Sedm z deseti pracovníků nemá informace o tom, jaké má jejich zaměstnavatel plány do budoucna. V nástupu robotů a digitalizace spatřují lidé víc nevýhod než výhod. Pětina zaměstnanců v práci nemá k dispozici počítač či chytrý telefon a přístup k internetu. Ukázal to průzkum společnosti Trexima mezi více než čtyřmi stovkami členů Asociace samostatných odborů (ASO). Výsledky dnes Trexima zveřejnila na konferenci o budoucnosti práce.
ASO zastřešuje zaměstnance finančních úřadů a pojišťoven, energetiky i dopravy, lékaře, železničáře, divadelníky či zemědělce. Průzkum se uskutečnil v červnu a červenci. Členové ASO si mohli vybrat papírový, nebo elektronický dotazník.
"Papírový dotazník využilo 43 procent respondentů. Napovídá to něco o tom, jak jsou na tom zaměstnanci s využíváním počítače," podotkla Markéta Nesrstová ze společnosti Trexima.
Informace o plánech zaměstnavatelů mělo 29 procent dotázaných. Zbývajících 71 procent lidí záměry vedení neznalo. Desetina respondentů si myslí, že jejich místo v příštích deseti letech zanikne. Téměř tři pětiny věří, že jejich pozice bude dál existovat. Třetina nemá představu o budoucnosti své práce. Celkem 69 procent dotázaných je připraveno v případě potřeby profesi změnit, zbytek ne.
Výhody takzvané čtvrté průmyslové revoluce s robotizací, automatizací a digitalizací lidé vidí většinou ve zrychlení práce, omezení rutiny, zlepšení komunikace i možnosti pracovat z domova. Minusy spatřují v zániku míst, možnosti zneužití dat či vyšší psychické náročnosti. "Nevýhody uváděli lidé víc než výhody. Čtvrtou průmyslovou revoluci vnímají spíš jako strašáka. Bylo by dobré medializovat věc tak, aby ji lidé vnímali jako pokrok, nikoliv jako hrozbu," uvedla Nesrstová. Podle ní obavy plynou také z nízké informovanosti o plánech zaměstnavatelů.
Internet a počítač mají v práci k dispozici čtyři pětiny lidí. Celkem 53 procent má přístup k technice a síti neomezený, 27 procent je může využívat omezeně. Pětina zaměstnanců počítač a internet v zaměstnání nemá. Každý dvacátý respondent či respondentka řekli, že mají nulovou znalost práce s počítačem a nezvládnou ani základy. Sedm z deseti lidí má základní uživatelské znalosti, necelá čtvrtina umí pracovat samostatně a sestavovat třeba tabulky a počítač si nastavit. Tři procenta se považují za zkušené uživatele, kteří dokážou programovat.
Výsledky ukázaly, že kvalifikaci si lidé nejčastěji zvyšují samostudiem. O něco méně chodí na školení a semináře. Nejvíc by stáli o výuku jazyků a práce s počítačem.
Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zatím není jasné, zda s nástupem robotizace a digitalizace pracovních míst ubude, nebo přibude. "Většina analýz počítá s úbytkem deseti až 40 procent míst," uvedla na konferenci. Podotkla, že předchozí průmyslová revoluce přinesla pozitivní věci jako zkrácení pracovní doby, prodloužení studia a také delší dobu v důchodu. Podle ministryně je nutné na změny připravit vzdělávací i sociální systém.
Předák ASO Bohumír Dufek řekl, že odbory jsou připraveny na jednání se zaměstnavateli o "kolektivních smlouvách nové generace", které by měly postupující změny na pracovním trhu zohlednit. Upravit by měly třeba další vzdělávání a zvyšování kvalifikace a dovedností pracovníků i systém benefitů, dodal Dufek.
Související
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
firmy , zaměstnání , Ekonomika , počítače , Asociace samostatných odborů (ASO) , Jana Maláčová (ČSSD) , Bohumír Dufek
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 48 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák