Investice státu váznou, upozornil NKÚ. Podle vlády je ale vše v pořádku

Investice ze státního rozpočtu vázy i v letošním prvním pololetí. Ze schváleného státního rozpočtu se do pololetí podařilo vyčerpat necelých 37 procent schváleného objemu investičních výdajů. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o plnění státního rozpočtu za letošní pololetí. Vláda však ve své zprávě uvádí, že pomalejší investování je v první polovině roku tradiční.

Stát podle vlády vyčerpal ke konci pololetí celkem 649 miliard korun, což bylo 50,5 procenta rozpočtu po změnách, které nastaly od počátku roku. Na investice šlo v uvedeném období 33,2 miliardy korun, což bylo meziročně téměř o 13 miliard víc. Úřady na ně také čerpaly peníze, které nestihly vynaložit v předchozích letech. Rozpočet v pololetí skončil schodkem 5,9 miliardy korun.

Letošní schválený rozpočet určil na investice 90,12 miliardy korun, což je o 13,75 miliardy korun méně než na loňský rok. "Tato skutečnost nevypovídá o výraznější podpoře investiční aktivity ze strany vlády," uvádí NKÚ.

Kritika za údajně nízký objem peněz na investice zněla ve Sněmovně i během projednávání rozpočtu na příští rok. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ho však hájila s tím, že přináší rekordní investice na potřebné projekty.

Kontrolní úřad také uvádí, že vzhledem k dosavadnímu vývoji hospodaření státního rozpočtu lze na konci roku očekávat lepší výsledek, než je plánovaný schodek 50 miliard korun. NKÚ proto poukazuje na to, že stejně jako v minulých dvou letech může i na konci roku nastat velký rozdíl plánovaným a skutečným výsledkem státního rozpočtu.

Celkové příjmy rozpočtu vzrostly v pololetí meziročně o 26,6 miliardy korun na 688,1 miliardy. Vláda uvádí, že do inkasa daní se pozitivně promítá ekonomický růst provázený dobrými hospodářskými výsledky firem, růstem mezd a vysokou zaměstnaností. Podle vlády lze očekávat, že rozpočet daňových příjmů včetně pojistného bude ke konci roku překročen. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl koncem října ve Sněmovně, že celý státní rozpočet by měl ke konci roku skončit jako vyrovnaný.

NKÚ ve svém stanovisku rovněž píše, že růst české ekonomiky od počátku roku zpomaluje a mohl by se dostat na úroveň odpovídající jejím produkčním schopnostem a možnostem pracovního trhu. Poukazuje však na to, že pro exportně orientovanou českou ekonomiku bude mít v následujícím období vliv zpomalení růstu ekonomik zemí EU, což se může odrazit v celkově horší bilanci zahraničního obchodu.

Související

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

Více souvisejících

nkú investice státní rozpočet Vláda ČR Ekonomika Alena Schillerová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy