ROZHOVOR | Zvyšování minimální mzdy nedává smysl. Prodavačky budou nahrazeny samoobslužnými pokladnami, varuje pro EZ Šichtařová

ROZHOVOR - Politické strany před volbami slibují hory doly. Řada těchto slibů se týká ekonomických otázek, jako jsou navyšování minimální mzdy, nebo naopak zrušení superhrubé mzdy. Jsou takové sliby splnitelné? A jak případné změny prospějí lidem? I na to jsme se ptali ekonomky a ředitelky poradenské společnosti Next Finance Markéty Šichtařové.

Česko několik dní před volbami ovládla kauza ohledně těžby lithia. Zatímco podle KSČM, ANO a SPD by měla těžba zůstat v rukou státu, podle ČSSD by se těžby mohl ujmout zahraniční investor. Co by bylo pro českou ekonomiku výhodnější?

V tomto případě hrozí, že dojde ke zcela zásadnímu nepochopení jádra celé kauzy. A že se „svede stopa“ špatným směrem.

To, co mně na této kauze zaráží, je nejasný původ investora. Zejména jeho registrace na Panenských ostrovech. Daňový ráj má několik funkcí. Jmenuje se sice „daňový“ ráj, ale daně jsou jen jednou z více funkcí, které mají. Minimálně stejně podstatnou funkcí daňového ráje bývá skrytí vlastnické struktury. Připomeňme, že něco podobného je možno vystopovat u kauzy solárních elektráren, je veřejným tajemstvím, že mezi solárníky jsou i někteří bývalí čeští politici, kteří si v podstatě ušili solární zákony na míru.

A právě v tom vidím největší problém tohoto kontraktu. Veřejnost se sice cítila pobouřena tím, že kontrakt byl podepsán se zahraniční, nikoliv českou firmou, ale to osobně považuji za prkotinu – ekonomická teorie merkantilismu, která vychází z předpokladu, že majetek se má hromadit a zpracovávat na území jedné země, je už dávno překonaná a bylo jasně historií prokázáno, že takto to nefunguje. Podstatné je lithium těžit; ne to, zda technologie bude česká či australská. Takže tady bych problém nehledala. Vidím ale problém v tom, že kontrakt vzbuzuje pochybnosti právě kvůli oné skryté vlastnické struktuře. Proč má někdo motiv skrývat se? Nejspíš proto, že nechce, aby byl znám, protože by mu to mohlo uškodit. Komu by mohlo uškodit, že je znám? Buď nějakému politikovi, nebo někomu s pohybnou pověstí a historií.

My vlastně vůbec nevíme, jestli čirou náhodou v pozadí kontraktu nestojí některý politik, který si založil firmu na Panenských ostrovech a následně prázdnou schránku v Austrálii… Vyloučit to totiž v tomto stavu vůbec nelze. Úvaha prezentovaná veřejnosti tak, že by mělo být problémem, že investor je ze zahraničí, je trochu zavádějící. V jejím pozadí stojí vlastně nevyřčený předpoklad, že „zisky musíme držet doma“. To je vlastně stejný předpoklad, který vede k nekonečným diskusím o tom, zda nějak nezakázat repatriaci zisků ze zahraničních investic u nás. Jenomže tahle úvaha má jednu zásadní chybu.

Musíme si uvědomit, že lithium je dost možná nafouklá bublina. Je relativně vzácné a drahé. Tudíž automobilové a další společnosti se usilovně snaží hledat za lithium náhradu. My nemáme technologii, nevíme, zda za deset let bude lithium stále ještě zajímavé, a navíc lithium se u nás bude těžit poměrně drahou technologií přímo z rudy (to je asi takový rozdíl jako těžit ropu z vrtu či z břidlic hydraulickým štěpením – obojí je jinak technologicky i finančně náročné). Kdyby za těchto podmínek chtěl těžit stát, byl by to naprostý hazard s penězi daňových poplatníků. No a pokud jde o soukromou společnost, ta pochopitelně bude státu platit DPH, DPPO i úhradu z vydobytých nerostů, takže vůbec není pravda, že česká ekonomika přijde zkrátka.

Jedním z předvolebních taháků ČSSD je navyšování minimální mzdy. Nakolik je to v naší ekonomice udržitelné? Kam až může reálně stoupnout?

Ekonomicky to smysl vůbec nedává. Nikdy nebylo snazší rutinní pracovníky nahrazovat stroji: prodavačky, hlídače, vrátné, uklízečky, zahradníky. Místo nich při zvýšení minimální mzdy zaměstnavatelé „zaměstnají“ samoobslužnou pokladnu, alarm, závoru na čočku, autonomní robotický vysavač, autonomní sekačku. To všechno již dávno existuje a používá se a masovému rozšíření brání jen to, že někteří zaměstnanci jsou stále ještě levnější. Jenomže pokud tyto zaměstnance připravíme o práci, stanou se nezaměstnatelní, protože nemají žádnou kvalifikaci.

Argumentovat tím, že v minulosti jsme statisticky nepozorovali po zvýšení minimální mzdy nárůst nezaměstnanosti, není správné ze dvou důvodů. Zaprvé minimální mzda se nikdy nezvýšila na 16 000. Zadruhé jak jsem řekla, tito lidé se stanou nikoliv jen nezaměstnaní, ale nezaměstnatelní. To je rozdíl. Oni se totiž už nemají šanci uplatnit kvůli své nízké kvalifikaci. Tedy oni si už ani práci hledat nebudou. Jednoduše z trhu práce vypadnou. Ve statistikách přestanou figurovat. Nezaměstnanost se tak statisticky nezvýší, ale zvýší se kolonka „ekonomicky neaktivní obyvatelstvo“.

Co mají dělat zaměstnavatelé, kteří na státem nařízené navýšení nemají? Propouštění přece povede k nezaměstnanosti a tím ekonomiku opět potopí.

Pochopitelně. To ale vykládejte ČSSD, ne ekonomům. Pochopitelně, že zvýšení minimální mzdy – jak jsem právě vysvětlila, poškodí zaměstnavatele, protože jim zvýší náklady, zaměstnance, protože jim zvýší nezaměstnanost, i nás všechny, protože všichni se budeme muset skládat na vyšší sociální dávky v nezaměstnanosti, a protože nám pomaleji poroste životní úroveň kvůli zpomalení celé ekonomiky. Nápad ČSSD škodí všem kromě sociálně-demokratickým politikům, kterým přihraje naivně nevědomé hlasy.

ODS staví svůj program na zrušení superhrubé mzdy. Opravdu by se po jejím zrušení uvolnily ruce podnikatelům a měli by více peněz na investice a pro zaměstnance?

Bohužel v ekonomice neplatí takto přímočará rovnátka, ekonomika je víc o psychologii než o matematických výpočtech. Nemůžeme si tedy být na % jisti, že by se tento předpoklad splnil. Jediné, co můžeme říci, že tento předpoklad dává smysl. Přesto by bylo zkratkovité tvrdit, že zaměstnavatelům nutně zůstane víc peněz – jednoduše proto, že ekonomika se už dostala do stádia zpomalování svého růstu. Nyní už spíš dojde k mírnému ekonomickému ochlazení. Příští vláda, ať už tedy bude složená z jakýchkoliv stran, bude mít tu smůlu, že jí opozice bude připisovat údajnou vinu na tomto zpomalení – což vůbec nemusí být pravda. Můžeme to tedy otočit – může říci, že zrušení superhrubé mzdy by bylo aspoň nějakou pomocí pro zaměstnance i zaměstnavatele v době ekonomického ochlazení.

Kde by stát v takovém případě sháněl chybějící příjmy do státní kasy?

To ODS, pokud tedy vím, takto implicitně neříká. Nicméně můžeme spekulovat. Peníze by se daly sehnat třeba tak, že bychom opět zeštíhlili státní správu o oněch 30 000 státních zaměstnanců, kterých přibylo během posledních čtyř let. Ale nevím, zda toto ODS plánuje… Jde jen o mou dedukci.

Hnutí ANO navrhuje také zrušení superhrubé mzdy. V programu navíc píše: "Oproti dnešním reálným sazbám 20,1 a 24 %, které jsou důsledkem navyšování základu daně o pojistné placené zaměstnavatelem, prosadíme nové sazby 19 a 24 % z hrubé mzdy, které nahradí i stávající solidární přirážku." Co přesně si pod tím má volič představit?

Já se vám bez mučení přiznám, že nevím, jak přesně to ANO míní. Zejména mě mate, že se takové úpravy ANO nesnažilo prosadit během posledních čtyř let… Mate mě také odkaz na „navyšování základu daně o pojistné placené zaměstnavatelem“ – není mi úplně jasné, co z toho nyní má plynout. Proč o tom mluvíme. Možná si jen sedím na vedení. Ale dávám v úvahu tuto možnost: Pokud mi tato formulace připadá poněkud chaotická, byť ekonomiku sleduju každý den, jak vysoká je pravděpodobnost, že záměr přesně pochopí ti, kterých by se to mělo týkat?

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Markéta Šichtařová (ekonomka) volby 2017 těžba lithia ODS Hnutí ANO mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy