Společnost Liberty House uvádí, že na převzetí všech závodů včetně ostravské hutě, které kupuje od skupiny ArcelorMittal, je finančně dobře připravena. V Ostravě chce pokračovat v připraveném investičním plánu. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ředitel Liberty Steel Jon Bolton. Odborové organizace ArcelorMittalu Ostrava poslaly Evropské komisi námitky proti prodeji podniku firmě Liberty House, protože se domnívají, že by prodej huť trvale a nezvratně poškodil.
Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek EK se musí některých podniků zbavit, aby neměla příliš velký podíl na evropském trhu. Britská firma Liberty House, jež by se měla stát novým vlastníkem ostravského podniku, patří do indické skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance indického podnikatele Sandžíva Gupty.
Liberty má koupit i podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii. Podmínkou pro uzavření transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s odborovými organizacemi.
"V otázce financování jsme dobře připraveni na převzetí všech závodů. V opačném případě by připomínky vznesly jak ArcelorMittal, tak Evropská komise," uvedl Bolton. Liberty podle něj ohledně budoucích investic jasně uvedla, že hodlá pokračovat v nastaveném investičním plánu AMO, který byl v minulosti připraven. "V následujících týdnech budeme zkoumat příležitosti pro další investice nad rámec tohoto plánu," uvedl Bolton.
Odboráři mimo jiné napsali, že Liberty nemá v plánu do AMO investovat a že jim uvedla, že její strategie pro Ostravu je využívat stávající zařízení a být nízkonákladovým dodavatelem v regionu. Martina Houšková k tomu za Liberty House sdělila, že tato věta je chybná. "Obáváme se, že ze strany odborů se musela stát nějaká chyba v překladu," uvedla Houšková.
Odboráři také uvedli, že Liberty nemá zájem o energetiku, která je klíčovým zařízením huti, a chce být do budoucna závislá na skupině ArcelorMittal, protože dřívější závod Energetika (dnes TAMEH Czech) není součástí prodeje. "Co se závodu Energetika týče, již jsme zajistili dohodu o nákupu energií za konkurenceschopné ceny - zajistíme tak rentabilní provoz ostravské hutě. Do budoucna si stále ponecháváme otevřenou možnost odkupu energetických závodů," komentoval to Bolton s tím, že konkrétními kroky se firma bude zabývat v nejbližších dnech.
Odbory AMO rovněž uvedly, že součástí kupní smlouvy jsou pouze emisní povolenky umožňující výrobu do roku 2020. Ostatní povolenky si podle nich ArcelorMittal hodlá stáhnout, a připravit tak ostravský podnik o majetek v řádu stovek milionů eur.
"Co se týče emisních povolenek, transakce má zajistit nepřerušené rentabilní pokračování další výroby. Společnost ArcelorMittal souhlasila s převodem dostatečného množství emisních povolenek, které jsou potřebné k zachování provozu závodu, a to na úrovni našeho podnikatelského plánu," uvedl k tomu Bolton.
Sdělil také, že Liberty pozvala zástupce odborů na návštěvu svých podniků ve Velké Británii. "Věříme, že tím jsme započali konstruktivní spolupráci dlouhodobého charakteru," uvedl Bolton.
Společnost Liberty se sídlem v Londýně patří do GFG Alliance, což je globální skupina působící v oblasti výroby energie, těžebního průmyslu, kovozpracujícího průmyslu, inženýrství, logistiky a finančních služeb. Další pobočky společnosti jsou v Dubaji, v Hongkongu, v Singapuru, v Sydney, v Paříži a v New Yorku. Skupina působí přibližně ve 30 zemích světa a má zhruba 14.000 zaměstnanců.
AMO má i s dceřinými společnostmi téměř 7000 zaměstnanců, všechny prodávané podniky zaměstnávají dohromady přes 12.500 lidí. Po dokončení transakce by se celková výrobní kapacita kovozpracujících podniků spadajících do portfolia společnosti Liberty více než zdvojnásobila.
Související

ArcelorMittal Ostrava má nového vlastníka. Čekají hutě radikální změny?

Prodej ArcelorMittal Ostrava byl dokončen, řízení huti dnes přebírá Liberty
Liberty House , ArcelorMittal Ostrava , Ostrava
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
před 56 minutami

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
před 1 hodinou

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
před 2 hodinami

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 3 hodinami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 4 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 4 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 5 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 6 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 7 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 7 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 9 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
včera

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
včera

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
včera
Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.
Zdroj: Libor Novák