Čeští zaměstnanci s počítači spíše válčí. Robotizace je děsí, ukazuje průzkum

Sedm z deseti pracovníků nemá informace o tom, jaké má jejich zaměstnavatel plány do budoucna. V nástupu robotů a digitalizace spatřují lidé víc nevýhod než výhod. Pětina zaměstnanců v práci nemá k dispozici počítač či chytrý telefon a přístup k internetu. Ukázal to průzkum společnosti Trexima mezi více než čtyřmi stovkami členů Asociace samostatných odborů (ASO). Výsledky dnes Trexima zveřejnila na konferenci o budoucnosti práce.

ASO zastřešuje zaměstnance finančních úřadů a pojišťoven, energetiky i dopravy, lékaře, železničáře, divadelníky či zemědělce. Průzkum se uskutečnil v červnu a červenci. Členové ASO si mohli vybrat papírový, nebo elektronický dotazník.

"Papírový dotazník využilo 43 procent respondentů. Napovídá to něco o tom, jak jsou na tom zaměstnanci s využíváním počítače," podotkla Markéta Nesrstová ze společnosti Trexima.

Informace o plánech zaměstnavatelů mělo 29 procent dotázaných. Zbývajících 71 procent lidí záměry vedení neznalo. Desetina respondentů si myslí, že jejich místo v příštích deseti letech zanikne. Téměř tři pětiny věří, že jejich pozice bude dál existovat. Třetina nemá představu o budoucnosti své práce. Celkem 69 procent dotázaných je připraveno v případě potřeby profesi změnit, zbytek ne.

Výhody takzvané čtvrté průmyslové revoluce s robotizací, automatizací a digitalizací lidé vidí většinou ve zrychlení práce, omezení rutiny, zlepšení komunikace i možnosti pracovat z domova. Minusy spatřují v zániku míst, možnosti zneužití dat či vyšší psychické náročnosti. "Nevýhody uváděli lidé víc než výhody. Čtvrtou průmyslovou revoluci vnímají spíš jako strašáka. Bylo by dobré medializovat věc tak, aby ji lidé vnímali jako pokrok, nikoliv jako hrozbu," uvedla Nesrstová. Podle ní obavy plynou také z nízké informovanosti o plánech zaměstnavatelů.

Internet a počítač mají v práci k dispozici čtyři pětiny lidí. Celkem 53 procent má přístup k technice a síti neomezený, 27 procent je může využívat omezeně. Pětina zaměstnanců počítač a internet v zaměstnání nemá. Každý dvacátý respondent či respondentka řekli, že mají nulovou znalost práce s počítačem a nezvládnou ani základy. Sedm z deseti lidí má základní uživatelské znalosti, necelá čtvrtina umí pracovat samostatně a sestavovat třeba tabulky a počítač si nastavit. Tři procenta se považují za zkušené uživatele, kteří dokážou programovat.

Výsledky ukázaly, že kvalifikaci si lidé nejčastěji zvyšují samostudiem. O něco méně chodí na školení a semináře. Nejvíc by stáli o výuku jazyků a práce s počítačem.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zatím není jasné, zda s nástupem robotizace a digitalizace pracovních míst ubude, nebo přibude. "Většina analýz počítá s úbytkem deseti až 40 procent míst," uvedla na konferenci. Podotkla, že předchozí průmyslová revoluce přinesla pozitivní věci jako zkrácení pracovní doby, prodloužení studia a také delší dobu v důchodu. Podle ministryně je nutné na změny připravit vzdělávací i sociální systém.

Předák ASO Bohumír Dufek řekl, že odbory jsou připraveny na jednání se zaměstnavateli o "kolektivních smlouvách nové generace", které by měly postupující změny na pracovním trhu zohlednit. Upravit by měly třeba další vzdělávání a zvyšování kvalifikace a dovedností pracovníků i systém benefitů, dodal Dufek.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Více souvisejících

firmy zaměstnání Ekonomika počítače Asociace samostatných odborů (ASO) Jana Maláčová (ČSSD) Bohumír Dufek

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy