Sedm z deseti pracovníků nemá informace o tom, jaké má jejich zaměstnavatel plány do budoucna. V nástupu robotů a digitalizace spatřují lidé víc nevýhod než výhod. Pětina zaměstnanců v práci nemá k dispozici počítač či chytrý telefon a přístup k internetu. Ukázal to průzkum společnosti Trexima mezi více než čtyřmi stovkami členů Asociace samostatných odborů (ASO). Výsledky dnes Trexima zveřejnila na konferenci o budoucnosti práce.
ASO zastřešuje zaměstnance finančních úřadů a pojišťoven, energetiky i dopravy, lékaře, železničáře, divadelníky či zemědělce. Průzkum se uskutečnil v červnu a červenci. Členové ASO si mohli vybrat papírový, nebo elektronický dotazník.
"Papírový dotazník využilo 43 procent respondentů. Napovídá to něco o tom, jak jsou na tom zaměstnanci s využíváním počítače," podotkla Markéta Nesrstová ze společnosti Trexima.
Informace o plánech zaměstnavatelů mělo 29 procent dotázaných. Zbývajících 71 procent lidí záměry vedení neznalo. Desetina respondentů si myslí, že jejich místo v příštích deseti letech zanikne. Téměř tři pětiny věří, že jejich pozice bude dál existovat. Třetina nemá představu o budoucnosti své práce. Celkem 69 procent dotázaných je připraveno v případě potřeby profesi změnit, zbytek ne.
Výhody takzvané čtvrté průmyslové revoluce s robotizací, automatizací a digitalizací lidé vidí většinou ve zrychlení práce, omezení rutiny, zlepšení komunikace i možnosti pracovat z domova. Minusy spatřují v zániku míst, možnosti zneužití dat či vyšší psychické náročnosti. "Nevýhody uváděli lidé víc než výhody. Čtvrtou průmyslovou revoluci vnímají spíš jako strašáka. Bylo by dobré medializovat věc tak, aby ji lidé vnímali jako pokrok, nikoliv jako hrozbu," uvedla Nesrstová. Podle ní obavy plynou také z nízké informovanosti o plánech zaměstnavatelů.
Internet a počítač mají v práci k dispozici čtyři pětiny lidí. Celkem 53 procent má přístup k technice a síti neomezený, 27 procent je může využívat omezeně. Pětina zaměstnanců počítač a internet v zaměstnání nemá. Každý dvacátý respondent či respondentka řekli, že mají nulovou znalost práce s počítačem a nezvládnou ani základy. Sedm z deseti lidí má základní uživatelské znalosti, necelá čtvrtina umí pracovat samostatně a sestavovat třeba tabulky a počítač si nastavit. Tři procenta se považují za zkušené uživatele, kteří dokážou programovat.
Výsledky ukázaly, že kvalifikaci si lidé nejčastěji zvyšují samostudiem. O něco méně chodí na školení a semináře. Nejvíc by stáli o výuku jazyků a práce s počítačem.
Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zatím není jasné, zda s nástupem robotizace a digitalizace pracovních míst ubude, nebo přibude. "Většina analýz počítá s úbytkem deseti až 40 procent míst," uvedla na konferenci. Podotkla, že předchozí průmyslová revoluce přinesla pozitivní věci jako zkrácení pracovní doby, prodloužení studia a také delší dobu v důchodu. Podle ministryně je nutné na změny připravit vzdělávací i sociální systém.
Předák ASO Bohumír Dufek řekl, že odbory jsou připraveny na jednání se zaměstnavateli o "kolektivních smlouvách nové generace", které by měly postupující změny na pracovním trhu zohlednit. Upravit by měly třeba další vzdělávání a zvyšování kvalifikace a dovedností pracovníků i systém benefitů, dodal Dufek.
Související
Západní podniky musí být připraveny na válečný scénář. Představitel NATO je vyzval k návratu domů
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
firmy , zaměstnání , Ekonomika , počítače , Asociace samostatných odborů (ASO) , Jana Maláčová (ČSSD) , Bohumír Dufek
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek