Zelená elektřina? Česko prošlo za 100 let překotným vývojem, prioritu měla vltavská kaskáda

Praha - Výroba takzvané zelené elektřiny v ČR stoupla za posledních sto let 125krát. Mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier řekl, že v době vzniku republiky v roce 1918 disponovalo Československo jako průmyslový pilíř bývalé monarchie v podstatě jediným typem obnovitelného zdroje, a to vodními elektrárnami.

Mluvčí uvedl, že tyto zdroje tehdy celkem vyráběly 85 gigawatthodin (GWh) ročně a podílely se tak na celkové produkci elektřiny z 7,7 procenta. "Po sto letech nacházíme na území ČR pestré portfolio ekologických elektráren, které loni vyprodukovaly 10.674 GWh. Znamená to 12procentní podíl na celkové tuzemské výrobě elektřiny," podotkl mluvčí.

Ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač doplnil, že československá energetika měla v roce 1918 ve srovnání s dneškem rozdrobenou strukturu výrobních zdrojů a logicky nesrovnatelně nižší úroveň produkce i spotřeby.

Ambiciózní plány na výrazné posílení a centralizaci hydroenergetiky se v meziválečném období podle ČEZ podařilo naplnit jen zčásti, přesto vodní zdroje dokázaly v předválečném roce 1938 vyrobit už 600 GWh elektřiny a posunout se k 14,8procentnímu podílu na celkové produkci. Významným impulsem pro výrobu elektřiny z vody se stala socialistická industrializace, která přinesla dotažení předválečných plánů v hydroenergetice.

V českých zemích měla prioritu především výstavba takzvané vltavské kaskády, podstatně naopak klesl počet malých vodních elektráren. "Elektrárna Orlík, největší tuzemská akumulační elektrárna, dodala dosud do sítě více než 19 terawatthodin (TWh) elektřiny, tj. ekvivalent pokrytí aktuální spotřeby všech českých domácností po dobu dvou let," uvedl ředitel divize výroba ČEZ Ladislav Štěpánek.

Schreier poznamenal, že pestřejší zabarvení dostala mapa obnovitelných zdrojů v České republice až od devadesátých let 20. století, ve zrychlenější podobě v první dekádě 21. století. "S rozvojem nových technologií si cestu do rukou malovýrobců našly nejprve větrné elektrárny, u nichž stonásobný růst od roku 2003 dospěl zatím k instalovanému výkonu 311 megawattů (MW). Následovaly zhruba od roku 2008 fotovoltaické instalace - s šestisetnásobkem instalovaného výkonu, který čítá 2130 MW. Se zázemím zejména v zemědělském sektoru vzrostl mezi lety 2008 až 2013 desetinásobně na asi 330 MW také instalovaný výkon v zařízeních na využití bioplynu," dodal mluvčí.

Související

Více souvisejících

Elektřina ČEZ 100. výročí vzniku Československa Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy