Stát platí za chyby ÚOHS: České dráhy dostaly pokuty zpět a navíc ještě 4 miliony

Brno - České dráhy dostaly od státu zhruba čtyři miliony korun navíc k vráceným pokutám, kterými firmu v minulosti chybně sankcionoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nejvyšší z nich se vyšplhala na 25 milionů korun a padla za samotný nákup railjetů. Byla to vůbec největší pokuta v historii ÚOHS za veřejné zakázky.

Stát musel nejdříve vrátit neoprávněně vybrané pokuty a následně i platit úroky z nich, které se v součtu vyšplhaly na téměř čtyři miliony. ÚOHS případ komentovat nechce. "Vybírání a případné vracení pokut je zcela v kompetenci příslušného celního úřadu," uvedl pouze mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Nejvyšší pokuta byla 25 milionů korun. ÚOHS ale nedokázal sankci obhájit u soudů. České dráhy původně chtěly koupit 16 railjetů, pak poptávku změnily na 15 souprav s odlišnou konfigurací. Nakonec koupily od Siemensu pouze sedm vlaků zhruba za 2,7 miliardy korun. ÚOHS v minulosti tvrdil, že ČD porušily zákon, když zakázku na rekonfiguraci zadaly v jednacím řízení bez uveřejnění.

Úřad uváděl, že firma žádala zásadní změny původního plnění, takže nemohla postupovat bez soutěže. Podle drah byl ale jen rozšířen rozsah původní zakázky, a proto ji zadaly ve zjednodušeném řízení. Krajský soud v Brně se ve většině sporných částí přiklonil k argumentaci Českých drah.

"Pokuta byla ČD vrácena, nicméně bez příslušenství, proti čemuž podaly ČD opravný prostředek - námitky příslušnému celnímu úřadu. Námitky byly zamítnuty, proti zamítavému rozhodnutí se ČD odvolaly a odvolací orgán zrušil rozhodnutí o nepřiznání příslušenství, které činilo 3,6 milionu Kč. Tato částka byla poukázána na účet ČD," uvedl mluvčí firmy Radek Joklík.

ÚOHS následně neobhájil u soudů ani menší pokuty za pronájem lokomotiv Taurus, které soupravy Railjet tahají. V tomto případě musely České dráhy zaplatit milionovou sankci a další pokutu 1,2 milionu korun. Peníze dostaly od státu zpět s úrokem dohromady téměř 400.000 korun.

Související

Více souvisejících

České Dráhy ÚOHS veřejné zakázky železnice Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy