Vláda neschválila doplnění zásob ropy, ČR přitom neplní směrnici

Praha - Vláda dnes neschválila doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob, které požadovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer, ČTK to potvrdila i SSHR. Česko přitom letos přestalo plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob těchto produktů. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka měla země ke konci května zásoby na 85 dnů, zatímco ještě 1. dubna to bylo 87 dnů.

"Znamená to pro nás, že nadále budeme porušovat zákon ČR a evropskou směrnici o povinnosti mít zásoby minimálně na 90 dnů. Zároveň budeme i nadále platit 50 milionů korun ročně za prázdnou nádrž v Meru (nádrž státního správce ropovodů v Nelahozevsi na Mělnicku)," řekl dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

Navýšení zásob zablokovali ministři za hnuté ANO, upozornil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Česko má mít podle zákona nouzové zásoby ropy na minimálně 90 dnů. Vláda to chtěla zajistit, ale ministři za ANO to zablokovali," uvedl.

Podle Havlíčka tak v tuto chvíli otázka nákupu ropy padá. "Budeme se snažit ještě jednat s koaličními partnery, jak se k tomuto tématu vrátit. Ale bez změny jejich postoje to nebude možné," uvedl ministr.

Správa navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny. Zmíněný druh ropy navíc v zásobách SSHR chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.

S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí. V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinérií na českém území. Podle ministerstva se dá předpokládat, že v letošním roce se průběh zpracování ropy vrátí do normálního stavu. "Navrhujeme tedy případný nákup ropy či ropných produktů prozatím nerealizovat a vyčkat na skutečnost dovozů za rok 2017," uvedlo v podkladech pro vládu ministerstvo financí.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o 100.000 tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"ČSSD zkouší dva roky zbytečně utratit miliardu Kč za ropu, kterou nepotřebujeme. Kdyby se něco stalo, potřebujeme naftu a letecký benzin," uvedl dnes na twitteru Babiš.

SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V materiálech pro vládu správa uvádí, že v současnosti udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvou milionů tun. Z tohoto množství tvoří největší podíl ropa, které je uskladněn milion tun, následuje nafta (přibližně 700.000 tun) a benzin (více než 300.000 tun). SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

Více souvisejících

Vláda ČR ropa Jiří Havlíček (ČSSD) Správa státních hmotných rezerv (SSHR) EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev

Mír na Ukrajině je v nedohlednu kvůli pokračující agresi Ruské federace, varovali v pátek evropští ministři obrany. Zatímco Spojené státy pokračují v jednáních s Moskvou, evropské hlasy zaznívají stále silněji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy