena do školství, muž na stavbu? Genderové rozdělení profesí má negativní dopady

Praha - Neziskové organizace ze čtyř visegrádských zemí provedly průzkum, který se zaměřil na genderové rozdíly ve vzdělávání učňů a jejich uplatnění na trhu práce. Z něj vyplývá, že rozdělení některých profesí na téměř výhradně mužské, nebo ženské má řadu negativních dopadů na společnost a ekonomiku.

Na pracovním trhu se v oborech s výučním listem kvůli této situaci ženy potýkají s vyšší nezaměstnaností a nižšími platy. Jsou tak často závislejší na sociálních dávkách státu, ukázal průzkum, který dnes jeho autoři představili novinářům.

Převážně mužských je v Česku 59 oborů, těch s výraznou většinou žen je 25. Ženy pracují zejména ve službách, prodeji, pedagogice, administrativě, sociálních službách a zdravotnictví. Muži převažují v oblastech stavebnictví, průmyslu, telekomunikací, dopravy a strojírenství.

Experti a expertky z české společnosti Gender Studies, o.p.s., Institutu pro analýzu politik v Budapešti, polské Koalice Karat a slovenské organizace Es-Fem poukázali na to, že absence žen nebo naopak mužů v některých profesích má negativní dopady na životní úroveň absolventek oborů s výučním listem.

Jejich průměrný plat je totiž ve srovnání s platy vyučených mužů ještě nižší, než u ostatních žen. Platový rozdíl mezi ženami a muži v učňovských oborech činí 26 procent v neprospěch žen, zatímco průměrný platový rozdíl mezi oběma pohlavími na trhu práce je 22 procent.

„Pro dívky je přitom i tak výhodnější se vyučit v nějakém technickém oboru, protože i když budou mít pravděpodobně nižší plat než jejich kolegové na stejné pozici, stále si vydělají více než kdyby se rozhodly pro některou z feministických profesí," uvedla Jitka Hausenblasová z Gender Studies.

Podle autorů má nerovnost na trhu práce své kořeny ve vzdělávacím systému, který podporuje genderové stereotypy. Počet absolventek s výučním listem v oboru elektrotechniky a stavebnictví údajně nedosahuje ani 10 procent, zatímco v oborech jako zdravotnictví nebo sociální práce tvoří dívky čtyři z pěti všech absolventů. I když v současnosti do „typicky ženských" oborů proniká více chlapců, nelze podle odborníků podobnou tendenci pozorovat u pronikání dívek do oborů s převahou mužů.

Výzkumníci také uvádějí, že v České republice je v současnosti nedostatek některých absolventů. Týká se to hlavně technických oborů, kde převažují muži. „Zde je nevyužitý potenciál dívek," řekla ředitelka Gender Studies Helena Skálová. Zaměstnání žen v těchto pozicích by podle ní mohla vést ke snížení jejich chudoby a zároveň by podpořila ekonomický růst ve všech zemích visegrádské čtyřky.

Experti, kteří studii provedli, vydali také několik doporučení, která chtějí předat ministerstvu školství. Chtěli by dívky motivovat, aby šly na školy s tradičně vysokým poměrem chlapců. Pomoct by podle nich mohla třeba stipendia pro dívky nebo zavedení kvót pro jejich počty.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost Ekonomika zaměstnání firmy mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy