V Česku začala topná sezóna, letos později. Jak uspořit náklady?

Praha - Po náhlém ochlazení v Česku začala topná sezona. Letos přišla kvůli dlouhému létu a teple později než obvykle, běžně začíná s nástupem školního roku. Radiátory se začaly rozehřívat už v neděli v domácnostech a firmách na západě republiky a postupně se přidávají další regiony. V pondělí začala topná sezona třeba v Plzni, Liberci nebo v Hradci Králové, dnes začali topit i v Praze, Brně či Zlíně.

Topná sezona formálně začíná po 1. září, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne dva dny po sobě pod 13 stupňů Celsia a předpověď počasí neočekává v nadcházejících dnech oteplení. Podle mluvčího Teplárenského sdružení ČR Pavla Kaufmanna začala letošní sezona neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení vytápění v různých městech republiky i delší než dva týdny, letos podzim přišel později, ale velmi rychle. Většina tepláren začíná topit během jednoho týdne.

"Loni klesla průměrná denní teplota pod 13 stupňů hned 1. září a během měsíce jen několikrát vystoupala nad tuto hodnotu. Od roku 2009 mělo letošní září nejdelší nepřetržité období s průměrnou denní teplotou nad 13 stupni. Pod tuto hranici průměrná denní teplota v ČR klesla až minulou sobotu," uvedl dnes Kaufmann.

Podle sdružení se tradičně nejdříve začalo topit na západě Čech a ve výše položených oblastech. V neděli začaly s vytápěním Jihlavské kotelny na Vysočině, v pondělí zahájily vytápění soustavy v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a dalších připojených obcích Elektrárny Opatovice. Dnes zahajují dodávky tepla Pražská teplárenská nebo Teplárny Brno.

"Ve srovnání s loňskem startujeme topnou sezonu o devět dní později," řekl dnes ČTK obchodní ředitel Pražské teplárenské Tomáš Sluka. V Hradci Králové zahájily teplárny sezonu v pondělí, proti předchozím rokům je to o dva týdny později. "Obvykle zahajujeme dodávky v první dekádě září," řekl dnes ČTK ředitel společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Loni topná sezona v hradeckém kraji začala 4. září. Společnost Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem 60.000 domácností z Pardubicka, Hradecka a Chrudimska, začala topnou sezonu o deset dní později než loni. Stejně je tomu i v Brně či Zlíně, kde začali topit dnes.

Podle Teplárenského sdružení průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 GJ tepla. Průměrná cena tepla z uhlí činí 570 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 615 Kč/GJ. Ceny tepla velké teplárny se zahájením topné sezony neměnily. K případným změnám cen obvykle přistupují od 1. ledna. Ceny na rok 2019 teplárny zatím neoznámily. Průměrná roční platba domácností se pohybuje kolem 14.000 až 16.000 korun. Podle statistiků se náklady na vytápění a teplou vodu podílejí na celkových výdajích domácnosti asi šesti procenty.

Teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny zásobují teplem přes 1,7 milionu českých domácností. Zhruba 55 procent tepla se vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu a sedm procent tvoří biomasa.

Podle produktové specialistky tuzemského výrobce otopných těles Korado Zuzany Richtrové by lidé pro úsporu nákladů neměli podceňovat kontrolu zařízení. "Před zimou by majitelé měli provést kontrolu a řádné odvzdušnění radiátorů. Zbytek nákladů závisí na požadované vnitřní teplotě v dané místnosti. Každý stupeň nad 21 stupňů Celsia představuje růst nákladů o dvě až šest procent," dodala.

Dlouhotrvající teplo skončilo v Česku v pátek tropickým dnem, venkovní teploty v Polabí dosáhly i 31 stupňů. V noci na sobotu přišlo se studenou frontou ochlazení, v pondělí na horách i sněžilo.

Související

Ilustrační fotografie.

Kachlová kamna. Geniální středověký vynález, který vyhříval i zdobil interiér

Kachlová kamna mají dlouhou historii, patří k nejvýznamnějším vynálezům středověku. Z technického hlediska představovala nový a efektivní druh otopného zařízení s mnohými výhodami. Kromě výhřevné funkce měla středověká kamna také funkci estetickou. Skládala se totiž z reliéfně zdobených kachlů, které mají dodnes značnou výpovědní hodnotu. Dávají nám třeba možnost nahlédnout do každodenního i duchovního života lidí v minulosti, způsobu jejich myšlení i řemeslné zručnosti.

Více souvisejících

topení Energetika domácnosti

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy