Sbírka právních norem a předpisů, kterou nechal vydat český kníže Břetislav I. v roce 1039, je vůbec nejstarším českým zákoníkem. Mimo jiné nám dává možnost nahlédnout do středověké společnosti, která byla pod značným vlivem církve. Břetislavova dekreta zahrnují také popisy nejrůznějších deliktů a trestů. Zákoník to byl nesmírně krutý.
Českému knížeti Břetislavovi I. dal nejznámější český kronikář Kosmas přezdívku „český Achilles“. Kníže, který byl u moci v letech 1034 až 1055, se narodil v roce 1002 Oldřichovi a Boženě. Stejně jako jeho otec, také sám Břetislav si unesl ženu, a to Jitku, jeptišku z kláštera Schweinfurt. Páru se později narodil syn Spytihněv, který v roce 1055 vystřídal svého otce na knížecím stolci.
V roce 1039 došlo nad hrobem svatého Vojtěcha v Hnězdně k vyhlášení prvního českého zákoníku, který dnes známe jako Břetislavova dekreta. Ta byla vyhlášena pouze ústně, díky kronikáři Kosmovi máme však i písemnou podobu zákoníku. Ostatky světce pak kníže Břetislav I. přivezl do Prahy.
Břetislavova dekreta částečně vycházejí z myšlenek svatého Vojtěcha, který kladl důraz na křesťanské mravní zásady. Dnes musíme mít na paměti, že v první polovině 11. století a následně po celý středověk život člověka prakticky řídila víra a církev. Lidé tehdy žili podle křesťanské morálky. Křesťanské normy najdeme také v nejstarším českém zákoníku knížete Břetislava I. Břetislavova dekreta jsou ostře namířena proti pohanům a pohanským zvykům či rituálům, které se však v české lidové kultuře ještě dlouho po přijetí křesťanství objevovaly. Přísné tresty čekaly na ty, kteří by se neřídili církevními předpisy. Zákoník například nedovoloval pohřbívání zemřelých mimo posvátnou půdu hřbitova, což se však pod vlivem právě dožívajících pohanských tradic ne vždy dodržovalo.
Velká část zákoníku se zabývá manželstvím a rodinným právem. V tomto ohledu rovněž vychází z křesťanských zásad. V roce 1039 vešla v platnost monogamie – do té doby byla přitom rozšířená také polygamie nebo bigamie. Důraz je pak kladen na uzavření církevního sňatku, tedy před církevním hodnostářem. Takové manželství pak bylo trvalé, rozvody nebyly možné! Pokud by manžel opustil manželku, byl by vyhnán ze země. Totéž platilo v případě, kdyby žena opustila svého muže. Podle zákoníku knížete Břetislava I. si také měli být manželé věrni, cizoložství dekreta zakazovala a nařizovala za něj tresty.
Dále v Břetislavově zákoníku najdeme například zákaz práce v neděli. V tento den se nesměly konat ani trhy – za porušení se platily vysoké pokuty.
Také je zde zmínka o vraždách, o potrestání vrahů a zločinců. Člověk, který se dopustil vraždy nebo nějakého jiného deliktu, putoval na výslech před soud. Pokud se zde nepřiznal, musel podstoupit tzv. ordál, tedy boží soud. Jednalo se o jakousi zkoušku neviny, přičemž měl zasáhnout Bůh svými nadpřirozenými silami a dokázat, že dotyčný se ničeho nedopustil. Ordál měl různé podoby. Zkouška vodou spočívala ve spoutání obviněného a jeho následném potopení do vody. Pokud se dotyčný potopil, byl nevinen. Když však plaval na hladině, byl potrestán. Také byly prováděny zkoušky ohněm. Dodnes je známé úsloví, že „dobrého nepálí“ – souvislost s ordálem je zřejmá. Člověk musel bez újmy projít po rozžhavených uhlících nebo držet v rukou rozžhavený kov, aby tak dokázal, že žádný zločin nespáchal. Ordál v našich zemích nechala zrušit až Marie Terezie v roce 1776.
V nejstarším českém zákoníku se můžeme dočíst o nejrůznějších trestech za zločiny či porušení křesťanských zásad, jako je například vyhnanství, prodej osoby do otroctví, ztráta majetku ve prospěch panovníka, vysoké pokuty nebo kruté tělesné tresty.
Související

KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského: Svatý Václav se projevil jako schopný politik a zachránce národa. Jeho odkaz je aktuální i dnes

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice
Přemyslovci , Břetislav I. , zákony , historie
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 58 minutami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 1 hodinou

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 2 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 3 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 3 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 3 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 3 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 4 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 5 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 5 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 6 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 7 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 8 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 9 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera
Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.
Zdroj: Libor Novák