KOMENTÁŘ | Impotence vlády: Čtyri roky hádek a nicnedělání. Komentář Vojtěcha Varyše

Na nadcházejících parlamentních volbách je pozoruhodné především to, že stávající vládní koalice neměla za celé volební období žádnou relevantní opozici. A také předvolební boj se tak jeví jako souboj dvou hlavních vládních stran. Případně, jakou soutěž vedoucího hnutí ANO s mnoha malými stranami.

To, že volby v roce 2013 znamenaly pro českou politickou scénu zemětřesení, nemá smysl připomínat. To, že vzniklá koalice pod vedením Bohuslava Sobotky sice vydržela celé čtyři roky (jako teprve třetí od revoluce), ale za cenu neustálých sporů, drobných i větších skandálů, nás také nepřekvapí. Koneckonců legendární stupňování slova „nepřítel“, které kdysi prezentoval Vladimír Mečiar (nepřítel – úhlavní nepřítel – koaliční partner) všichni dobře známe a dle něj se chovaly i všechny předchozí vlády. Tudíž nebude nijak šokující, pokud by se po volbách dali tito koaliční partneři znovu dohromady.

Zajímavé ovšem je, že opoziční strany vesměs zůstaly na svém (KSČM), nebo si ještě pohoršily (TOP09). Pokud jim volební modely slibují zlepšení situace, týká se to jen jednotek procent (jako u ODS). Zkrátka, dosavadní vládní koalice nemá jasného vyzyvatele. Znamená to, že vládla tak dobře, že jsou obyvatelé spokojení? Nejspíš ani jedno.

Byla řada důvodů, z nichž se dalo vycházet při kritice vlády a razantní opoziční činnosti. Střet zájmů Andreje Babiše a s tím spojené skandály, neschopnost a nezkušenost jednotlivých politiků ANO a časté výměny jeho ministrů; rozhádanost a rozpolcenost sociální demokracie, kterou na jedné straně reprezentuje střelec Milan Chovanec a na druhé Jiří Dienstbier mladší, kde jedna ruka (ministerstvo průmyslu pod vedením Jana Mládka) neví, co dělá druhá (ministerstvo sociálních věcí pod vedením Michaely Marksové) atd. Za nejzávažnější se ale dá pokládat to, že vláda nijak nevládla. Věnovala se margináliím typu zvyšování minimální mzdy či kampaň Hate Free nebo tématům, která sice vzbuzovala celospolečenskou debatu, ale nic konkrétního neřeší: protikuřácký zákon nebo EET. S daňovou zátěží, se sociálním systémem, se zdravotnictvím, se školstvím se nedělo vůbec nic. Nemáme jasnou zahraničně-politickou a bezpečnostní koncepci, navzdory hospodářskému růstu nedošlo na žádné investice a výstavbu například dopravní infrastruktry nebo sociálního bydlení.

A opozice? Nic. Proto se dnes sociální demokracie může v předvolební kampani tvářit jako strana, která tu čtyři roky nevládla, a předkládat, co všechno zavede, až se konečně dostane k moci, proto mohou lidovci hrát svou tradiční obojakou hru „neříkám ani tak ani tak“ a proto může ANO stále sebe samo stylizovat jako hnutí, které přichází zvenku, aby provádělo „změny“.

ODS se po historickém debaklu sbírala ze země, komunisté jsou už léta spokojení se stavem věcí, na němž potichu vydělávají, než by se věnovali nějakému skutečnému protestu. TOP 09 marně hledá sama sebe v čele s nepopulráním Miroslav Kalouskem, po rozvodu se Starosty a penzionování Karla Schwarzenberga. Úsvit se raději rozpadl kvůli sporům o peníze. A zatímco jeho poslanci, které před čtyřmi lety vytáhl Tomio Okamura jako zcela neznámé tváře do parlamentu, se zas do stejného neznáma vrátí, on tam letos pod novou značkou vytáhne zas další neznámou partičku. Ovšem bylo by chybou brát zrovna Okamuru jako opoziční postavu: jeho PR je založené na charizmatu pouťového baviče a jeho protestní řeči jsou vedeny obecně a mimo reálné terče, a už vůbec neútočí na vládu.

Impotence vlády i opozice kupodivu nedokázaly využít ani mimoparlamentní strany jako Piráti, Zelení a Svobodní, o nichže se muví asi nejvíce – jsou ovšem stejně konformní jako před minulými volbami, proto si už ani s nimi nelze spojit představu, že by přicházeli něco měnit.

Letošní české volby jsou pořádná nuda.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Vláda ČR volby 2017 ČSSD Hnutí ANO Andrej Babiš Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko

Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy