Opravdu bylo za socialismu lépe? Do debaty se vložili vědci a přinesli jasná čísla

I více než dvě desítky let po pádu socialistického režimu se objevují hlasy, které tvrdí, že dříve se žilo lépe než dnes. Této otázce se kromě historiků a ekonomů věnují i odborníci z jiných oblastí, a jasně dokázali, že tomu tak není.

Nejnovější výzkum slovenských odborníků ukazuje, že konec socialismu přinesl nejen svobodu, ale i prodloužil život lidem. Institut pro ekonomické a sociální reformy (INEKO) proto tvrdí, že demokracii je třeba si chránit.

Institut na základě údajů Eurostatu vytvořil graf, v němž porovnává délku života v jednotlivých obdobích. Podle grafu byla v roce 1989 očekávaná délka života 71,2 roku, čili stejná jako v roce 1964. Růst začala až po pádu železné opony a v roce 2014 dosáhla 77 let.

"Za posledních 25 let vlády komunistů se nám život v průměru neprodlužoval. Na rozdíl od demokratického světa, kde lidé žili stále déle," podotkl ústav na facebooku.

Institut následně vysvětlil, proč roste průměrný věk například v takové komunistické Číně. Může za to několik faktorů. "Neboť se uvolnila pravidla pro podnikání, například i pro vstup zahraničních investorů," tvrdí odborníci.

Vliv na růst délky života ale má i opožděná industrializace, které mělo pomoci právě uvolnění podnikání, a fakt, že Čína roste z velmi nízkých úrovní. "Relativně nedávno tam měli hladomor," dodávají odborníci.

Důvodem, proč je socialismus tak populární, ale nejsou tyto faktory, nýbrž jsou politici. Socialismus totiž politikovi do rukou dává moc. Oproti tomu kapitalismus ji bere. Pokud si člověk chce raději vydělávat na základě „koho znám“ než „jak dobře mi jde práce“, také raději ocení socialismus.

Protože už neexistuje žádná čistá doktrína socialismu či kapitalismu, je pro politiky snazší vířit vody tak, aby nebylo vidět, jak mnohem lepší je kapitalismus. Lidé, kteří pak raději věří politikům, si často ani neuvědomí, jak si s nimi hrají. Server TownHall na základě ekonomických analýz sestavil seznam důvodů, proč je kapitalismus lepší než socialismus.

Socialismus nad kapitalismem vede v jedné věci – nabízí větší stabilitu. Je to skoro jako hodně drahé pojištění – abyste ho zaplatili, skoro umíráte hlady, ale když je problém, zachrání vás. Pro většinu lidí je tato situace nepředstavitelná.

Vláda kapitalistického státu si také může dovolit poskytnout lidem rovné možnosti se základními zákony a regulacemi. Socialismus však touží po rovnosti výsledků. To je děsivá myšlenka hlavně pro svobodomyslné lidi, protože aby si mohli všichni být finančně rovni, vyžaduje to totalitní stát. Kapitalismus lidi podporuje ve vlastním podnikání, zatímco socialismus si ho raději uzurpuje pro sebe.

Kapitalismus má také nadání přesouvat kapitál tam, kde má největší význam. Buď lidem nabídne něco, co chtějí, nebo to udělá někdo jiný. Na druhé straně socialismus tohle neumí. Protože vláda neutrácí vlastní peníze, nemá potřebu dlouho přemýšlet nad tím, jestli o ně přijde.

Ostatně samotný ekonomický růst rozhodně funguje lépe za kapitalismu než za socialismu. Rychle rostoucí ekonomie dává vzniknout novým pracovním pozicím, dodává více peněz lidem. V socialismu to takto nefunguje.

Právě to je důvodem, proč se oproti minulému režimu zvedla cena zboží, stejně jako množství peněz, které lidé vlastní. A tak například zatímco v roce 1989 stálo 250 gramů másla 10 Kčs, o více než dvacet let později, v roce 2010, se cena pohybovala okolo 40 korun. V roce 2016 se pak cena vyšplhala na více než 51 korun.

Zatímco v roce 1966 stálo podle ČSÚ jedno vejce korunu, v roce 1984 zdražilo v obchodech na 1,20 koruny. Za stejnou cenu si lidé mohli vejce koupit i v roce 1989. V roce 2010 zákazník nechal v obchodě za desetikusové balení slepičích vajec asi 26 korun, v roce 2016 o devět korun více, tedy zhruba 37 korun.

V roce 1989 stál kilogram kostkového cukru 8 Kčs. Na začátku tisíciletí se cena kilogramu cukru pohybovala něco málo přes pětadvacet korun. V roce 2016 to bylo dokonce necelých 24 korun.

V roce 1989 vyšel litr polotučného mléka na 2 Kčs. V roce 2002 se cena litru mléka zvýšila na zhruba 14 korun, v roce 2010 na více než 16 korun, v roce 2016 si zákazník připlatil jen asi o korunu navíc.

Související

Zbytky zámku v Maříži. (autor: Harold)

Smutný příběh mizejícího zámku Maříž. Kdo ho má na svědomí?

Zámek, respektive zbytky zámku Maříž, se nacházejí na okraji stejnojmenné vsi v jihozápadní části Moravy, nedaleko hranic s Rakouskem. Právě blízkost Rakouska několikrát významně zasáhla do dějin tvrze, později zámku, ať už v dobrém, či ve zlém. Dnešní stav zámku má na svědomí působení JZD a částečně též francouzští filmaři.

Více souvisejících

socialismus Komunismus Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Tuleja ministrem pro vědu a výzkum nebude. Nominace se vzdal

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja (TOP 09) se v pátek rozhodl vzdát nominace do funkce. Ve vládě měl nahradit poslankyni Helenu Langšádlovou, jejíž demisi již přijal prezident Petr Pavel.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy