Sedm z deseti pracovníků nemá informace o tom, jaké má jejich zaměstnavatel plány do budoucna. V nástupu robotů a digitalizace spatřují lidé víc nevýhod než výhod. Pětina zaměstnanců v práci nemá k dispozici počítač či chytrý telefon a přístup k internetu. Ukázal to průzkum společnosti Trexima mezi více než čtyřmi stovkami členů Asociace samostatných odborů (ASO). Výsledky dnes Trexima zveřejnila na konferenci o budoucnosti práce.
ASO zastřešuje zaměstnance finančních úřadů a pojišťoven, energetiky i dopravy, lékaře, železničáře, divadelníky či zemědělce. Průzkum se uskutečnil v červnu a červenci. Členové ASO si mohli vybrat papírový, nebo elektronický dotazník.
"Papírový dotazník využilo 43 procent respondentů. Napovídá to něco o tom, jak jsou na tom zaměstnanci s využíváním počítače," podotkla Markéta Nesrstová ze společnosti Trexima.
Informace o plánech zaměstnavatelů mělo 29 procent dotázaných. Zbývajících 71 procent lidí záměry vedení neznalo. Desetina respondentů si myslí, že jejich místo v příštích deseti letech zanikne. Téměř tři pětiny věří, že jejich pozice bude dál existovat. Třetina nemá představu o budoucnosti své práce. Celkem 69 procent dotázaných je připraveno v případě potřeby profesi změnit, zbytek ne.
Výhody takzvané čtvrté průmyslové revoluce s robotizací, automatizací a digitalizací lidé vidí většinou ve zrychlení práce, omezení rutiny, zlepšení komunikace i možnosti pracovat z domova. Minusy spatřují v zániku míst, možnosti zneužití dat či vyšší psychické náročnosti. "Nevýhody uváděli lidé víc než výhody. Čtvrtou průmyslovou revoluci vnímají spíš jako strašáka. Bylo by dobré medializovat věc tak, aby ji lidé vnímali jako pokrok, nikoliv jako hrozbu," uvedla Nesrstová. Podle ní obavy plynou také z nízké informovanosti o plánech zaměstnavatelů.
Internet a počítač mají v práci k dispozici čtyři pětiny lidí. Celkem 53 procent má přístup k technice a síti neomezený, 27 procent je může využívat omezeně. Pětina zaměstnanců počítač a internet v zaměstnání nemá. Každý dvacátý respondent či respondentka řekli, že mají nulovou znalost práce s počítačem a nezvládnou ani základy. Sedm z deseti lidí má základní uživatelské znalosti, necelá čtvrtina umí pracovat samostatně a sestavovat třeba tabulky a počítač si nastavit. Tři procenta se považují za zkušené uživatele, kteří dokážou programovat.
Výsledky ukázaly, že kvalifikaci si lidé nejčastěji zvyšují samostudiem. O něco méně chodí na školení a semináře. Nejvíc by stáli o výuku jazyků a práce s počítačem.
Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zatím není jasné, zda s nástupem robotizace a digitalizace pracovních míst ubude, nebo přibude. "Většina analýz počítá s úbytkem deseti až 40 procent míst," uvedla na konferenci. Podotkla, že předchozí průmyslová revoluce přinesla pozitivní věci jako zkrácení pracovní doby, prodloužení studia a také delší dobu v důchodu. Podle ministryně je nutné na změny připravit vzdělávací i sociální systém.
Předák ASO Bohumír Dufek řekl, že odbory jsou připraveny na jednání se zaměstnavateli o "kolektivních smlouvách nové generace", které by měly postupující změny na pracovním trhu zohlednit. Upravit by měly třeba další vzdělávání a zvyšování kvalifikace a dovedností pracovníků i systém benefitů, dodal Dufek.
Související
Vláda řešila na výjezdu pracovníky z Indonésie. Výrobce polovodičů plánuje obří investici
Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu
firmy , zaměstnání , Ekonomika , počítače , Asociace samostatných odborů (ASO) , Jana Maláčová (ČSSD) , Bohumír Dufek
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 51 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková