Břetislavova dekreta? Nejstarší český zákoník byl nesmírně krutý

Sbírka právních norem a předpisů, kterou nechal vydat český kníže Břetislav I. v roce 1039, je vůbec nejstarším českým zákoníkem. Mimo jiné nám dává možnost nahlédnout do středověké společnosti, která byla pod značným vlivem církve. Břetislavova dekreta zahrnují také popisy nejrůznějších deliktů a trestů. Zákoník to byl nesmírně krutý.

Českému knížeti Břetislavovi I. dal nejznámější český kronikář Kosmas přezdívku „český Achilles“. Kníže, který byl u moci v letech 1034 až 1055, se narodil v roce 1002 Oldřichovi a Boženě. Stejně jako jeho otec, také sám Břetislav si unesl ženu, a to Jitku, jeptišku z kláštera Schweinfurt. Páru se později narodil syn Spytihněv, který v roce 1055 vystřídal svého otce na knížecím stolci.

V roce 1039 došlo nad hrobem svatého Vojtěcha v Hnězdně k vyhlášení prvního českého zákoníku, který dnes známe jako Břetislavova dekreta. Ta byla vyhlášena pouze ústně, díky kronikáři Kosmovi máme však i písemnou podobu zákoníku. Ostatky světce pak kníže Břetislav I. přivezl do Prahy.

Břetislavova dekreta částečně vycházejí z myšlenek svatého Vojtěcha, který kladl důraz na křesťanské mravní zásady. Dnes musíme mít na paměti, že v první polovině 11. století a následně po celý středověk život člověka prakticky řídila víra a církev. Lidé tehdy žili podle křesťanské morálky. Křesťanské normy najdeme také v nejstarším českém zákoníku knížete Břetislava I. Břetislavova dekreta jsou ostře namířena proti pohanům a pohanským zvykům či rituálům, které se však v české lidové kultuře ještě dlouho po přijetí křesťanství objevovaly. Přísné tresty čekaly na ty, kteří by se neřídili církevními předpisy. Zákoník například nedovoloval pohřbívání zemřelých mimo posvátnou půdu hřbitova, což se však pod vlivem právě dožívajících pohanských tradic ne vždy dodržovalo.

Velká část zákoníku se zabývá manželstvím a rodinným právem. V tomto ohledu rovněž vychází z křesťanských zásad. V roce 1039 vešla v platnost monogamie – do té doby byla přitom rozšířená také polygamie nebo bigamie. Důraz je pak kladen na uzavření církevního sňatku, tedy před církevním hodnostářem. Takové manželství pak bylo trvalé, rozvody nebyly možné! Pokud by manžel opustil manželku, byl by vyhnán ze země. Totéž platilo v případě, kdyby žena opustila svého muže. Podle zákoníku knížete Břetislava I. si také měli být manželé věrni, cizoložství dekreta zakazovala a nařizovala za něj tresty.

Dále v Břetislavově zákoníku najdeme například zákaz práce v neděli. V tento den se nesměly konat ani trhy – za porušení se platily vysoké pokuty.

Také je zde zmínka o vraždách, o potrestání vrahů a zločinců. Člověk, který se dopustil vraždy nebo nějakého jiného deliktu, putoval na výslech před soud. Pokud se zde nepřiznal, musel podstoupit tzv. ordál, tedy boží soud. Jednalo se o jakousi zkoušku neviny, přičemž měl zasáhnout Bůh svými nadpřirozenými silami a dokázat, že dotyčný se ničeho nedopustil. Ordál měl různé podoby. Zkouška vodou spočívala ve spoutání obviněného a jeho následném potopení do vody. Pokud se dotyčný potopil, byl nevinen. Když však plaval na hladině, byl potrestán. Také byly prováděny zkoušky ohněm. Dodnes je známé úsloví, že „dobrého nepálí“ – souvislost s ordálem je zřejmá. Člověk musel bez újmy projít po rozžhavených uhlících nebo držet v rukou rozžhavený kov, aby tak dokázal, že žádný zločin nespáchal. Ordál v našich zemích nechala zrušit až Marie Terezie v roce 1776.

V nejstarším českém zákoníku se můžeme dočíst o nejrůznějších trestech za zločiny či porušení křesťanských zásad, jako je například vyhnanství, prodej osoby do otroctví, ztráta majetku ve prospěch panovníka, vysoké pokuty nebo kruté tělesné tresty.

Související

Myslbekova jezdecká socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Komentář

KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského: Svatý Václav se projevil jako schopný politik a zachránce národa. Jeho odkaz je aktuální i dnes

Svatý Václav, jehož výročí si dnes připomínáme jako Den české státnosti, má v našich dějinách mimořádné místo. Jeho význam pro českou společnost je hned dvojí. Jednak se stal hlavním patronem českého národa a do dějin se zapsal i jako člověk, který stál u samých počátků české státnosti. Ačkoli se jedná o významnou osobnost, panovníkův život je obestřený řadou záhad. Do současnosti nejsou úplně objasněné okolnosti jeho zavraždění, za kterým má stát bratr Boleslav. Otazníky také panují nad tím, zda k hrůznému činu ve Staré Boleslavi došlo 28. září v roce 935 anebo už v roce 929. K jeho odkazu, který je po tisících letech aktuální i dnes, se Češi obrací pokaždé, když je jim nejhůře. Svatý Václav se projevil jako velmi schopný politický vůdce, státník a zachránce národa.
Svatá Ludmila odjíždí z Prahy na Tetín

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního písemnými prameny potvrzeného knížete z rodu Přemyslovců a první česká světice byla podle staré legendy zavražděna krutými Vikingy najatými její snachou Drahomírou. Jako vražedná zbraň jim posloužil kněžnin vlastní šátek.

Více souvisejících

Přemyslovci Břetislav I. zákony historie

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 58 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 7 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy